19. MFFA Animator – Kino Muza
Wiemy, co gramy
Festiwal

19. MFFA Animator

04.07.2026
19. MFFA Animator - okładka

Przed nami 19. edycja największego święta animacji w Polsce i aż 9 dni filmowych emocji!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator wraca do Poznania między 4 a 12 lipca, ponownie zamieniając miasto w centrum światowej animacji. Festiwalowe wydarzenia odbędą się m.in. w Kinie Apollo, w Starym Browarze i na Scenie Quadro, a centrum dowodzenia, jak co roku, pozostanie Kino Muza.

W tym roku festiwalowi towarzyszy hasło „to be human”, a za sekcję pod tą nazwą odpowiada Tim Allen, wybitny brytyjski animator, stały współpracownik Guillerma del Toro i Wesa Andersona

Program sekcji skupi się na różnych obliczach człowieczeństwa oraz podkreśli ręczną pracę animatorów i animatorek. Festiwal rozpoczniemy filmem „Uciekające kurczaki: Era Nuggetsów”, przed pokazem którego Tim Allen i dyrektorka festiwalu – Joanna Piotrowiak, przywitają publiczność i oficjalnie otworzą 19. Animatora. Poza tym program „to be human” obejmuje m.in. “Folwark zwierzęcy”, “Guillermo del Toro: Pinokio”, premierowy pokaz “Junk World” i animowane kampanie społeczne.

O animacji porozmawiamy w międzynarodowym gronie. Do Poznania przyjadą m.in. John R. Dilworth (autor kultowego serialu Cartoon Network „Chojrak – tchórzliwy pies”), Maciek Szczerbowski (rodowity Poznaniak, tegoroczny laureat Oscara za krótkometrażowy film animowany), Marc Silk (głos Johnny'ego Bravo i Scooby-Doo), Greg Grabianski (współtwórca scenariusza do wszystkich odcinków „Beavisa and Butt-Heada”), Aya Suzuki (animatorka filmów „Zrywa się wiatr”, „Wyspa psów” czy „Chainsaw Man: Reze Arc”) oraz Daniele Zannone (odpowiedzialny za animację postaci przy filmach takich jak „Hotel Transylwania” i „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”).

Wiele gości i gościń Festiwalu Animator podzieli się swoim doświadczeniem podczas Animatora PRO, czyli wydarzenia branżowego, które odbywa się między 7 a 10 lipca w Słodowni +3 w Starym Browarze. W przestrzeni Słodowni zorganizowany zostanie także VR Gallery, obejmujący siedem doświadczeń VR, w tym „Gymnasię” Maćka Szczerbowskiego i Chrisa Lavisa.

Sercem Animatora są konkursy: nominujący do Oscara Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych, Konkurs Polskich Filmów Animowanych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Open Call, który w tym roku jest poświęcony animowanym teledyskom. Do tegorocznych konkursów zakwalifikowały się animacje zarówno początkujących, jak i doświadczonych twórców i twórczyń. Na Animatorze debiutować będzie jako reżyserka Renée Zellweger. Poza tym zobaczymy produkcje Dona Hertzfeldta, Nienke Deutz, Joe Hsieha czy Gézy M. Tótha.

Oprócz wydarzeń w zamkniętych salach zapraszamy na pokazy na świeżym powietrzu. Na Scenie Quadro odbędzie się m.in. koncert audiowizualny Jakuba Skorupy, live piano act Krzysztofa Dysa do filmowej wersji „Primala” w reżyserii Genndy’ego Tartakovsky’ego oraz kultowe już Animated Late Night Show, czyli wieczór talk-show z gwiazdami Festiwalu, które poprowadzi duet z podcastu Hammerzeit. Po pokazach spotykamy się w klubie festiwalowym, czyli Ulotnie przy ulicy Ratajczaka.

 

W sprzedaży są dostępne bilety na pojedyncze wydarzenia oraz karnety: karnet filmowy (umożliwiający uczestnictwo w 10 festiwalowych wydarzeniach), karnet PRO (umożliwiający uczestnictwo w wydarzeniach branżowych) oraz karnet łączony.

link: https://estradapoznan.bilety24.pl/

Pełen program 19. MFFA Animator dostępny jest na stronie animator-festival.com. Możecie go również znaleźć w formie drukowanego katalogu w festiwalowych lokalizacjach oraz w Centrum Informacji Kulturalnej. Do zobaczenia na animatorowym szlaku!

link: https://animator-festival.com/

Filmy
Przechodzi na podstronę filmu ANIMATOR DLA DZIECI - OPOWIEŚCI Z MAGICZNEGO OGRODU - okładka
Przechodzi na podstronę filmu ANIMATOR DLA DZIECI - OPOWIEŚCI Z MAGICZNEGO OGRODU - okładka

reż. Patrik Pass Jr., Jean-Claude Rozec, David Súkup
Czechy, Słowacja, Słowenia, Francja
2026
71’

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące