Wiemy, co gramy
MENU
ONLY LOVERS LEFT ALIVE

TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ

reż. Jim Jarmush
Francja, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Cypr
2013
122’

Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w czarnej komedii outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy ”Broken Flowers”, ”Truposza” i ”Ghost Doga”, który tym razem zdaje się mówić – tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie ”Tylko kochankowie przeżyją” są wampirami zmęczonymi setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat. Ale wciąż czującymi do siebie miłość.

Adam (Hiddleston), jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem z Detroit. Kiedy popada w depresję, z Tangeru przyjeżdża do niego po długiej rozłące ukochana Ewa (Swinton). Jednak spokojne życie pary, która odrzuciła nagryzanie śmiertelników i woli przyjmować pokarm w postaci lodów z krwi, zostanie wystawione na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).

Głos prasy

Wybitny film… charakterystyczny i spełniony… Być wampirem oznacza tu: żyć sztuką – muzyką, płytami, książkami, miłością – i mieć poczucie wiecznego nienasycenia. To jeden z rzadkich dziś filmów, który działając minimalnymi środkami, zostawia wieczny niedosyt, pozostaje otwarty. Działa muzycznie, wciąga do środka i sprawia, że chce się do niego wracać jak do ulubionej płyty.

Tadeusz Sobolewski
Zwiastun
Nagrody
Alliance of Women Film Journalists 2015
Najlepsza aktorka
Boston Online Film Critics Association 2014
Najlepszy film
Cannes Film Festival 2013
Nagroda za muzykę
International Cinephile Society Awards 2014
Najlepsze zdjęcia oraz najlepszy reżyser
Sitges - Catalonian International Film Festival 2013
Nagroda dla reżysera
Vancouver Film Critics Circle 2015
Najlepsza aktorka