Wiemy, co gramy
PRZEGLĄD FILMOWY

Tydzień Filmu Niemieckiego

23.07.2021
Tydzień Filmu Niemieckiego - okładka

Kino Muza w dniach 23 - 30 lipca zaprasza na Tydzień Filmu Niemieckiego. To największy w Polsce przeglądem najnowszego kina zza zachodniej granicy pokazujący ważne problemy społeczne, radzenia sobie z trudną dalszą i bliższą niemiecką historią, ale też bazują na osobistych doświadczeniach twórców, którzy bardzo często wywodzą się z rożnych kultur i odmiennych systemów społecznych.

Przegląd obejmuje rożne gatunki i tematy, które interesują niemieckich filmowców!

W ramach tegorocznej edycji pokazane zostaną dwa filmy z konkursu tegorocznego Berlinale: Undine Christiana Petzolda z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem Paulą Beer i Berlin Alexanderplatz, współczesną ekranizację powieści Alfreda Döblina, zrealizowaną przez Burhana Qurbaniego, reżysera o afgańskich korzeniach. Po inną pozycję niemieckiej klasyki literackiej sięgnął Christan Schwochow. Jego Lekcja niemieckiego osadzona jest co prawda w realiach współczesnych autorowi książki, Siegfriedowi Lenzowi, ale jej tematyka – uwikłania sztuki w politykę – nic nie straciła na aktualności. O czasie i jego względności opowiada film niemiecko-japońskiej reżyserki Mariko Minoguchi Mój koniec. Twój początek. Turecki twórca Hüseyin Tabak opowiada w Gipsy Queen historię Romki, byłej mistrzyni boksu, która walczy o przetrwanie we współczesnym Hamburgu. Wielka polityka i skrywane przez nią tajemnice to z kolei temat filmu Kryptonim Curveball Johannesa Nabera. Opowiada o poszukiwaniu broni biologicznej, której zastosowanie może wywołać skutki niepokojąco przypominające zakażenie koronawirusem. W programie przeglądu znajdzie się także film dokumentalny. W tym roku będzie to obraz Bettiny Böhler poświęcony zmarłemu 10 lat temu wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi Christophowi Schlingensiefowi.

Bilety: 15 zł, newsletterowe oraz ulgowe - 12 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.

Organizatorami przeglądu są Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu przy wsparciu German-Films.