Wiemy, co gramy
MENU
DOLOR Y GLORIA

Ból i blask

reż. Pedro Almodóvar
Hiszpania
2019
113’
W repertuarze
18.11 czwartek
19:45 Sala 1 Kup bilet Kup bilet

Doskonałe recenzje, łzy wzruszenia i 10-minutowa owacja po seansie – to tylko kilka reakcji na najnowszy film jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, Pedro Almodóvara. Twórca opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. Ból i blask to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz z Antonio Banderasem.

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?

Ból i blask to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę Osiem i pół Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość  z poczuciem humoru.

Głos prasy

Najlepszy i zarazem najbardziej osobisty film hiszpańskiego mistrza od lat

The Hollywood Reporter

Najpiękniejsza celebracja miłości

The Playlist

Wielka, wyzwalająca opowieść o pogodzeniu się z losem, a może bardziej - o oswajaniu lęku

Polityka
Zwiastun
Nagrody
Cannes Film Festival 2019
Nagroda dla reżysera
Ariel Awards, Mexico 2020
Najlepszy film
AARP Movies for Grownups Awards 2020
Najlepszy film
CinEuphoria Awards 2020
Najlepsza rola kobieca
European Film Awards 2019
Najlepsza rola męska
Faro Island Film Festival 2020
Najlepszy film
Gaudí Awards 2020
Najlepsza muzyka
Goya Awards 2020
Najlepszy film, montaż, reżyseria oraz scenariusz
Heartland International Film Festival 2019
Nagroda dla reżysera
Gramy!

Nieustające wakacje

reż. Jim Jarmusch