WITAMY W CZECZENII – Kino Muza
Wiemy, co gramy
WELCOME TO CHECHNYA

WITAMY W CZECZENII

reż. David France
USA
2020
107’
WITAMY W CZECZENII - okładka

Gdyby ”Witamy w Czeczenii” było filmem fabularnym, byłby to horror po którym długo nie można zasnąć. Niestety to zatrważający obraz rzeczywistości we współczesnej Czeczenii, w której nieustająco odbywają się czystki i pogrom, przywołujące na myśl ludobójstwa XX wieku. Od 2016 roku rządzący Czeczenią tyran – Ramzan Kadyrow – pod protektoratem Rosji rozpoczął operację wykorzystującą więzienie, tortury i egzekucje przeciwko rodzimej społeczności LGBTQ+. Wobec skali tragedii, grupa rosyjskich działaczy próbuje pomóc zagrożonym Czeczenom, organizując ich ucieczkę z kraju. Za pomocą podziemnej siatki aktywistów, przekazują ich do tajnych kryjówek, gdzie oczekują na azyl. Kamera towarzyszy im na każdym kroku, także podczas niebezpiecznych, stanowiących duże zagrożenie sytuacji.

Aby ukryć i ochronić tożsamość niektórych bohaterów, po raz pierwszy w kinie dokumentalnym użyto technologii VFX, w której twarze protagonistów zostały zamienione na twarze aktorów. Dzięki temu reżyser filmu David France zapewnia bezpieczeństwo swoim bohaterom, zarazem pozwalając ich emocjom i mimice na odegranie kluczowej roli w filmie.

France to reżyser nominowanego do Oscara ”Jak przetrwać zarazę” – jednego z najgłośniejszych i najważniejszych filmów XXI wieku, który jest niemal w całości złożony z materiałów archiwalnych i opisuje historię amerykańskich aktywistów ACT UP walczących z epidemią AIDS. O ile ”Jak przetrwać zarazę” to niezwykła lekcja historii, ”Witamy w Czeczenii” jest mrożącym krew w żyłach ostrzeżeniem przed tym, do czego może doprowadzić skrajna nietolerancja i wyrachowana polityka oraz równocześnie apelem do społeczeństwa obywatelskiego, a także do światowej opinii publicznej, aby w końcu zwróciła uwagę na to, co dzieje się w Czeczenii .

Zwiastun

Jeszcze dziś

Ministranci - kadr 14:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Ministranci Film balansuje między dramatem a czarnym humorem, a jego styl przypomina bardziej rapowy manifest niż szkolną katechezę.
Sny o miłości - kadr 15:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Sny o miłości Zwycięzca ostatniego Berlinale, ciepły i delikatny jak moherowy sweterek film o pierwszej miłości, która potrafi też sprawić ból niczym ukłucie szydełkiem.
czas kruka - kadr 15:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 czas kruka Współczesny mężczyzna, ojciec, targany bólem i gniewem po utracie ukochanej żony, musi nauczyć się na nowo, jak żyć dla swoich dzieci i siebie.
Rocznica - kadr 16:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Rocznica Elektryzujący thriller o rodzinie poddanej dramatycznej próbie w czasach, których nadejścia nikt się nie spodziewał.
czas kruka - kadr 17:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 czas kruka Współczesny mężczyzna, ojciec, targany bólem i gniewem po utracie ukochanej żony, musi nauczyć się na nowo, jak żyć dla swoich dzieci i siebie.
Left-Handed Girl. To była ręka diabła - kadr 17:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Left-Handed Girl. To była ręka diabła W mieście wielkich szans i nie mniejszych rozczarowań tajwańsko-amerykańska reżyserka bierze pod lupę kobiece więzi rodzinne, w których nie brakuje pęknięć, ale też czułości.
Camper - kadr 18:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Camper Borykający się z problemami Robert i Klaudia, spotykają dawnych znajomych: Filipa i Werę. Wspólna kolacja zamienia się w imprezę, a potem w wspólną podróż camperem przez Europę.
Ministranci - kadr 19:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Ministranci Film balansuje między dramatem a czarnym humorem, a jego styl przypomina bardziej rapowy manifest niż szkolną katechezę.
Rocznica - kadr 19:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Rocznica Elektryzujący thriller o rodzinie poddanej dramatycznej próbie w czasach, których nadejścia nikt się nie spodziewał.
Bugonia - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Bugonia Yorgos Lanthimos jest wizjonerem kina, którego styl urzeka publiczność na całym świecie. Bugonia podąża za dwoma młodymi mężczyznami, którzy mają obsesję na punkcie spisków.
Ministranci - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Ministranci Film balansuje między dramatem a czarnym humorem, a jego styl przypomina bardziej rapowy manifest niż szkolną katechezę.
Gdy powieje harmattan - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Gdy powieje harmattan Barbara ma 25 lat i mieszka w Akrze, stolicy Ghany. Jest charyzmatyczna i pewna siebie, jednak jej odwaga znika, gdy wieje harmattan, duszący wiatr znad Sahary.
Gramy!
Franz Kafka
reż. Agnieszka Holland
nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące