20. Millennium Docs Against Gravity – Kino Muza
Wiemy, co gramy
Festiwal

20. Millennium Docs Against Gravity

11.05.2023
Starsza kobieta, DJka w tłumie swoich fanów.

Jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w dniach 11 - 21 maja w kinach! Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi Nie bądź obojętny_a i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN.

Te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia - uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi

W tym roku wszyscy jesteśmy myślami z Ukraińcami i Ukrainkami cierpiącymi z powodu rosyjskiej napaści, dlatego w programie znalazły się filmy opowiadającego o różnych obliczach inwazji. Skąd dokąd (In the Rearview) Maćka Hameli opowiada o początku rosyjskiej agresji z 2022 roku. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach, który należy do reżysera. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań. Skali zniszczeń, które niesie ze sobą wojna oraz próbie powrotu do normalności na wyzwolonych obszarach przyglądają się z kolei Piotr Pawlus i Tomasz Wolski w filmie W Ukrainie.W obliczu rosyjskiej inwazji z 2022 roku zupełnie nowego wymiaru nabiera film Alisy Kovalenko - Nie znikniemy (We Will Not Fade Away). Wracamy w nim do 2019 roku. Obserwujemy piątkę wchodzących w dorosłość nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o swojej przyszłości. Alisa Kovalenko nie tworzy filmu o dramacie wojny, ale pełną nadziei i piękna płynącego z bohaterów opowieść o dojrzewaniu.

Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców_czyń oraz hitów największych światowych festiwali. Laura Poitras (Citizenfour), na festiwalu po raz pierwszy zaprezentuje polskiej publiczności film Całe to piękno i krew (All the Beauty and the Bloodshed), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara®. To opowieść o Nan Goldin - fotografce, które zdobyła sławę, dokumentując życie osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i epidemię AIDS w latach 80. i 90. a obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy. Anna Hints, nagrodzona nagrodą reżyserską w Sundance, zabierze z kolei publiczność do estońskiej sauny w filmie Siostrzeństwo świętej sauny (Smoke Sauna Sisterhood). To miejsce, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi najbardziej intymnymi historiami oraz przeżyciami. W programie znalazł się także wielki zwycięzca festiwalu IDFA, film Apolonia, Apolonia Lei Glob. To intymny portret malarki Apolonii Sokol, która walczy o zaistnienie w świecie sztuki. Mistrz kina dokumentalnego Nikolaus Geyrhalter w Nie na miejscu (Matter Out of Place) opowiada z kolei, jak radzimy sobie z nadprodukcją śmieci, w sugestywnych obrazach pokazując globalną skalę problemu.

W tym roku na festiwalu nie zabraknie także wielu interesujących filmów polskich, z których większość znalazła się w Konkursie Polskim. Wśród filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów_ek - w filmie Vika! Agnieszka Zwiefka pokazuje najstarszą polską DJ-kę, jej niezwykłą energię oraz zmagania z powoli coraz słabszym ciałem, za to Jakub Piątek zaprezentuje swój najnowszy film Pianoforte, który miał premierę w Sundance. To trzymająca w napięciu niczym rasowy thriller opowieść o uczestnikach_czkach Konkursu Chopinowskiego. Kuba Mikurda, dwukrotny zdobywca Nosa Chopina podczas MDAG, tym razem zaprezentuje publiczności świeże spojrzenie na „Solaris” Stanisława Lema w filmie Solaris Mon Amour.

20. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.

Więcej informacji o festiwalu:
https://mdag.pl/20/pl/warszawa/homepage
https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/
https://www.instagram.com/millenniumdocsagainstgravity/
https://www.youtube.com/c/MillenniumDocsAgainstGravityFilmFestival
https://www.tiktok.com/@millenniumdocsag

23 maja startuje część online festiwalu, która będzie trwała na mdag.pl do 4 czerwca!

Filmy
Przechodzi na podstronę filmu Lato kolibrów - okładka
Przechodzi na podstronę filmu Lato kolibrów - okładka

reż. Silvia Del Carmen Castaños, Estefanía Contreras
USA
2023
78’

Przechodzi na podstronę filmu Niewinność - okładka
Przechodzi na podstronę filmu Niewinność - okładka

reż. Guy Davidi
Izrael, Dania, Finlandia, Islandia
2022
101’

Przechodzi na podstronę filmu Pod niebem Damaszku - okładka
Przechodzi na podstronę filmu Pod niebem Damaszku - okładka

reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh
Dania, Niemcy, USA, Syria
2023
88’

Przechodzi na podstronę filmu Sowieckie przystanki autobusowe - okładka
Przechodzi na podstronę filmu Sowieckie przystanki autobusowe - okładka

reż. Kristoffer Hegnsvad
Dania, Kanada, Estonia, Wielka Brytania, Szwecja
2022
57’

Przechodzi na podstronę filmu Starsza kobieta, DJka w tłumie swoich fanów.
Przechodzi na podstronę filmu Starsza kobieta, DJka w tłumie swoich fanów.

reż. Agnieszka Zwiefka
Polska, Niemcy, Finlandia
2023
77’

Przechodzi na podstronę filmu W zgodzie z naturą - okładka
Przechodzi na podstronę filmu W zgodzie z naturą - okładka

reż. Elisabeth Chay Vasarhelyi, Jimmi Chin
USA, Chile
2022
93’

Przechodzi na podstronę filmu Wirtualna sobowtórka - okładka
Przechodzi na podstronę filmu Wirtualna sobowtórka - okładka

reż. Hans Block, Moritz Riesewieck, Cosima Terrasse
Niemcy, Austra, Szwajcaria
2022
52’

Przechodzi na podstronę filmu Wschodni front - okładka
Przechodzi na podstronę filmu Wschodni front - okładka

reż. Vitaly Mansky, Yevhen Titarenko
Łotwa, Ukraina, Czechy, USA
2023
98’

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące