O kinie – Kino Muza
Wiemy, co gramy

O kinie

Hol główny Kina Muza. Na wprost widać biały neon z napisem: „Kino Muza”. Po lewej stronie znajdują się długie, żółte kanapy z podłużnymi, czarnymi stolikami. Na ścianie w tle wiszą plakaty filmowe podświetlone białymi neonami. Podłoga ma wzór szachownicy.

Kino Muza powstało w Poznaniu w roku 1908, gdzie do dzisiaj nieprzerwanie funkcjonuje pod adresem Św. Marcin 30, co czyni je jednym z najstarszych kin w Europie. Choć zostało pierwotnie otwarte jako Theater Apollo i przez kolejne lata wielokrotnie zmieniało swoją nazwę (w roku 1910 – Colosseum, w roku 1934 - Europa, w roku 1935 - Świt, w roku 1940 - Zentral Lichtspiele, w roku 1945 - Wolność), to od lat 50. XX wieku bezustannie funkcjonuje w świadomości poznanianek i poznaniaków jako Muza.

Od 2008 roku Kino Muza prowadzone jest przez Estradę Poznańską, czyli instytucję kultury i rozrywki, która działa w centrum Wielkopolski już od 65. lat. Kino jest również jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych w Polsce, należących do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a także europejskiego programu Europa Cinemas.

W roku 2019 Kino Muza przeszło gruntowną przebudowę, której efektem jest nowoczesny trzysalowy obiekt o najwyższym standardzie projekcji filmowych. Nowe wnętrza nawiązują do tradycji oraz historii kina, a każda z sal zachowuje swój indywidualny charakter. Przestrzeń jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W okresie letnim na kinowym tarasie odbywają się również pod gołym niebem seanse silent cinema z wykorzystaniem słuchawek. Wejście do kina zdobi replika neonu zaprojektowanego przez Ryszarda Kulma w latach 60. XX wieku, który wisiał w tym miejscu do lat 90. Wykonała ją ta sama pracownia neonowa Piotra Heinze, która stworzyła pierwowzór.

Hasło przewodnie Kina Muza brzmi: WIEMY, CO GRAMY. Ma to odzwierciedlenie w starannie dobieranym repertuarze, który promuje filmy wartościowe pod względem tematycznym oraz artystycznym.

Kino Muza współorganizuje również kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Poprzez liczne przeglądy kino od lat promuje kinematografie poszczególnych części świata, filmy europejskie, a także retrospektywy autorskie. W programie znaleźć można najważniejsze rewelacje z międzynarodowych festiwali. Kino Muza organizuje również spotkania z twórcami i twórczyniami filmowymi. W regularnej działalności kino promuje stałe cykle filmowe, w których dba o repertuar dla każdej grupy wiekowej. Często odbywają się tu też seanse z audiodeskrypcją i napisami dla osób niedowidzących. Sale kinowe wielokrotnie stają się przestrzenią do wspólnej debaty z publicznością, a w programie nie brakuje wątków filmoznawczych, ekologicznych, psychologicznych, filozoficznych, artystycznych, społecznych, analizy nowoczesnych form urbanistycznych, a także refleksji nad prawami człowieka oraz zwierząt. Kino Muza dba o to, aby każdy czuł się w tej przestrzeni dobrze, dlatego od lat stoi na straży szerzenia tolerancji oraz równouprawnienia, mając na uwadze dobro mieszkańców i mieszkanek Poznania. Prowadzi również stałą działalność edukacyjną poprzez cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Sale

  • SALA NR 1 znajduje się na parterze Kina Muza. Pomieszczenie wyposażone jest w 175 kinowych foteli, perełkowy srebrny ekran Harkness Clarus XC, dźwięk Dolby Surround 7.1 oraz klimatyzację. Projekcje odbywają się z projektorów analogowych oraz cyfrowego laserowego projektora NEC 1402L.
  • SALA NR 2 znajduje się na I. piętrze Kina Muza, dokąd dostać można się za pomocą windy w holu głównym lub schodami (lewą oficyną).
    Pomieszczenie wyposażone jest w wygodne kanapy dwuosobowe oraz pojedyncze fotele (łącznie 43 miejsca), ekran Harkness Matt White, dźwięk Dolby Digital 5.1 oraz klimatyzację. Projekcje odbywają się z projektora cyfrowego NEC NC1000C.
  • SALA NR 3 znajduje się na I. piętrze Kina Muza, dokąd dostać można się za pomocą windy w holu głównym lub schodami (lewą oficyną).
    Pomieszczenie wyposażone jest w pufy i stoliki kawiarniane (łącznie 28 miejsca), ekran Harkness Matt White, dźwięk Dolby Digital 5.1 oraz klimatyzację. Projekcje odbywają się z projektora cyfrowego NEC NC900C.

Wynajem sal

Cena wynajmu sali jest zależna od dnia tygodnia i pory dnia. Istnieje również możliwość wynajęcia tarasu letniego.

kontakt: wynajem@kinomuza.pl

Galeria | Wnętrza Kina

Spacer wirtualny

Spacer wirtualny jest dostępny pod tym linkiem.

 

Regulamin Kina Muza

Regulamin dostępny pod tym linkiem.

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące