Wiemy, co gramy
MENU
NUEVO ORDEN

Nowy porządek

reż. Michel Franco
Francja, Meksyk
2020
88’
Premiera
15.10.2021

Mocny jak zadany niespodziewanie cios, kipiący od gniewu jak uliczny tłum, wciągający niczym polityczna intryga – Nowy porządek to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Zdobywca Srebrnego Lwa – Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji przewiduje jutrzejsze konsekwencje dzisiejszych napięć. Pogłębiające się nierówności, pęczniejące bańki bogactwa pośród morza desperacji, frustracji i nędzy muszą doprowadzić do kryzysu i Nowy porządek rozpoczyna się właśnie w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos.

Ten potężny wstrząs reżyser obserwuje z perspektywy rodziny milionerów, którzy w posiadłości na obrzeżach miasta Meksyk organizują wesele córki. Rozbawiona elita za późno dostrzeże niebezpieczeństwo, zakradające się niepostrzeżenie, jak włamywacze, którzy zaraz rozbiją zabawę. Czy ci, co przyszli wyrównać stulecia krzywd, będą mieć litość chociaż dla tych, którzy kiedyś okazali im serce? I kto, na ruinach upadającego systemu, zbuduje Nowy porządek?

Prowokacyjny, chłodnym okiem obserwujący doprowadzony do stanu wrzenia świat, to najbardziej radykalny tytuł w dorobku Michela Franco. Także za sprawą precyzyjnych montażowych cięć bezbłędnie dawkujących adrenalinę i chwile oddechu. Poruszająca się dynamicznie, a zarazem płynnie kamera zabiera nas w sam środek wydarzeń, na 88 minut czyniąc nas zakładnikami niepowtarzalnego stylu Franco. Tym samym twórca intymnych, poruszających Opiekuna i Pragnienia miłości okazał się mistrzem kina gatunkowego, autorem błyskotliwej politycznej diagnozy i twórcą, którego chwytający za gardło film można postawić na półce obok Jokera czy Parasite. Trzymając kciuki, żeby nie okazał się również prorokiem.

Głos prasy

Dynamiczne i brutalne kino, które nie pozostawia złudzeń

Variety

Wezwanie do sprawiedliwego podziału pieniędzy oraz władzy jest aktualny i bardzo niepokojący

The Hollywood Reporter

Wybitne dzieło, będziecie pod wielkim wrażeniem

Deadline

Przejmujące świadectwo szaleństwa współczesności, od którego nie można oderwać oczu

Toronto Star

Skutecznie przekonuje, że prawdziwa rewolucja może być paskudna, przerażająca i niehollywoodzka – i że nadchodzi

The Guardian
Zwiastun
Nagrody
Stockholm Film Festival 2020
Nagroda dla reżysera
Venice Film Festival 2020
Nagroda dla reżysera
Indiewire Critics' Poll 2020
Najlepszy film
José María Forqué Awards 2021
Najlepszy film latynoamerykański
Gramy!

Jak ocalić smoka

reż. Katarina Launing