Edukacja – Kino Muza
Wiemy, co gramy

Edukacja

Edukacja - okładka

EDUKACJA W KINIE MUZA W ROKU SZKOLNYM 2023/24 

Dlaczego edukacja filmowa? 

Edukacja filmowa w kinie studyjnym to więcej niż lekcja i więcej niż kino. Kino Muza od wielu lat wspiera Nauczycielki i Nauczycieli w odkrywaniu korzyści z niej płynących. 

Edukacja filmowa to: 

* ułatwienie w osiąganiu wyznaczonych celów kształcenia i wychowania 

* sposób na przyciągnięcie uwagi uczniów i – dzięki filmowym środkom wyrazu – dłuższe skupienie jej na treściach, które warto poddać pogłębionej refleksji 

* spotkanie, które integruje grupę, zaprasza do interakcji i - poprzez dialog - buduje nowy wymiar relacji 

* budowanie i wzmacnianie kompetencji niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym, nasyconym audiowizualnością świecie, który posługuje się filmem jako jednym z kluczowych narzędzi komunikacji – rozwijanie umiejętności odbioru i rozumienia medium filmu oraz świadomego posługiwania się jego językiem 

* opowieści, które skuteczniej niż informacje czy perswazja docierają do naszych głów 

* rozmowa, w trakcie której możliwość utożsamienia się z bohaterem oraz filmowy wgląd w różnorodne doświadczenia, problemy, dylematy i konteksty społeczne ułatwiają dzielenie się osobistymi przemyśleniami, doświadczeniami, inspiracjami 

* zaangażowanie emocjonalne, a przy tym – rozwijanie uważności, empatii, samoświadomości; emocje sprawiają, że to, co wynosimy z kina zostaje z nami na dłużej 

 

Jak to zrobić? 

- tematyczne cykle filmowe na cały rok szkolny (więcej o cyklicznych spotkaniach przeczytasz niżej): 

* NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ – przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe 

* LEKCJE FILMOCZUŁE – autorskie cykle filmowe Kina Muza - szkoły podstawowe i ponadpodstawowe 

- pojedyncze seanse indywidualne dla grup: 

Istnieje możliwość zrealizowania pojedynczego pokazu edukacyjnego na zamówienie grupy. Proponujemy filmy zarówno z bazy filmowej Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, jak i z bieżącego repertuaru kina. Pomagamy w doborze repertuaru, który najlepiej koresponduje z założonym celem wizyty w kinie - może nim być konkretny temat lekcji, problem wychowawczy, czy po prostu walor rozrywkowy. Do wielu kinowych premier dysponujemy materiałami edukacyjnymi przygotowywanymi przez dystrybutorów filmowych, które można wykorzystać do pracy z filmem w szkole. 

Jeśli jesteś zainteresowany pojedynczą lekcją kinową napisz na adres edukacja@kinomuza.pl. Indywidualnie ustalimy szczegóły takiego seansu. 

 

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ [przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe] - udział stacjonarny, hybrydowy lub online 

NHEF to ogólnopolski program edukacji filmowej. W roku szkolnym 2023/24 zrealizowana zostanie już osiemnasta edycja programu – siedemnasta w Kinie Muza. Niezmiennie dbamy, by każda kolejna edycja jak najlepiej odpowiadała na aktualne potrzeby szkół i przedszkoli. 

W minionym roku szkolnym w kinowych lekcjach uczestniczyło każdego miesiąca średnio 1750 młodych widzów z kilkudziesięciu wielkopolskich szkół i przedszkoli. Wspólnie odkrywaliśmy magię kina studyjnego oglądając na dużym ekranie wartościowe, atrakcyjne filmy oraz wykorzystując przestrzeń do refleksji i rozmów na ich temat. 

NHEF w skrócie to:
* program powiązany z podstawą programową nauczania i zgodny z aktualnymi kierunkami polityki oświatowej państwa
* elastyczna formuła udziału - seanse w kinie lub online (w szkole / w domu)
* 7 spotkań filmowych - raz w miesiącu (od X do IV; stała godzina seansu kinowego, różne dni tygodnia)
* prelekcje i rozmowy prowadzone przez doświadczonych edukatorów filmowych
* warsztaty kreatywne dla grup przedszkolnych
* materiały dydaktyczne do pracy z filmem w szkole - scenariusze lekcji, karty pracy i analizy psychologiczne 

 

Szczegółowe informacje na temat filmów i cykli znajdują się
na ogólnopolskiej stronie projektu: https://nhef.pl/
oraz w katalogu edycji 2023/24: https://nhef.pl/upload/2023/05/katalog-23-24-calosc.pdf  

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE NA ROK SZKOLNY 2023/24

UDZIAŁ STACJONARNY – SEANSE W KINIE
Cykliczne kinowe spotkania w ramach NHEF to nie tylko pokazy wartościowych filmów, ale również lekcja z doświadczonym edukatorem filmowym:
- dla przedszkoli i kl. I-VI SP – przed projekcją filmu odbywa się prelekcja trwająca ok. 15-20 min.
- dla kl. VII-VIII SP i dla szkół ponadpodstawowych – przed filmem odbywa się ok. 15/20-minutowa prelekcja, a po filmie moderowana dyskusja trwająca ok. 20-30 min.
Dla grup przedszkolnych raz w cyklu proponujemy bezpłatny udział w warsztatach kreatywnych po filmie (czas trwania: ok. 45-60 min.). 

UWAGA! W przypadku niskiej frekwencji na pojedynczych pokazach w ramach cyklu, zastrzegamy sobie prawo do zastąpienia prelekcji na żywo krótką prelekcją video. 

Koszt udziału dla ucznia (opiekunowie uczestniczą w seansach bezpłatnie):
- karnety: 84 zł za siedem spotkań stacjonarnych (12 zł za seans)
płatność pobierana jest jednorazowo z góry za wszystkie pokazy w cyklu (płatność przed październikowym seansem w kasie kina Muza - gotówką lub kartą płatniczą)
nie dokonujemy zwrotów za niewykorzystany udział w poszczególnych seansach; w przypadku nieobecności grupy oferujemy dostęp do filmu online (o ile tytuł znajduje się w bazie serwisu VOD);
- bilety: 14 zł za seans
płatność pobierana jest przed każdym kolejnym seansem w kasie kina (gotówka lub karta płatnicza), co umożliwia dokonanie płatności za rzeczywistą liczbę obecnych w danym dniu uczestników, czy też rezygnację z udziału w poszczególnych spotkaniach stacjonarnych 

UDZIAŁ ONLINE – SEANSE W SZKOLE I/LUB W DOMU
Program NHEF można również realizować w trybie online (uwaga! niektóre filmy dostępne są tylko na pokazach kinowych). Korzystając z tej formy udziału można swobodnie zaplanować termin wspólnego seansu w klasie lub przesłać uczniom link z dostępem do filmu w celu obejrzenia w domu (np. w przypadku nieobecności ucznia na seansie w szkole). Otrzymacie Państwo kod dostępu z możliwością aktywacji przez okres 30 dni. Czas na realizację seansu od momentu aktywacji dostępu wynosi 24 godziny. Filmom dostępnym w trybie online towarzyszą nagrane prelekcje i omówienia. 

Sprawdź platformę online: https://www.nowehoryzonty.pl/nhefonline.s  

Koszt udziału dla ucznia (opiekunowie otrzymują bezpłatny dostęp do filmu):
- karnety: 6,50 zł za film - w przypadku opłacenia z góry dostępów do wszystkich filmów z wybranego cyklu
- bilety: 8 zł za dostęp do pojedynczego filmu - umożliwia udział hybrydowy (część seansów online, część stacjonarnie) oraz elastyczne dobieranie tytułów z różnych cykli;
 

JAK ZGŁOSIĆ UDZIAŁ GRUPY W NHEF? 

 • Zdecyduj z jakiej formy uczestnictwa chcesz skorzystać - udział stacjonarny lub online 
 • Zapoznaj się z opisami cykli i wybierz tematykę, która najlepiej odpowiada potrzebom grupy  
 • Po wybraniu cyklu wypełnij formularz zgłoszeniowy pod adresem:
  https://panel.nhef.pl/zgloszenie
  W pierwszym kroku formularza zaznacz “Poznań - Kino Muza”. W formularzu zgłoszeniowym znajdziesz daty realizacji poszczególnych seansów w ramach każdego cyklu. Zostaniesz też poproszona/-y o podanie danych kontaktowych wykorzystywanych w trakcie realizacji projektu, wskazanie liczby uczestników, oznaczenie wybranego cyklu oraz wybór formy rozliczenia (bilety/karnety).
  UWAGA! Uczniowie w trudnej sytuacji materialnej (maks. 10% z grupy, która uczestniczy w projekcie) mogą otrzymać bilety bezpłatne. Wskaż potrzebną liczbę biletów bezpłatnych w odpowiednim polu formularza - “Ilość biletów darmowych” 
 • Na podany adres mailowy otrzymasz automatyczne potwierdzenie zarejestrowania zapisu. Nie jest on jednoznaczny z ostatecznym przyjęciem do udziału w projekcie. Zgłoszenia są ręcznie akceptowane po osiągnięciu założonego minimum frekwencji potrzebnej do zrealizowania cyklu w tym roku szkolnym. W momencie akceptacji zgłoszenia otrzymasz automatyczną wiadomość o tytule “Akceptacja zgłoszenia”. Akceptacja zgłoszenia jest równoznaczna z potwierdzeniem udziału grupy we wszystkich pokazach z cyklu (tj. rezerwacji miejsc w sali kinowej w liczbie wskazanej w zgłoszeniu na każdym seansie od X do IV). Wiadomość mailowa zawiera listę terminów wszystkich pokazów planowanych w ramach wybranego cyklu. Terminy można również w każdej chwili zweryfikować w formularzu zgłoszeniowym. 

 

FILMOCZUŁOŚĆ | EDUKACJA PSYCHOLOGICZNA W KINIE MUZA

Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny.
- Olga Tokarczuk

Wsłuchujemy się w potrzeby odwiedzających nas szkół i śledzimy informacje o wyzwaniach z jakimi mierzy się współczesna edukacja. Efektem tego jest program spotkań filmowych wspierających edukację psychologiczną, który merytorycznie wspierają: Fundacja Familylab, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Uniwersytet SWPS. W jednym z cykli zagości u nas również Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

FILMOCZUŁOŚĆ, czyli spotkania z filmami, które zapraszają do tego, by z czułością spojrzeć na otaczający nas świat, innych ludzi i - może przede wszystkim - na siebie. Spotkania z filmami, które otwierają na rozmowę i rozmowy, które mają na celu budowanie kompetencji emocjonalnych oraz zadbanie o kondycję psychiczną młodych odbiorców. Bezpieczna i kameralna przestrzeń kina studyjnego, starannie dobrany repertuar oraz doświadczeni prowadzący umożliwią uczniom podjęcie refleksji na tematy, które często nie mają szansy odpowiednio wybrzmieć w trakcie lekcji w szkole.

W roku szkolnym 2023/24 proponujemy cztery cykle dla różnych grup wiekowych:

 • 1-3 oraz 4-6 SP | cykle pod patronatem Fundacji Familylab Polska

Cykle filmowe stworzone są we współpracy z Familylab, organizacją założoną przez Jespera Juula - duńskiego pedagoga i terapeutę. Celem Familylab jest zwiększanie kompetencji dorosłych do budowania relacji z dziećmi, opierając się na czterech głównych wartościach takich jak: autentyczność, równa godność, integralność i odpowiedzialność osobista. Mając świadomość, jak kompetentne są dzieci - zaprezentujemy różnorodne sytuacje życiowe wybranych bohaterów filmowych i porozmawiamy o nich z dziećmi. Zaprosimy nauczycieli do kontynuowania tych rozmów poza kinem i wspierania najmłodszych w odkrywaniu samych siebie. Wierzymy, że jest to przygoda, która buduje relacje między dziećmi i dorosłymi. I jest wartościowa dla każdej ze stron.

Rozmowa przed seansem wprowadzi dzieci w tematykę filmu i zasygnalizuje tematy warte zauważenia. Prezentowane filmy i tematy w nich poruszane mają służyć: wspieraniu dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości, samoregulacji i świadomości swoich przeżyć i sygnałów płynących z ciała, lepszemu rozumieniu własnych zachowań i ich akceptacji, budowaniu dobrych relacji ze sobą i światem oraz... przyjemności oglądania dobrego filmu!

Spotkania poprowadzi Agnieszka Cienciała (dla dzieci - Pani Kropka) – trenerka, edukatorka filmowa i animatorka.

Klasy 1-3 SP
Sześć seansów filmowych poprzedzonych interaktywną prelekcją prowadzoną przez trenerkę Familylab (czas trwania prelekcji: ok. 15-20 min.) - spotkania zaczynamy o godz. 9:00:
24.10 | O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ | reż. Magdalena Nieć | Polska 2023 | 95 min.
22.11 | YUKU I MAGICZNY KWIAT | reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck | Belgia, Francja 2022 | 65 min.
18.12 | MUNIO: STRAŻNIK KSIĘŻYCA | reż. Alexandre Heboyan, Benoît Philippon | Francja 2014 | 85 min.
25.01 | MOJA MAMA GORYLICA | reż. Linda Hambäck | Szwecja 2020 | 75 min.
1.03 | ERNEST I CELESTYNA: MISJA MUZYKA | reż. Julien Cheng, Jean-Christophe Roger | Francja, Luksemburg 2022 | 80 min.
17.04 | LEONARDO (seans premierowy) | reż. Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon | Francja, Stany Zjednoczone, Irlandia 2023 | 92 min.

Klasy 4-6 SP
Sześć seansów filmowych poprzedzonych interaktywną prelekcją prowadzoną przez trenerkę Familylab (czas trwania prelekcji: ok. 20 min.) - spotkania zaczynamy o godz. 9:00:
27.10 | MÓJ BRAT ŚCIGA DINOZAURY | reż. Stefano Cipani | Włochy 2019 | 101 min.
28.11 | SEANS-NIESPODZIANKA Z REPERTUARU FESTIWALU ALE KINO!
17.01 | KAJTEK CZARODZIEJ | reż. Magdalena Łazarkiewicz | Polska 2023 | 105 min.
8.02 | MAŁY KSIĄŻĘ | reż. Mark Osborne | Francja 2015 | 108 min.
8.03 | SIŁA NASZYCH MARZEŃ | reż. Christian Duguay | Francja 2022 | 109 min.
15.04 | DANCING QUEEN (seans przedpremierowy) | reż. Aurora Gossé | Norwegia 2023 | 93 min.

 • 7-8 SP | cykl pod patronatem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

Cykl dla grup szkolnych jest uzupełnieniem filmowego Seminarium - S06 “Filmoczułość. Inne lekcje” adresowanego do nauczycieli i wychowawców kl. VII-VIII SP, psychologów i pedagogów szkolnych oraz wszystkich edukatorów zainteresowanych edukacją filmową, która może być narzędziem wspierania zdrowia psychicznego młodzieży. W trakcie seminarium uczestnicy w pogłębiony sposób - poprzez rozmowy i pracę warsztatową z zaproszonymi ekspertami - zapoznają się z filmami, które składają się jednocześnie na program cyklu dla uczniów kl. 7-8 SP. Spotkania w ramach seminarium odbywają się za każdym razem w datach poprzedzających zaplanowany seans dla uczniów. Seminarium wspiera Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Szczegóły dotyczące udziału w Seminarium: https://odnpoznan.pl/kalendarz/szkolenia/dla-nauczycieli-2/film-teatr-sztuka/s06-1

Filmy w cyklu skłonią do rozmowy o ważnych, ale często trudnych emocjach, sytuacjach, dylematach i psychicznych obciążeniach, które towarzyszą nastolatkom w procesie dorastania i konfrontowania się z otaczającym światem. Jednocześnie wskazane zostaną ścieżki wsparcia oraz narzędzia pozytywnego wzmacniania młodej psychiki.

Prelekcje poprzedzające seans oraz dyskusje po filmie będą prowadzone przez zaproszonych ekspertów - nauczycieli i psychologów.

Pięć seansów filmowych poprzedzonych prelekcją i podsumowanych rozmową z zaproszonym ekspertem (czas trwania prelekcji: ok. 15-20 min.; czas trwania rozmowy po seansie: ok. 20-30 min.) - spotkania zaczynamy o godz. 9:00:
30.10 | BIGGER THAN US | reż. Flore Vasseur | Francja 2021 | 95 min.
7.12 | BLISKO | reż. Lukas Dhont | Belgia, Holandia, Francja 2022 | 103 min.
16.01 | SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM | reż. Tyler Nilson, Michael Schwartz | USA 2019 | 97 min.
27.02 | BEZMIAR | reż. Emanuele Crialese | Włochy, Francja 2022 | 97 min.
22.03 | MŁODY PLATON | reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath | Irlandia, Wielka Brytania 2021 | 102 min.

 • szkoły ponadpodstawowe | cykl pod patronatem Uniwersytetu SWPS

Uniwersytet SWPS to instytucja skoncentrowana na identyfikowaniu oraz rozwijaniu talentów, potrzeb, marzeń i aspiracji swoich studentów. Misją uczelni jest realizacja nowoczesnego modelu kształcenia, w którym wybitni naukowcy gwarantują solidne fundamenty, a eksperci prezentują praktyczne zastosowania zdobytej wiedzy. Dodatkowo Uniwersytet SWPS dąży do pielęgnowania ciekawości studentów oraz wspierania ich zaangażowania w życie społeczne.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu SWPS pomaga dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, którzy borykają się z różnymi problemami psychicznymi. Misją centrum jest zapewnienie kompleksowego leczenia i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie procesu zdrowienia. ŚCZP działa zarówno w specjalistycznych gabinetach, jak i w najbliższym środowisku pacjenta.

Pierwszy seans cyklu poprowadzony zostanie przez Panią dr Annę Kubiak.

Siedem seansów filmowych poprzedzonych prelekcją i podsumowanych dyskusją prowadzone przez naukowców Uniwersytetu SWPS oraz specjalistów Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu SWPS (czas trwania prelekcji: ok. 15-20 min.; czas trwania rozmowy po seansie: ok. 20-30 min.) - spotkania zaczynamy o godz. 12:00:
18.10 | PIERWSZY DZIEŃ MOJEGO ŻYCIA | reż. Paolo Genovese | Włochy 2023 | 121 min.
10.11 | BEZMIAR | reż. Emanuele Crialese | Włochy, Francja 2022 | 97 min.
7.12 | C’MON C’MON | reż. Mike Mills | Stany Zjednoczone 2021 | 110 min.
10.01 | JUTRO ALBO POJUTRZE | reż. Bing Liu | Stany Zjednoczone 2018 | 93 min.
5.02 | ZDARZYŁO SIĘ | reż. Audrey Diwan | Francja 2021 | 100 min.
8.03 | AFTERSUN | reż. Charlotte Wells | Wielka Brytania, Stany Zjednoczone 2022 | 98 min.
9.04 | FILM BALKONOWY | reż. Paweł Łoziński | Polska 2021 | 100 min.

 

BILETY:
Koszt udziału dla ucznia to 14 zł za każdy seans w cyklu (opiekunowie grup uczestniczą w seansach bezpłatnie).
Płatność pobierana jest w kasie kina przed każdym seansem (karta płatnicza lub gotówka).

 

ZAPISY NA WSZYSTKIE CYKLE Z PROGRAMU “FILMOCZUŁOŚĆ | EDUAKCJA PSYCHOLOGICZNA W KINIE MUZA” przyjmujemy przez formularz online pod adresem: https://forms.office.com/e/kAZ95t6r9i
Otwarcie naboru zgłoszeń nastąpi 15 września o godz. 10:00. Na zgłoszenia czekamy do 10 października 2023 r. lub do wyczerpania miejsc w poszczególnych cyklach.

 

KINO MUZA DLA NAUCZYCIELI:

- 20.09.2023 r. | godz. 17:30 | Przedpremierowy pokaz filmu “CHŁOPI” (reż. DK Welchman, Hugh Welchman) | udział bezpłatny | Zapisy: https://odnpoznan.pl/kalendarz/szkolenia/dla-nauczycieli-2/film-teatr-sztuka/k13-a-to-sztuka-wlasnie-niezwykle-filmowe-spojrzenie-na-chlopow-wladyslawa-reymonta

- 12.10.2023 r. | godz. 17:00 | Seans filmu “GEORGIE MA SIĘ DOBRZE” (reż. Charlotte Regan) połączony z warsztatem wzmacniającym dla Nauczycielek i Nauczycieli | Prowadzenie: Trenerki Fundacji Familylab | udział bezpłatny | Szczegóły wkrótce!

- od IX do III | Seminarium filmowe Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu - S06 “FILMOCZUŁOŚĆ. INNE LEKCJE” (szczegóły: https://odnpoznan.pl/)

 

- przez cały rok | Karta Nauczyciela Kina Muza
Nauczycielki i Nauczyciele korzystający z oferty edukacyjnej Kina Muza mają możliwość otrzymania imiennej “Karty Nauczyciela Kina Muza”. Po zarejestrowaniu karty w kasie kina upoważnia ona do zakupu biletu dla wskazanej osoby na seanse repertuarowe w specjalnej cenie - 14 zł. Zakupu biletu można dokonać w kasie kina pod warunkiem, że są jeszcze dostępne wolne miejsca na wybrany seans. Właściciel/-ka karty nie może udostępniać imiennej karty osobom trzecim. Na wybrane wydarzenia specjalne dystrybutor licencji filmowej może zastrzec sobie prawo do podniesienia opłaty za sprzedaż biletów. Karta jest ważna do 30 września w roku szkolnym następującym po roku rejestracji lub przedłużenia Karty.
Regulamin Karty Nauczyciela Kina Muza: REGULAMIN KARTY NAUCZYCIELA NHEF W KINIE MUZA.pdf 

 

Zapraszamy do kontaktu! 

 

Maria Nowicka
Koordynatorka działań edukacyjnych
tel. 533 709 465
edukacja@kinomuza.pl 

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące