Wiemy, co gramy

Spotlight: Laurynas Bareiša

Spotlight: Laurynas Bareiša - okładka
reż. Laurynas Bareiša
Litwa

57’
Spotlight: Laurynas Bareiša - okładka

Laurynas Bareiša (ur.1988/02/26, Kowno, Litwa) ukończył studia licencjackie zarówno w dziedzinie matematyki stosowanej na Uniwersytecie Wileńskim, jak i kinematografii na Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej. W 2016 roku ukończył studia magisterskie z reżyserii filmowej. Jego filmy krótkometrażowe By the pool (2017) oraz Caucasus (2018) miały swoje premiery na festiwalach filmowych w Wenecji i Locarno. Jego najnowszy film Dummy miał swoją światową premierę na Berlinale Shorts.

Filmografia Laurynasa Bareiša zagłębia się w dwuznacznych sytuacjach, gdzie zbrodnia czyha tuż za rogiem. Za pomocą zadziwiających niuansów, tworzy atmosferę zła, które nawet jeśli nie jest już obecne, z pewnością jest nieuniknione. Jego spostrzegawcza kamera dyskretnie podąża za bohaterami, którzy kwestionują ludzką naturę i wypychają nas ze strefy komfortu. Brutalność w jego filmach nie jest namacalna, jednak napięcie z nią związane narasta w miarę rozwoju akcji.

Zestaw filmowy + Q&A

01. Pirtis (By the pool)
Litwa 2017. Fabuła. 16′. Reżyseria: Laurynas Bareiša
02. Atkurimas (Dummy)
Litwa 2020. Fabuła. 13′. Reżyseria: Laurynas Bareiša
03. Kupranugaris (The Camel)
Litwa 2016. Fabuła. 14′. Reżyseria: Laurynas Bareiša
04. Kaukazas (Caucasus)
Litwa 2018. Fabuła. 14′. Reżyseria: Laurynas Bareiša

Zwiastun

Kadry

Jeszcze dziś

Śubuk - kadr 14:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Śubuk Historia  matki autystycznego chłopca, której walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.
Pięć diabłów - kadr 15:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Pięć diabłów To prawdziwa uczta dla zmysłów. Film Léi Mysius to wysmakowane wizualnie, oszałamiające i szalone love story, które niespodziewanie pobudza także nasze powonienie.
Kociarze - kadr 15:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kociarze Kociarze to w efekcie wspaniały film na trudne czasy – podnoszący na duchu, dający nadzieję, wzruszający i udowadniający, że opieka nad kotem może przynieść nieoczekiwane skutki.
Śubuk - kadr 16:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Śubuk Historia  matki autystycznego chłopca, której walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.
Słoń - kadr 16:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Słoń Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny.
Kobieta na dachu - kadr 17:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kobieta na dachu Poruszający film stworzony przez kobiety, opowiadający historię sześćdziesięcioletniej położnej Miry, która nieoczekiwanie dokonuje napadu na bank.
Moonage daydream - kadr 18:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Moonage daydream Geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów.
Nitram - kadr 18:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Nitram Thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału.
Aftersun - kadr 19:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Aftersun Jedno z największych olśnień tegorocznych festiwali, pokazywany i nagradzany od Cannes aż do Toronto. Czuły, zabawny, wzruszający i chwytający za serce film.
Biały szum - kadr 20:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Biały szum Zabawny, przerażający, liryczny, absurdalny, a zarazem zwyczajny i apokaliptyczny Biały szum opowiada o wysiłkach współczesnej amerykańskiej rodziny.
Kobieta na dachu - kadr 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kobieta na dachu Poruszający film stworzony przez kobiety, opowiadający historię sześćdziesięcioletniej położnej Miry, która nieoczekiwanie dokonuje napadu na bank.
Do ostatniej kości - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do ostatniej kości Opowieść o pierwszej miłości między Maren, młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee, porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.
Gramy!
Pięć diabłów
reż. Léa Mysius