Wiemy, co gramy
MENU

Spotlight: Laurynas Bareiša

reż. Laurynas Bareiša
Litwa

57’

Laurynas Bareiša (ur.1988/02/26, Kowno, Litwa) ukończył studia licencjackie zarówno w dziedzinie matematyki stosowanej na Uniwersytecie Wileńskim, jak i kinematografii na Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej. W 2016 roku ukończył studia magisterskie z reżyserii filmowej. Jego filmy krótkometrażowe By the pool (2017) oraz Caucasus (2018) miały swoje premiery na festiwalach filmowych w Wenecji i Locarno. Jego najnowszy film Dummy miał swoją światową premierę na Berlinale Shorts.

Filmografia Laurynasa Bareiša zagłębia się w dwuznacznych sytuacjach, gdzie zbrodnia czyha tuż za rogiem. Za pomocą zadziwiających niuansów, tworzy atmosferę zła, które nawet jeśli nie jest już obecne, z pewnością jest nieuniknione. Jego spostrzegawcza kamera dyskretnie podąża za bohaterami, którzy kwestionują ludzką naturę i wypychają nas ze strefy komfortu. Brutalność w jego filmach nie jest namacalna, jednak napięcie z nią związane narasta w miarę rozwoju akcji.

Zestaw filmowy + Q&A

01. Pirtis (By the pool)
Litwa 2017. Fabuła. 16′. Reżyseria: Laurynas Bareiša
02. Atkurimas (Dummy)
Litwa 2020. Fabuła. 13′. Reżyseria: Laurynas Bareiša
03. Kupranugaris (The Camel)
Litwa 2016. Fabuła. 14′. Reżyseria: Laurynas Bareiša
04. Kaukazas (Caucasus)
Litwa 2018. Fabuła. 14′. Reżyseria: Laurynas Bareiša

Zwiastun
Kadry
Jeszcze dziś
15:15 SALA 1 Bo we mnie jest seks Lata 60. Przed ekranami czarno-białych odbiorników zasiadają miliony Polaków. I nagle ktoś przykuwa ich wzrok. To Kalina, pierwsza seksbomba PRL-u, zwana polską Marilyn Monroe.
17:00 SALA 1 Bo we mnie jest seks Lata 60. Przed ekranami czarno-białych odbiorników zasiadają miliony Polaków. I nagle ktoś przykuwa ich wzrok. To Kalina, pierwsza seksbomba PRL-u, zwana polską Marilyn Monroe.
17:15 SALA 1 Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun Wes Anderson, w filmie Kurier francuski przenosi na ekran zbiór opowiadań publikowanych w amerykańskim magazynie ukazującym się w fikcyjnym dwudziestowiecznym mieście we Francji.
17:30 SALA 1 Wszystko zostaje w rodzinie Pełen zwrotów akcji rodzinny dramat o cenie życiowych kompromisów. Ekranizacja głośnej powieści cenionego włoskiego pisarza Domenico Starnone.
19:15 SALA 1 Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun Wes Anderson, w filmie Kurier francuski przenosi na ekran zbiór opowiadań publikowanych w amerykańskim magazynie ukazującym się w fikcyjnym dwudziestowiecznym mieście we Francji.
19:30 SALA 1 Przystanek Ziemia Debiutująca ukraińska reżyserka Kateryna Hornostaj przedstawia głęboko osobistą, zjawiskową i poetyczną opowieść o odkrywaniu siebie i cierpliwości, jakiej to wymaga.
20:00 SALA 1 Dom Gucci Oto dziedzictwo, za które warto zabić. Nazwisko uważane za synonim bogactwa i stylu, władzy i namiętności. Nazwisko z podręczników historii. Ale będące również przekleństwem.
21:30 SALA 1 Dom Gucci Oto dziedzictwo, za które warto zabić. Nazwisko uważane za synonim bogactwa i stylu, władzy i namiętności. Nazwisko z podręczników historii. Ale będące również przekleństwem.
21:45 SALA 1 Wszystkie nasze strachy Oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej i łączącej skrajności postaci Daniela Rycharskiego –  zaanagażowanego katolika walczącego o odnowę duchową swojej społeczności...
Gramy!

kawa i papierosy

reż. Jim Jarmusch