Edukacja – Kino Muza
Wiemy, co gramy

Edukacja

W dolnej części plakatu widać różową kamerę, z której wychodzi po prawej stronie klisza filmowa przedstawiająca kadry z filmów wyświetlanych ramach cyklu. Na plakacie znajdują się informacje: „Dołącz do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Zapisy potrwają do 4 października. Rok szkolny 2022/2023. Więcej informacji na stronie www.nhef.pl”.

Film to najlepszy przykład współczesnego tekstu kultury, który koresponduje z literaturą, historią, filozofią, psychologią, omawia zagadnienia etyczne i czerpie z doświadczeń różnych kręgów kulturowych. Kompetencja jego analizy i interpretacji pozwala na dostrzeganie oraz rozpoznawanie wielu narracji w świecie nieustannie dążącym do dosłowności, który ogranicza nasze umiejętności budowania dialogu.

GDY PRZEPISUJEMY I CYTUJEMY, BUDUJEMY GMACH WIEDZY I ROZMNAŻAMY JĄ JAK MOJE WARZYWA CZY JABŁONKI. PRZEPISYWANIE JEST JAK SZCZEPIENIE DRZEWA; CYTOWANIE – JAK WYSIEWANIE NASION.
Olga Tokarczuk, “Księgi Jakubowe” 

Informacje o projekcie edukacyjnym
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, dostosowane do wszystkich etapów nauczania i realizowane w ramach cykli tematycznych. Te natomiast przedstawiają różnorodne zagadnienia, które zbudowane są zarówno wokół tematu rozwoju kinematografii, analizy filmu, jak i wątków związanych z dojrzewaniem, wartościami humanistycznymi, międzykulturowością, a nawet historią Polski. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w zakres tematyczny podejmowany w danym filmie. Dla starszych uczniów realizowane są dyskusje po seansach, rozwijające umiejętność interpretacji, a także umiejscowienia poruszanych zagadnień w kontekście całego cyklu spotkań. Omówienia filmów udostępniane są również jako materiały dydaktyczne dla nauczycieli, w formie scenariuszy lekcji oraz szczegółowych analiz psychologicznych. Dla grup przedszkolnych uzupełnieniem seansu są warsztaty kreatywne
Cały program Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej jest zgodny z podstawą programową nauczania i rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

CYKLE MUZOWE - NOWOŚĆ W ROKU SZKOLNYM 2022/23
Odpowiadając na Państwa potrzeby grono edukatorów filmowych współpracujących z kinem Muza stworzyło własne propozycje cykli dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każdy zestaw stanowi podstawę do dialogu na ważne dla młodych widzów tematy i gwarantuje dobre kinowe wrażenia.

CYKL DLA KL. 1-3 SP - "ANIMOWANE EMOCJE"
Animacja to nasza specjalność! Kino Muza jest gospodarzem organizowanego przez Estradę Poznańską Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR.
Poprzez animowany obraz wspólnie przyjrzymy się szerokiej skali codziennych emocji odczuwanych przez najmłodszych w przyjaźni, relacjach rodzinnym, czy współistnieniu z naturą. Naszymi towarzyszami na drodze do coraz lepszego poznawania i rozumienia emocji będą zwierzęta. Animacja stanowi medium, dzięki któremu zyskują one cechy ludzkie i doskonale angażują uwagę młodego widza.
1) JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY
2) SŁYNNY NAJAZD NIEDŹWIEDZI NA SYCYLIĘ
3) SZYBCY I ŚNIEŻNI
4) KAPITAN MORTEN I KRÓLOWA PAJĄKÓW
5) NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA
6) YAKARI I WIELKA PODRÓŻ
7) DZIKI ZACHÓD CALAMITY JANE

CYKL DLA KL. 4-6 SP - "RELACJE W OBIEKTYWIE"
W tym cyklu obiektyw kamery i nasze rozmowy nakierujemy na temat relacji - z samym sobą, rodziną, rówieśnikami, społeczeństwem. Prześledzimy jak młodzi bohaterowie na ekranie funkcjonują w różnorodnych relacjach, jak komunikują się z innymi oraz jakie towarzyszą temu emocje i uczucia. Czy relacje są ważne? Jak możemy je kształtować? Zadamy sobie te pytania i wspólnie poszukamy odpowiedzi w rozmowie na temat filmowych historii.
1) CAŁY ŚWIAT ROMY
2) SUPA MODO
3) MIRAI
4) BINTI
5) FRITZI - PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC
6) SZCZĘŚCIARA
7) NIEZWYKŁE LATO Z TESS

CYKL DLA KL. 7-8 SP - "W POSZUKIWANIU WŁASNEJ DROGI"
Wszyscy jesteśmy inni, a to czyni nas unikatowymi. Każdy posiada unikatową wrażliwość, która pomaga nam w rozumieniu otaczającego nas świata, żyjących w nim stworzeń oraz drugiego człowieka. Porozmawiamy o stereotypach, postawach wobec odmienności, relacjach - tych romantycznych i tych społecznych -  rzeczywistości wirtualnej, a przede wszystkim o tym, jak w dynamicznie zmieniającym się świecie na wielu płaszczyznach poszukujemy własnej drogi.
1) MOJE ŻYCIE TO CYRK
2) PODRÓŻ KSIĘCIA
3) OLD BOYS
4) MADDY MODELKA
5) BELLE
6) PODNIEŚĆ POPRZECZKĘ
7) BALLET BOYS

CYKL DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH - "W LUSTRZE WSPÓŁCZESNOŚCI"
Cykl pozwala poprzez asekuracyjne oko kamery filmowej skonfrontować się z problemami współczesnego świata. Porozmawiamy o popkulturze, historycznych uwarunkowaniach aktualnych zjawisk społecznych, problemach z uzależnieniami, związku człowieka z przyrodą, czy kształtowaniu własnej  tożsamości i rozumieniu własnych emocji. Choć zbiór zagadnień nie należy do najłatwiejszych, są to tematy, z którymi młodzi dorośli mogą mierzyć się na co dzień. Wspólnie z edukatorami zbadamy ich wydźwięk w perspektywie indywidualnych doświadczeń.
1) WYJŚCIE PRZEZ SKLEP Z PAMIĄTKAMI
2) GREEN BOOK
3) AMY
4) MÓJ PIĘKNY SYN
5) CAŁY TEN CUKIER
6) SIMONA
7) NIEPAMIĘĆ

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE DOTYCZĄCE ROKU SZKOLNEGO 2022/23

  • W roku szkolnym 2022/23 możliwe jest branie udziału w programie w wersji kinowej, online lub hybrydowej (seanse w kinie + seanse online).
  • Zapisy na każdą z przyjętych form uczestnictwa odbywają się poprzez formularze zgłoszeniowe na stronie: http://panel.nhef.pl/zgloszenie/

SEANSE W KINIE:
Każdy cykl składa się z siedmiu tytułów - grupa będzie odwiedzać kino raz w miesiącu (od października do kwietnia). Dokładne daty zamieszczone są w formularzu zgłoszeniowym.
Seanse odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 9:00, 10:00 (grupy przedszkolne) lub 12:00.
Opłaty za bilety pobierane są w kasie kina bezpośrednio przed każdym seansem (płatność kartą płatniczą lub gotówką). Na pokazy stacjonarne nie proponujemy karnetów.
Chęć otrzymania faktury należy zgłosić PRZED dokonaniem zapłaty i wydrukiem paragonu fiskalnego. Jest to podyktowane aktualnymi przepisami Urzędu Skarbowego.
Cena biletu dla ucznia – 12 zł
Opiekunowie grup uczestniczą w seansie bezpłatnie (1 nauczyciel na grupę 15 uczniów)
Zapraszamy również do śledzenia bieżącego repertuaru kina. Istnieje możliwość zorganizowania dla grup szkolnych dodatkowych seansów najświeższych kinowych premier. Do wielu tytułów dysponujemy materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez dystrybutorów.

Czas trwania pokazu w ramach NHEF:
prelekcja - ok. 15 minut
czas trwania seansu - uzależniony od filmu
dyskusja po filmie (dla klas 7 SP oraz starszych) - 10-20 minut
warsztaty po filmie dla pojedynczych grup przedszkolnych - ok. 60 minut

Liczba osób:
W przypadku niskiej frekwencji na pojedynczych pokazach w ramach cyklu zastrzegamy sobie prawo do zastąpienia prelekcji na żywo krótką prelekcją video.
Seanse indywidualne dla grup przedszkolnych oraz kl. 1-6 SP – minimalna liczba osób to 20 uczniów + nauczyciele;
Seanse indywidualne dla kl. 7-8 SP i szkół ponadpodstawowych – minimalna liczba osób to 70 uczniów + nauczyciele.

Karta Nauczyciela Kina Muza
Nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymują imienne Karty Nauczyciela Kina Muza. Po zarejestrowaniu karty w kasie kina będzie ona upoważniać do zakupu biletu dla wskazanej osoby na seanse repertuarowe Kina Muza w Poznaniu w specjalnej cenie - 12 zł. Zakupu biletu można dokonać w kasie kina pod warunkiem, że są jeszcze dostępne wolne miejsca na wybrany seans. Właściciel/ka karty nie może udostępniać imiennej karty osobom trzecim. Na wybrane wydarzenia specjalne w kinie, dystrybutor licencji filmowej może zastrzec sobie prawo do podniesienia odgórnie opłaty za sprzedaż biletów.
Regulamin Karty Nauczyciela Kina Muza: https://drive.google.com/

SEANSE ONLINE:
Zapisy na cykle online odbywają się przez stonę internetową http://panel.nhef.pl/zgloszenie/ lub mailowo w przypadku pojedynczych seansów.
Cena jednego biletu online to 8 złotych.
Filmom towarzyszą nagrane prelekcje i omówienia.
Po dokonaniu zamówienia otrzymacie Państwo linki dostępu do filmów. Czas na aktywację linku wynosi 30 dni, a na odtworzenie filmu po aktywacji dostępu - 48 godzin. Można swobodnie zaplanować termin wspólnego seansu w klasie lub wysłać link dostępu do obejrzenia w domu.

Szczegółowe informacje na temat filmów i cykli znajdują się pod adresem: https://nhef.pl/baza-filmow
oraz w katalogu drukowanym.

Katalog projektu na rok szkolny 2022/2023 w wersji pdf: https://nhef.pl

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Maria Nowicka
Koordynatorka projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
533 709 465
edukacja@kinomuza.pl

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące