Wiemy, co gramy
MENU
THERE IS NO EVIL

Zło nie istnieje

reż. Mohammad Rasoulof
Niemcy, Czechy, Iran
2020
150’

Nowa produkcja prześladowanego przez irańską władzę twórcy to dramatyczna opowieści o zderzeniu ludzkich losów z opresyjnym systemem i karą śmierci.

W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój nowy film poświęcił ceniony irański reżyser Mohammad Rasoulof.   

Zło nie istnieje ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak obecność Daryi gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman– spokojnej pary w średnim wieku.        

Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach. Irański reżyser wraca w tym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kar śmierci.   

Głos prasy

To film o moralnych wyborach w amoralnym świecie

Guardian

To moralitet badający problematykę grzechu i cnoty, winy i kary, granic wolnego wyboru

Filmweb.pl

Od czasu Krótkiego filmu o zabijaniu Kieślowskiego nikt nie zrobił tak porywającego filmu opowiadającego się przeciwko ostatecznej karze

The Film Stage

Nałożony przez władzę zakaz kręcenia filmów nie przeszkodził Rasoulofowi w nakręceniu potężnego moralitetu przeciwko karze śmierci

Variety
Zwiastun
Nagrody
Berlin International Film Festival 2020
Najlepszy film
Crested Butte Film Festival 2020
Nagroda dla reżysera
Heartland International Film Festival 2020
Nagroda dla reżysera