III Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych – Kino Muza
Wiemy, co gramy
PRZEGLĄD FILMOWY

III Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych

05.04.2024
Reżyserka filmu przy kamerze w zimowych, górskich warunkach.

Fundacja Wandalistki i Kino Muza już po raz trzeci organizują Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych. Tym razem podczas 3 dni (5-7 kwietnia) zaprezentują 6 filmów skupionych wokół kobiecych eksploracji, górskich przygód i wspinaczki. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z gościniami specjalnymi: himalaistkami, wspinaczkami i podróżniczkami. Za tegoroczny program współodpowiedzialna jest sama Eliza Kubarska, alpinistka i reżyserska, która przez ostatnie lata pracowała nad filmem dokumentalnym poświęconym Wandzie Rutkiewicz. Premiera Ostatniej Wyprawy – The Last Expedition już w maju tego roku.

Każda z sześciu projekcji zaplanowanych na tegoroczny przegląd przeniesie widzów w inne miejsce, inny czas, podaruje im unikatowe przeżycie – czynnikiem wspólnym będzie jeden mianownik, a właściwie duet: kobiety i wspinanie

To połączenie dopełni szczypta pięknych widoków, ekstremalnych przeżyć, aspektu niepełnosprawności w górach, łączenia pasji z macierzyństwem i drogi do odnalezienia siebie. Te wszystkie doznania i emocje zapewnią wyjątkowe projekcje ukazujące góry i wspinaczkę z kobiecego punktu widzenia.

Tak jak i w poprzednich edycjach, tak i podczas tego Przeglądu nie zabraknie silnych kobiecych postaci. Każdego dnia odbywać się będą także spotkania z inspirującymi kobietami środowiska górskiego.

W roli gościni pojawi się Dorota Rasińska-Samoćko, która ma na koncie 11 ośmiotysięczników, a Daria Sieracka – Prezeska Fundacji Wandalistki porozmawia z nią o projekcie Podwójna korona, którego celem jest skompletowanie Korony Ziemi oraz Korony Himalajów i Karakorum.

Eliza Kubarska z kolejną gościnią Kingą Ociepką-Grzegulską – jedną z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania i bohaterką filmu Mama – poruszy trudny temat łączenia pasji do sportów ekstremalnych z macierzyństwem.

W ostatnim dniu Przeglądu odbędzie się spotkanie i rozmowy wokół Projektu Droga Kobiet #metoo w podroży. W spotkaniu udział weźmie m.in. Dorota Szparaga – pasjonatka szlaków długodystansowych, która ostatnio jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo!

Projekt Droga Kobiet, który zainicjowała Aleksandra Wierzbowska (dokumentalistka, wspinaczka i podróżniczka), a współtworzony jest we współpracy z Fundacją Wandalistki i Centrum Praw Kobiet, skupia się na edukacji dotyczącej bezpieczeństwa kobiet w podróż, poprzez panele dyskusyjne czy warsztaty. Dlatego podczas 2 dni Przeglądu będzie można uczestniczyć w warsztatach samoobrony – WenDo.

Organizator: Fundacja Wandalistki
Współorganizatorzy: Kino Muza, Estrada Poznańska
Partnerzy: Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Dolomite, Centrum Praw Kobiet
Partnerzy projektu Droga Kobiet: SUUNTO, Lesovik, Slowhop
Patroni Medialni: Magazyn na szczycie, Radio Afera, Poznański Prestiż

BILETY:
50 zł/1 dzień przeglądu (projekcje + spotkania)
KARNETY:
130 zł/karnet na trzy dni. Wstawiamy ich limitowaną ilość - 50 sztuk - dostępne w kasie kina

Filmy
Plakat przedstawia wspinającą się kobietę po oblodzonej górze.
05.04.2024 20:00
Sala 1

Not Alone + Pasang: In the Shadow of Everest

116’

Po seansie spotkanie z Dorotą Rasińską-Samoćko. Prowadzenie: Daria Sieracka (Fundacja Wandalistki).

Plakat przedstawia młodą kobietę ćwiczącą na hantlach.
06.04.2024 16:30
Sala 1

Motherload + Mama

58’

Po seansie spotkanie z Kinga Ociepką. Prowadzenie: Eliza Kubarska (Dyrektorka Artystyczna Przeglądu).

Plakat przedstawia ośnieżony lasi i góry dookoła, obok kobieta gotowa do wspinaczki.
07.04.2024 16:30
Sala 1

An Accidental Life + Postcards from the Verge

126’

Po seansie spotkanie wokół projektu „Droga Kobiet” m.in. z Dorotą Szparagą. Przed seansem w holu głównym kina odbędzie się podpisywanie książek przez Dorotę Szparagę.

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące