Wiemy, co gramy
MENU
Festiwal

18. Millennium Docs Against Gravity

03.09.2021

Millennium Docs Against Gravity osiąga pełnoletność! Część kinowa 18. edycji festiwalu, który w zeszłym roku stał się największym polskim wydarzeniem filmowym, odbędzie się w dniach 3 - 12 września! Zwyczajowo oprócz niezapomnianych seansów nie zabraknie wyjątkowych spotkań z twórcami i bohaterami filmów oraz debat wokół ważnych tematów zaprezentowanych w filmach. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego najwyższej próby z całego świata!

Tegoroczne hasło festiwalu to Świat się budzi. Wszyscy z nadzieją czekamy, aż rzeczywistość zacznie wracać do normalności, pokonując pandemię, która zmieniła obraz naszej codzienności w 2020 roku

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Againt Gravity w Poznaniu, po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Wolności ufundowana przez Miasto Poznań (The City Of Poznań Freedom Award). Spośród filmów nominowanych do ogólnopolskiego Konkursu Głównego na gruncie lokalnym trzyosobowe Jury wyłoni zwycięski tytuł, który najwierniej broni fundamentów wolności, walcząc w swoim dokumentalnym przekazie o godność i prawa człowieka. Twórca lub twórczyni wygranego filmu otrzyma nagrodę o wysokości 3000€. Ogłoszenie zwycięskiego nazwiska i wręczenie statuetki nastąpi w piątek 10 września 2021 r.

Jury w składzie:

Justyna Kopińska – dziennikarka, socjolog. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International - Pióro Nadziei. Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?, Z nienawiści do kobiet, Obłęd, Lekarstwo dla duszy, Polska odwraca oczy. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.

dr Ewa Zgrabczyńska - od 2015 roku dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Polska zoolog, stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Działaczka na rzecz ochrony zwierząt; współpracuje z organizacjami ekologicznymi i organami ścigania w interwencjach dotyczących przemytu i nielegalnej hodowli zwierząt egzotycznych i dzikich. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, była wykładowczyni uniwersytecka i adiunkta w Zakładzie Zoologii Systematycznej na Wydziale Biologii UAM.

Antoni Komasa-Łazarkiewicz - kompozytor muzyki filmowej. Laureat Czeskiego Lwa, nagrody indywidualnej na FPFF w Gdyni, Festiwalu Filmowego w Stambule oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Stworzył muzykę między innymi do filmów Agnieszki Holland: W ciemności, Pokot, Obywatel Jones, a także do Aidy Jasmila Zbanic, Geniuszy Thora Kleina, Clair Obscur Yesim Ustaoglu, Kamerdynera Filipa Bajona oraz Wilkołaka Adriana Panka. Współpracuje ze swoją żoną, Mary Komasa, przy jej projekcie muzycznym. Od 2007 roku żyje i tworzy w Berlinie.

Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję, że społeczna solidarność, której jesteśmy świadkami obecnie, może zostać z nami na dłużej. Wiele filmów prezentowanych w programie 18. Millennium Docs Against Gravity dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata.

W tym roku szczególną uwagę poświęcamy filmom, które pokazują ludzi aktywnie działających na rzecz ekologii, praw człowieka oraz warunków pracy. Protestują przeciwko niszczeniu planety, jak Greta Thunberg, bohaterka filmy otwarcia festiwalu Jestem Greta (reż. Nathan Grossman) albo starają się odnaleźć źródło społecznej nierówności, badając działanie współczesnych olbrzymich korporacji, jak twórcy filmu Nowa korporacja (reż. Jennifer Abott,  Joel Bakan), kontynuacji hitu naszego festiwalu - Korporacji z 2003 roku. Świat młodych aktywistów pokazuje film Drogie dzieci przyszłości (reż. Franz Böhm), w którym spotykamy dzieciaki z całego świata walczące o kluczowe dla nich sprawy.  W filmie Odwaga (reż. Aliaksei Paluyan) podążamy z kolei za grupą artystów z białoruskiego teatru, którzy po wyborach występują przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

W czasie 18. edycji festiwalu zaprezentujemy kilka nowych sekcji. Alfabet protestu, czyli filmy pokazujące, że wystarczy wykonać pierwszy krok, aby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa i planety. Kryminalne zagadki MDAG - filmy, w których dążenie do odkrycia prawdy usłane jest przygodami jak z rasowego thrillera! Wśród nich znalazł się nominowany w tym roku do Oscara film Śledztwo w domu spokojnej starości (reż. Maite Alberti). Sekcja Życie w czasach pandemii będzie składała się z filmów młodych, polskich twórców. Te tytuły udowadniają, że lockdown wzmaga kreatywność - po kamerę (choćby w smartfonie) sięgają zwykłe osoby, którym zależy na dokumentowaniu tej jakże dziwne rzeczywistości. W tej sekcji na szczególną uwagę zasługuj film Polaków portret własny (tw. Maciej Białoruski, Jakub Drobczyński, Jakub Rados), pokazujący cały przekrój naszego społeczeństwa, które musiało poradzić sobie z wirusem samotności w czasie izolacji. W daleką podróż widzowie wyruszą za sprawą filmów w sekcji Oblicza Ameryki Łacińskiej. To filmy z krajów, o których jest głośno (Chile czy Wenezuela), jak i opowieści o rzadziej uczęszczanych zakątkach, jak Paragwaj. Wyłania się z nich obraz słonecznego kontynentu o skomplikowanej przeszłości - i równie skomplikowanej teraźniejszości.

W programie festiwalu nie zabraknie także filmów wybitnych twórców oraz hitów największych festiwali. Gianfranco Rosi wraca z filmem Notturno, porażającym obrazem terenów ogarniętych wojną na Bliskim Wschodzie. Vitaly Mansky odwiedza z kolei w filmie Gorbaczow. Raj Michaiła Gorbaczowa w jego rezydencji, żeby porozmawiać o przemianach Rosji od czasów upadku ZSRR oraz odrzuceniu i samotności, jakie obecnie odczuwa ostatni przywódca Związku Radzieckiego. Na festiwalu zostanie zaprezentowany także nagrodzony w Sundance film Przeżyć (reż. Jonas Poher Rasmussen) - porównywany do kultowego Walca z Bashirem animowany portret chłopaka, który ucieka ze swoją rodziną z Afganistanu przez Rosję aż do Skandynawii, po drodze mierząc się nie tylko z ciężarem bycia uchodźcą, ale także nieakceptowaną w jego kulturze homoseksualnością.

Po raz kolejny na festiwalu zostanie wręczona Nagroda za Najlepszy Debiut oraz zostanie zorganizowany Konkurs Polski. Wśród czternastu filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów - Rafael Lewandowski w filmie Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie pokazuje w zupełnie nowym świetle życie wybitnego polskiego poety, za to Paweł Łoziński zagaduje ludzi przechodzących pod jego balkonem na Saskiej Kępie w Filmie balkonowym (premiera światowa na festiwalu w Locarno), tworząc niezwykłą, intymną i wciągającą opowieść o naszym społeczeństwie.

Festiwal będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, dziennikarstwo niezależne, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. Bądźcie z nami!

 

Więcej informacji:

mdag.pl

  1. Millennium Docs Against Gravity | Poznań | Facebook

Program ułożony pod kątem sekcji filmowych znajdziecie tu: KLIK

Listę filmów znajdzie tu: KLIK

Bilety
Dostępne w sprzedaży od 19 sierpnia w kasie Kina Muza, na stronie internetowej Kina Muza (https://kinomuza.bilety24.pl/index/index) oraz na stronie festiwalu MDAG (mdag.pl)

Filmy

reż. René Sascha Johannsen
Dania
2020
78’

reż. Virpi Suutari
Finlandia
2020
103’

reż. Sasha Joseph Neulinger
USA
2019
86’

reż. Daniel Lombroso
USA
2020
94’

reż. Bao Nguyen
Wielka Brytania, USA
2020
104’

reż. Karol Pałka
Polska
2021
70’

reż. Gunnar Hall Jensen
Norwegia
2020
90’

reż. Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze
Austria, Gruzja, Serbia
2021
82’

reż. Evelyn Schels
Niemcy, Szwajcaria
2019
96’

reż. Franz Böhm
Niemcy, Wielka Brytania
2021
89’

reż. Jennifer Abbott
Kanada
2020
85’

reż. Sam Pollard
USA
2020
101’

reż. Paweł Łoziński
Polska
2021
90’

reż. Anita Rivaroli
Włochy
2020
80’

reż. Krzysztof Kasior
Polska
2021
85’

reż. Witalij Manski
Łotwa, Czechy
2020
100’

reż. Rafael Lewandowski
Polska, Francja
2021
93’

reż. Jessica Earnshaw
USA
2020
105’

reż. Shanon Walsh
Kanada
2021
90’

reż. Nathan Grossman
Szwecja
2020
99’

reż. Bruno Santamaría Razo
Meksyk
2020
71’

reż. Mikołaj Lizut
Polska
2020
62’

reż. Petra Epperlein, Michael Tucker
USA
2020
92’

reż. Håvard Fossum
Norwegia, Dania, Finlandia, Holandia
2020
100’

reż. Lindstroem, Kristian Petri
Szwecja
2021
93’

reż. Gianfranco Rosi
Włochy, Francja, Niemcy
2020
110’

23.10 Jutro
15:45 Sala 2 Kup bilet Kup bilet
25.10 poniedziałek
15:00 Sala 2 Kup bilet Kup bilet
27.10 środa
16:00 Sala 2 Kup bilet Kup bilet

reż. Milo Rau
Niemcy, Szwajcaria
2020
107’

reż. Joel Bakan, Jennifer Abbott
Kanada
2020
105’

reż. Aleksiej Paluyan
Niemcy
2021
90’

reż. Estephan Wagner, Marianne Hougen-Moraga
Dania
2020
88’

reż. Jakub Drobczyński, Maciej Białoruski, Robert Rawłuszewicz
Polska
2021
110’

reż. Camilla Nielsson
Dania
2021
130’

reż. Jonas Poher Rasmussen
Dania, Francja, Szwecja
2021
92’

reż. Hogir Hirori
Szwecja
2021
91’

reż. Celina Escher
Szwecja
2020
88’

reż. Maite Alberdi
Hiszpania, Holandia, Niemcy, USA, Chile
2020
84’

reż. Elizabeth Lo
USA
2020
70’

reż. Ahmir “Questlove” Thompson
USA
2021
117’

reż. Sally Aitken
Australia
2020
90’

reż. Alina Gorlowa
Ukraina, Łotwa, Niemcy, Katar
2020
102’

reż. Ramona S. Diaz
USA
2020
98’

reż. Jon Hyatt
USA
2020
71’

reż. Martin Páv
Czechy
2020
79’

reż. Rodney Ascher
USA
2021
108’

reż. Alex Winter
USA
2020
129’

reż. Gabriel Lobos
Paragwaj, Szwajcaria
2020
74’