Wiemy, co gramy
MENU

Sweat

reż. Magnus von Horn
Polska, Szwecja
2020
106’
Premiera
09.04.2021

Poruszający i wyrazisty portret polskiej influencerki. Niezwykle współczesny film o nowym rodzaju samotności w czasach social mediów.

Komu potrzeba przyjaciół, kiedy ma się setki tysięcy fanów?

Sweat opowiada o trzech dniach z życia Sylwi Zając, influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Instagrama.

Kiedy Sylwia zdecyduje się umieścić w sieci odważne nagranie, będzie ono początkiem serii wydarzeń, które staną się próbą zarówno dla niej, jak i dla nielicznych osób, którzy znają ją bliżej. W ciągu trzech dni dziewczyna nieoczekiwanie odkryje ciemną stronę swojej popularności, a jednocześnie pozna prawdziwą bliskość. Reżyser łączy intymny, kameralny dramat z konwencją thrillera, by opowiedzieć o tęsknocie za miłością w świecie, w którym kochają cię tłumy.

Sweat w reżyserii nagrodzonego Paszportem Polityki Magnusa von Horna to jedyna polska fabuła, która znalazła się w oficjalnej selekcji ostatniego Festiwalu Filmowego w Cannes. To także zdobywca największej liczby nagród na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Srebrnych Lwów dla Najlepszego Filmu. W rolę Sylwii brawurowo wcieliła się Magdalena Koleśnik, obwołana przez zagranicznych dziennikarzy objawieniem polskiego kina, czego potwierdzeniem okazały się aż 3 statuetki na festiwalu w Gdyni.

Głos prasy

Intensywny i błyskotliwy dramat, ze świetną rolą Magdaleny Koleśnik. W pewnym momencie skręca w mroczną, nieoczywistą stronę

TThe Hollywood Reporter

To odświeżające zobaczyć film, który zamiast tworzyć uproszczoną nagonkę na social media, po prostu spokojnie obserwuje wszystkie wydarzenia, niczym jeden z wielu followersów

Cineuropa

Koleśnik jest zachwycająca!

Indiewire

Jeden z pierwszych i jednocześnie najlepszych filmów o świecie influencerów. Empatyczny i pogłębiony portret nowego pokolenia.

Seventh Row

Von Horn pod błyszczącą fasadą social mediów znajduje ból samotności i pustkę. Fascynujące, ostre, bardzo na czasie.

Screen Daily

Ekscytujący, spójny, z zachwycającą pracą kamery

Chicago Film Festival
Zwiastun
Nagrody
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2020
Najlepsza aktorka
Chicago International Film Festival 2020
Najlepszy reżyser
International Film Festival & Awards Macao 2020
Najlepsza aktorka
Trieste Film Festival 2021
Najlepszy film
Gramy!

BABYTEETH

reż. Shannon Murphy