Wiemy, co gramy
MENU
KILL IT AND LEAVE THIS TOWN

Zabij to i wyjedź z tego miasta

reż. Mariusz Wilczyński
Polska
2020
86’

Animacja Mariusza Wilczyńskiego to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to i wyjedź z tego miasta staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, Zabij to i wyjedź z tego miasta działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. Film powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Głos prasy

To intrygujące, trudne i warte oglądania kino

Filmaster

Surowy, intensywny, niczym ze snu. Realizm miesza się tu z oniryzmem

The Guardian

Surrealistyczny film Wilczyńskiego jest jedyny w swoim rodzaju. To nie tylko osobista podróż autora – to wspomnienia całego społeczeństwa, które dorastało w czasach komunistycznego reżimu

Cineuropa

Potrafi mocno zaboleć. Olśniewająco osobisty, czuły i wyjątkowo nowatorski. Imponuje wizualnie niczym industrialna twórczość Davida Lyncha

ScreenDaily

Młodzi widzowie odnajdą się w tym mrocznym świecie wyjętym z komiksów i gier, a starsi zanurzą się i rozmarzą w tej sentymentalnej podróży po Polsce lat 70-tych

The Hollywood Reporter

Czysty filmowy eskapizm

Indiewire

Czuły, delikatny, a jednocześnie mroczny film, który w swojej wyjątkowości nie przypomina niczego innego

Cartoon Brew

Ma w sobie wielką dawkę miłości – do życia, bliskich, lubych, do zwierząt, rodziców i samego kina. Ten film rozdziera serce

Vogue
Zwiastun
Nagrody
Annecy International Animated Film Festival 2020
Nagroda dla reżysera
Ottawa International Animation Festival 2020
Najlepsza animacja
Festiwal polskich filmów fabularnych w Gdyni 2020
Najlepszy film
Jeszcze dziś
18:00 SALA 1 Minari Pełna czułości historia. Opowiada o koreańsko-amerykańskiej rodzinie, która przeprowadza się na niewielką farmę w Arkansas w pogoni za amerykańskim snem.
18:45 SALA 1 Sweat Poruszający portret polskiej influencerki. Współczesny film o nowym rodzaju samotności w czasach social mediów. Komu potrzeba przyjaciół, kiedy ma się setki tysięcy fanów?
20:30 SALA 1 Na rauszu Ten eksperyment to jazda bez trzymanki! Historia przyjaciół zainspirowanych teorią, że skromna dawka czegoś mocniejszego pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować.
21:00 SALA 1 Magnezja Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki.
Gramy!

Na rauszu

reż. Thomas Vinterberg