Wiemy, co gramy
DKF Kamera

David Lynch: Surrealistyczny Wizjoner

29.03.2022
David Lynch: Surrealistyczny Wizjoner - okładka

Aktor, reżyser, muzyk, malarz, projektant mebli, wzbudzający powszechne kontrowersje… David Lynch, Proszę Państwa! Niemal od zawsze związany z filmem, zdobył międzynarodowy rozgłos za sprawą DZIKOŚCI SERCA, która wzbudziła niemałe poruszenie na festiwalu w Cannes w 1990 roku. Widzowie zachwyceni i zaintrygowani jego niepowtarzalnym stylem nie musieli długo czekać na kolejny kamień milowy w działaniach tego artysty. W latach  1990-1991 powstaje pod jego okiem serial MIASTECZKO TWIN PEAKS – który sprawia, że nazwisko reżysera staje się powszechnie rozpoznawalną światową marką.

Przymiotnik, który najczęściej towarzyszy opisom Davida Lyncha i jego twórczości to „dziwny”

W środowisku artystycznym został okrzyknięty pierwszym popularnym surrealistą. Zaczynając swoją edukację w Pensylwańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jako malarz, Lynch bardzo szybko zapragnął widzieć stworzone przez siebie obrazy w ruchu. Tak zaczęła się jego przygoda z kinem. Połączenia abstrakcji, oniryzmu i turpizmu zawarte w jego twórczości malarskiej do dziś stanowią nieodłączną część charakterystycznej stylistyki jego filmów. Wszystko to wpłynęło na ugruntowanie fenomenu tego reżysera, który sam wydaje się być mrocznym i zwichrowanym bytem, dalekim od pojęcia normalności.

Zapraszamy Państwa serdecznie na cztery spotkania w marcu, gdzie będzie można zderzyć się z twórczością tego wizjonera światowej kinematografii. Zobaczą Państwo m.in. PAKIET FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH DAVIDA LYNCHA oraz debiutancką pozycję pełnometrażową GŁOWA DO WYCIERANIA. Bilety w cenie 12 złotych.

Do zobaczenia w kinie!

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW