Wiemy, co gramy
MENU
Festiwal

18 Millennium Docs Against Gravity

21.05.2021

Estrada Poznańska i Kino Muza już po raz drugi zapraszają na poznańską edycję największego festiwalu filmowego w kraju, który odbywa się równocześnie w 7 miastach Polski (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Poznań, Bydgoszcz i Lublin).

Spotkanie z kinem dokumentalnym i wspólna analiza otaczającego nas świata w ramach 18. Millennium Docs Against Gravity, odbędzie się w dniach 21-30 maja 2021 r. w Kinie Muza. Przed nami projekcie ponad 70 premierowych tytułów filmów dokumentalnych, a także liczne spotkania z twórczyniami i twórcami, debaty, warsztaty oraz dyskusje.

Festiwal MDAG jak żaden inny relacjonuje w swoim programie problemy i nastroje współczesnego świata. Po mijającym roku od wprowadzeniu pierwszych obostrzeń i pojawienia się nowego koronawirusa COVID-19, o historii narodowej kwarantanny opowiedzą nam młodzi filmowcy w aż czterech prezentowanych obrazach.

Śpieszymy do Was także ze wspaniałą wiadomością na temat rozwoju Millennium Docs Againt Gravity w Poznaniu. W trakcie tegorocznej edycji festiwalu, po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Wolności ufundowana przez Miasto Poznań (The City Of Poznań Freedom Award). Z pośród filmów nominowanych do ogólnopolskiego konkursu, na gruncie lokalnym trzyosobowe Jury wyłoni zwycięski tytuł, który najwierniej broni fundamentów wolności, walcząc w swoim dokumentalnym przekazie o godność i prawa człowieka. Twórca lub twórczyni wygranego filmu otrzyma nagrodę o wysokości 3000€. Już niebawem ogłosimy nazwiska Jurorów, którzy będą towarzyszyć Wam podczas seansów w Kinie Muza.

Pierwszym z nich jest Polaków Portret Własny stworzony przez Studentów Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi: Macieja Białoruskiego, Jakuba Drobczyńskiego i Roberta Rawłuszewicza. To nie tylko historia Polski w pierwszym roku pandemii, ale jednocześnie słodko-gorzka opowieść o wielkiej samotności, która była największym wyzwaniem w prywatnych mikroświatach każdego z nas. Trudy izolacji pokazane są za pomocą intymnych nagrań, które Polki i Polacy przesyłali filmowcom w tamtym okresie.

Pozostałe trzy tytuły, które odwołują się do ubiegłorocznych doświadczeń są filmami krótkometrażowymi i będą prezentowane podczas festiwalu w zestawie. Pierwszy z nich to Seal Story w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego. Głównym bohaterem dokumentu jest Jakub – człowiek, który doświadczył lockdownu w skrajnym osamotnieniu, spędzając ten czas w otoczeniu wyludnionego, wulkanicznego krajobrazu Islandii. Pozdrawiam Tatiany Chistowej i Macieja Hameli, ukazuje czym hasło #zostanwdomu było w praktyce dla seniorów i seniorek putinowskiej Rosji. W filmie podsłuchujemy rozmowy telefoniczne odbywające się na stworzonej w Petersburgu infolinii, gdzie rolą konsultantek było uspokajanie zdesperowanego społeczeństwa. Ostatni film zestawienia to Halo Babciu, w którym jego bohaterka i jednocześnie reżyserka - Kamila Chojnacka, kontaktuje się ze swoją babcią tylko zdalnie za pomocą telefonu.

Śpieszymy z informacją, że w programie poznańskiej edycji festiwalu zaprezentujemy również premierowo chilijskiego kandydata do Oscara® 2021 dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego - Śledztwo w Domu Spokojnej Starości (oryg. The Mole Agent, reż. Maite Alberdi).

Podobnie jak w ubiegłym roku, w programie poznańskiego festiwalu nie zabraknie filmów, które zgłębiają intymne historię oraz twórczość znanych osobowości ze świata sztuki. Kino dokumentalne pozwoli nam wspólnie zawędrować w obszary związane z filmem, muzyką, literaturą, sztuką performance’u, a także z teatrem. Poniżej przedstawiamy pięć tytułów, których nie możecie przegapić!

Jednym z najgłośniejszych filmów ostatniego festiwalu w Sundance był Najpiękniejszy Chłopiec Na Świecie (oryg. The Most Beautiful Boy in the World, reż. Kristina Lindstroma i Kristian Petri). Obraz szwedzkiej pary dokumentalistów przybliża nam postać aktora, który wcielił się w postać legendarnego Tadzia ze słynnej kinowej adaptacji Śmierci W Wenecji Tomasza Manna. Występując w filmie Viscontiego Björn Andrésen miał zaledwie 15 lat i szybko zyskał międzynarodową sławę oraz przydomek najpiękniejszego chłopca na świecie (nadany mu również przez włoskiego reżysera). Dokument pokazuje jaki miało to wpływ na jego późniejsze życie prywatne oraz zawodowe.

Również ze Skandynawii, jednak tym razem z Danii pochodzi film 7 Years Według Lukasa Grahama (oryg. 7 years of Lukas Graham, reż. René Sascha Johannsen). Reżyser podąża śladami europejskiego zespołu, którego utwór 7 Years stał się światowym hitem i zdobył już ponad miliard odtworzeń na YouTube. Poznając bliżej postać wokalisty - Lukasa Grahama Forchhammera, stawiamy pytanie o to, jak uniknąć bycia twarzą tylko jednej piosenki oraz czy zdobycie sławy za oceanem zawsze musi oznaczać sukces i spełnienie życiowych marzeń.

Trzecim filmem zestawienia jest biorący udział w Konkursie Polskim festiwalu obraz Herbert. Barbarzyńca w Ogrodzie. Reżyser Raphael Lewandowski zestawia piękno pozostawionej przez poetę twórczości z ciemnymi kartami jego historii. Niczym w rozważaniach Pana Cogito, za pomocą dokumentalnej analizy wyłania się tu dwuznaczny obraz człowieka: humanisty przepełnionego humorem i finezją, a także zagubionej osoby zmagającej się z własnym gniewem oraz chorobą psychiczną.

O czterech wybitnych performerkach naszych czasów opowiada film Ciało Nie Kłamie (oryg. Body of Truth, reż. Evelyn Schels). Każda z nich: Marina Abramović, Sigalit Landau, Katharina Sieverding i Shirin Neshat, doświadczyła zarówno wojny, przemocy, opresji jak i fizycznego bólu. To właśnie te przeżycia na zawsze odcisnęły piętno na ich twórczości i wpłynęły na traktowanie przez nie swojego ciała jako najlepszego środka wyrazu artystycznego.

Na pograniczu dokumentu oraz teatru rysuje się Nowa Ewangelia (oryg. New Gospel, reż. Milo Rau). W miejscowości Matera (Europejska Stolica Kultury 2019), gdzie dawniej Passolini nakręcił swoją Ewangelię Wg Św. Mateusza, reżyser opowiada uniwersalną biblijną historię o ukrzyżowaniu Jezusa, jednocześnie portretując wyzyskiwaną grupę pracujących uchodźców we Włoszech. Poprzez połączenie pracy zawodowych aktorów (Maia Morgenstern, Enrique Irazoqui, Marcello Fonte) oraz naturszczyków, tworzy nową ewangelię na miarę XXI wieku. Szwajcarski reżyser Milo Rau będzie również gościem czerwcowego Malta Festival Poznań.

Kolejne szczegóły programu festiwalu w Kinie Muza odsłonimy wkrótce.
Śledźcie nasz newsletter i szykujcie się na wspólne odkrywanie świata z bliska już w maju!