Wiemy, co gramy
Flee

Przeżyć

Przeżyć - okładka
reż. Jonas Poher Rasmussen
Dania, Francja, Szwecja
2021
92’
Przeżyć - okładka

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance – zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i był porównywany do legendarnego Walca z Baszirem. Poruszająca historia nastolatka, uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumić w sobie traumatyczne doświadczenia.

The animated documentary that became a hit at the Sundance Film Festival, where it won the Grand Jury Prize in the World Cinema Documentary Competition and has been compared to the legendary Waltz with Bashir. The moving story of a teenager fleeing with his mother and siblings from war-torn Afghanistan to Europe. It is also an intimate story about growing up and discovering one’s sexuality. Amin’s life is dominated by multiple levels of the sense of loss. The protagonist had had to brutally enter adulthood and for over 20 years he suppressed his traumatic experiences.

Głos prasy

Wzrusza, przeraża, daje nadzieję
Noizz
Bardzo ważny film o możliwości życia w prawdzie
Agnieszka Holland
Najbardziej poruszające kino, jakie obejrzałem w tym roku
Bong Joon Ho twórca „Parasite"
Ten film to dar
Vanity Fair

Zwiastun

Nagrody
Millennium Docs Against Gravity 2021
Nagroda Co Jest Grane 24, Nagroda Magazynu Zwierciadło, Nagroda Grand Prix Banku Millenium
Europejskie Nagrody Filmowe 2021
Najlepszy europejski dokument oraz najlepsza europejska animacja
Annecy International Animated Film Festival 2021
Najlepszy film oraz muzyka
Sundance Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Palm Springs International Film Festival 2022
Nagroda dla reżysera
Seville European Film Festival 2021
Nagroda dla reżysera
British Independent Film Awards 2021
Najlepszy film międzynarodowy
Gotham Awards 2021
Najlepszy dokument
Jerusalem Film Festival 2021
Najlepszy film międzynarodowy
Göteborg Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Biografilm Festival 2021
Najlepszy film
Fredrikstad Animation Festival 2021
Najlepszy film
Guldbagge Awards 2022
Najlepszy film nieanglojęzyczny
Melbourne Queer Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Montclair Film Festival 2021
Nagroda dla reżysera
Newport Beach Film Festival 2021
Najlepsza animacja
Nordic Council 2021
Nagroda dla reżysera
Nordisk Film Award 2021
Nagroda dla reżysera
Nyon Visions du Réel 2021
Nagroda publiczności
Oslo/Fusion International Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Philadelphia Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Viborg Animation Festival 2021
Najlepszy dokument

Jeszcze dziś

Kociarze - kadr 14:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kociarze Kociarze to w efekcie wspaniały film na trudne czasy – podnoszący na duchu, dający nadzieję, wzruszający i udowadniający, że opieka nad kotem może przynieść nieoczekiwane skutki.
Śubuk - kadr 14:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Śubuk Historia  matki autystycznego chłopca, której walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.
Lombard - kadr 15:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Lombard Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym.
Kociarze - kadr 16:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kociarze Kociarze to w efekcie wspaniały film na trudne czasy – podnoszący na duchu, dający nadzieję, wzruszający i udowadniający, że opieka nad kotem może przynieść nieoczekiwane skutki.
Jednym głosem - kadr 16:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jednym głosem Historia, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Weinsteina.
Na pełny etat - kadr 16:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Na pełny etat Niepewność jutra, niestabilny rynek pracy, społeczne niepokoje, brak bezpieczeństwa socjalnego. Przejmująco prawdziwa opowieść o życiu w czasach kryzysu.
Moonage daydream - kadr 18:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Moonage daydream Geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów.
Jednym głosem - kadr 18:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jednym głosem Historia, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Weinsteina.
Śubuk - kadr 19:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Śubuk Historia  matki autystycznego chłopca, której walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.
Do ostatniej kości - kadr 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do ostatniej kości Opowieść o pierwszej miłości między Maren, młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee, porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.
Nitram - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Nitram Thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału.
Pięć diabłów - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Pięć diabłów To prawdziwa uczta dla zmysłów. Film Léi Mysius to wysmakowane wizualnie, oszałamiające i szalone love story, które niespodziewanie pobudza także nasze powonienie.
Gramy!
Moonage daydream
reż. Brett Morgen