ZROZUMIEĆ JĘZYK JARMUSCHA – Kino Muza
Wiemy, co gramy
DKF Kamera

ZROZUMIEĆ JĘZYK JARMUSCHA

31.05.2022
ZROZUMIEĆ JĘZYK JARMUSCHA - okładka

Jim Jarmusch to kolejny gigant kina, z którym mamy okazję skonfrontować się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Jego poetyckie, wręcz intymne filmy należą do grona najczęściej rozpoznawalnych tytułów w historii współczesnej kinematografii. TRUPOSZ, KAWA I PAPIEROSY, czy NIEUSTAJĄCE WAKACJE to pozycje, które bez trudu łączy się nazwiskiem Jarmuscha, jako kamienie milowe kinowych ekranów.

Choć wczesne tytuły tego reżysera odstają stylem od jego ostatnich filmów, są równie wielką gratką dla wielbicieli kina nieprzynależącego od mainstreamu. U progu twórczości Jarmusch znajduje wiele inspiracji w nurcie Francuskiej Nowej Fali, a jego minimalistyczny styl przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną. Sprawnie i zgrabnie łączy on amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. Choć zarzucić można mu powolne i długie sekwencje, nie brak tam drobnych intymności, magii gestu i przelotnych spojrzeń.

Jim Jarmusch sam w sobie jest bardzo nietuzinkową osobowością. Jego bujne, białe włosy i kanciaste, ciemne okulary sprawiły, że twarz reżysera stała się rozpoznawalna na całym świecie. Jest on także człowiekiem wielu talentów – próbował za młodu sił jako pisarz, następnie jako muzyk, żeby ostatecznie poświęcić się tworzeniu filmów. W wywiadach przyznaje, że jego twórczość jest bardzo instynktowna. Chce opowiedzieć za pomocą obrazu, słowa i muzyki o tym, co porusza jego samego. Nie jest niespodzianką, że Jarmusch upodobał sobie na swoich bohaterów outsiderów. To właśnie ludzie niedopasowani do świata i norm społecznych są głównymi postaciami jego dzieł filmowych. Sam też przyznaje, że takie osobowości są mu najbliższe i najlepiej je rozumie.

Podobnie jak bohaterowie filmów Jarmuscha, którzy nieustannie czegoś poszukują i próbują znaleźć odpowiedzi, tak my postaramy się wspólnie poszukać wskazówek do zrozumienia wielowymiarowego języka tego twórcy w ramach majowych spotkań DKF

Do zobaczenia w kinie!

Bilety: 14 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące