Konkurs Międzynarodowy V: Wkraczając w mgłę – Kino Muza
Wiemy, co gramy

Konkurs Międzynarodowy V: Wkraczając w mgłę

Konkurs Międzynarodowy V: Wkraczając w mgłę - okładka

90’
Konkurs Międzynarodowy V: Wkraczając w mgłę - okładka

Konkurs Międzynarodowy zaprasza w tym roku do obejrzenia sześciu programów składających się z 36 tytułów pochodzących łącznie z 23 krajów. Zespół selekcyjny obejrzał ponad 2000 zgłoszeń i dyskutował godzinami, by wybrać najlepsze i najbardziej intrygujące filmy do ostatecznej selekcji.

Podczas oglądania setek zgłoszeń zawsze można zwrócić uwagę na pewne wyróżniające się trendy – drobne nowości fabularne, wizualne niespodzianki czy powracający język filmowy, a krótki format filmowy ma niezwykłą moc przewidywania zmian we współczesnym kinie. Ten rok charakteryzuje się eseistycznym podejściem formatu dokumentalnego, który stara się analizować obecną globalną sytuację. Komentarz wizualny jest wzmocniony przez słowa lektora, jakby same obrazy nie wystarczały, by opowiedzieć historie i podzielić się obawami. Poczucie zagubienia sprawia, że twórcy mają desperacką potrzebę rekonstrukcji świata, który zdaje się rozpadać. Po momentach stagnacji następuje silna chęć podniesienia głosu, zadawania pytań i wnikliwego zastanowienia się nad trudnymi tematami.

W jednym z filmów konkursowych, ciemność rozjaśnia się nierówno i nieoczekiwanie. Obraz jest nieostry, lecz pojawia się możliwość, by dostrzec i spróbować oswoić się z niepewnością. Ten zestaw konkursowy zdecydowanie stara się wychwytywać to, co trudno dostrzegalne. Prezentując aktualne trendy filmowe, selekcja Konkursu Międzynarodowego nadal jest w stanie zachować różnorodność form, języka filmowego i pomysłów, które zaskakują programerów i które, mamy nadzieję, spodobają się widzom tak bardzo jak nam.

Konkurs Międzynarodowy V: Wkraczając w mgłę
Niejasność wynikająca ze stanu świata, w którym żyjemy. Program prezentuje filmy, które odnoszą się do nieuchwytnych emocji, które krążą wokół nas. Trudno nam widzieć wyraźnie przez tę gęstą globalną mgłę, ale staramy się wykrzesać trochę radości, humoru i światła, które przebije się przez ciemne chmury.

The Detection of Faint Companions
Pełnia. Wewnątrz. Prawdopodobnie nie w samotności.
Portugalia / 2021 / Eksperyment / 14’ / Reżyser: Sandro Aguilar

Open Water – the ability to perceive walls
Rozwój percepcji w Open Water nadaje filmowi dramatyczną strukturę. Na jej podstawie aranżujemy, nakładamy, łączymy i przeciwstawiamy kilka tematów: natura kontra stan człowieka, inwigilacja za pomocą sztucznej inteligencji oraz kryzys na Morzu Śródziemnym.
Austria / 2021 / Animacja, eksperyment / Reżyser: Georg Eckmayr

THE CAPACITY FOR ADEQUATE ANGER
THE CAPACITY FOR ADEQUATE ANGER to próba stworzenia osobistej i autorefleksyjnej formy krytyki artystycznej, która skupia się na sztuce współczesnej, zarówno jej produkcji jaki i prezentacji, z perspektywy klasowej. Obok pytań na temat powiązań między negatywnym wpływem a sprawczością polityczną, film komplikuje pojęcia związane z możliwością awansu społecznego, którą dziedzina sztuki współczesnej zarówno tworzy, jak i zakłada.
Niemcy / 2021 / Dokument, eksperyment / 15’ / Reżyserka: Vika Kirchenbauer

Oczniak (Eyeshroom)
Film opowiada historię żółtego tworu – Oczniaka. Celem tego organizmu jest rozmnażanie i zajmowanie coraz to nowych terenów. Robi to w okrutny i bezkompromisowy sposób. Film Oczniak jest horrorem, którego akcja toczy się w lesie. Jest także opowieścią o relacji pomiędzy człowiekiem i naturą.
Polska / 2022 / Animacja / Reżyserka: Małgorzata Wowczak

Marblehead
Życie tajemniczego człowieka, który mieszka pośród grobów na cmentarzu New Redeemeer.
Stany Zjednoczone / 2021 / Dokument / 10’ / Reżyserzy: Kevin Walker, Jack Auen

Tout ce qui était proche s’éloigne (Everything Near Becomes Distant)
Mój przyjaciel Xiaoxin zaraził się chorobą oczu. Od tego czasu zaczął stopniowo tracić wzrok. W 2015 roku utracił go całkowicie. Powiedział mi, że przeraża go bycie całkowicie otoczonym czernią. Zdawało mi się, że mój przyjaciel jest w drodze do jakiegoś miejsca.
Francja / 2021 / Fabuła / 22’ / Reżyser: Yunyi Zhu

Kadry

Jeszcze dziś

Mężczyzna czytający książkę na łóżku przy nocnej lampce. 18:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Perfect Days Medytacja nad prostotą i pięknem życia. Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienn...
Kadr z zajęć baletowych. 19:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Joika Joy, młoda, ambitna balerina opuszcza dom i bliskich w rodzinnym Teksasie dla świata baletu, jako jedna z pierwszych Amerykanek przyjętych do Akademii Baletu Bolszoj.
Kobieta spędzająca czas z dzieckiem w ogrodzie. 20:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Strefa interesów To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.
Dwie przyjaciółki leżą na śniegu. 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kobieta z… Nowy film duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert, czuła opowieść o walce o siebie, ale też o pięknie prawdziwej bliskości.
Czerwone niebo - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Czerwone niebo Słodko-gorzka historia o miłości z proekologicznym przesłaniem. Reżyser z dużym wyczuciem, zagłębia się w ludzkie emocje, zastanawiając się nad problemem kryzysu twórczego.
Gramy!
Pod skórą
reż. Jonathan Glazer
nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące