Wiemy, co gramy
DECISION TO LEAVE

Podejrzana

Podejrzana - okładka
reż. Park Chan-wook
Korea Południowa
2022
138’
Premiera
03.02.2023
Pokaz przedpremierowy
Podejrzana - okładka

Najnowszy film Park Chan-wooka, twórcy przebojowych Oldboya i Służącej, nie tylko otrzymał nagrodę za reżyserię w Cannes, ale został również koreańskim kandydatem do Oscara. Podejrzana to myląca tropy, pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany i szyki.

Bohaterem thrillera jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność. On jest żonaty, ona łatwo traci mężów. On nocami czuwa pod jej domem, ona lubi być obserwowana. On coraz mniej o niej wie, za to coraz więcej do niej czuje. Czy jest aż takim mięczakiem? Czy ona jest aż tak zła? Podejrzana brawurowo zaciera ślady i myli tropy: przyprawiający o dreszcze film noir niepostrzeżenie zamienia się miejscami z czarną komedią, przebiera za rasowy melodramat, wdaje w szpiegowskie porachunki. Jest widowiskowy i urzekający stylem, hipnotyzujący, a przy tym rozpisany na pełne humoru dialogi. Pulsuje jednocześnie energią i romantyzmem, dowodząc, że Park Chan-wook należy do światowej czołówki wirtuozów reżyserii.

Kolejny po Parasite i Squid Game przebój koreańskiego kina swój nieodparty urok zawdzięcza także odtwórczyni tytułowej roli, Tang Wei. Gwiazda Ostrożnie, pożądanie Anga Lee uwodzi charyzmą, dyskretnym seksapilem, nieprzeciętną inteligencją i żarliwością maskowaną dystansem. Jej bohaterka śmiałym krokiem wkracza w poczet największych kinowych femmes fatales.

Podejrzana to chyba najpiękniejszy romantyczny film roku – o miłości graniczącej z obsesją, której nikt nie zauważył i której być może wcale nie było. Ale skoro jej nie było, to dlaczego tak boli?

Głos prasy

Ten film jest jak zniewalające, odurzające zaklęcie
Total Film
Najromantyczniejszy film roku
IndieWire
Uwodzicielskie kino neo-noir
Screen Daily
Niemożliwy romans i konflikt między pożądaniem a moralnością
Little White Lies
Najbardziej melancholijny film w filmografii Park Chan-wooka.
The Times
Światowej klasy artysta u szczytu swoich możliwości
The Hollywood Reporter
Doskonałe gatunkowe rzemiosło. Fachowo zrealizowany thriller
RogerEbert.com
Park Chan-wook musiał mieć tyle samo frajdy z robienia filmu, co widz z jego oglądania
New York Times

Zwiastun

Nagrody
Cannes Film Festival 2022
Najlepsza Reżyseria
Blue Dragon Awards 2022
Najlepszy film, scenariusz, reżyseria, muzyka oraz aktor i aktorka
Buil Film Awards 2022
Najlepszy film, muzyka oraz aktor i aktorka
Chunsa Film Art Awards 2022
Najlepszy reżyser oraz aktor i aktorka
Korean Association of Film Critics Awards 2022
Najlepsza aktorka
Gramy!
W trójkącie
reż. Ruben Ostlund