Wiemy, co gramy

Tata

Tata - okładka
reż. Anna Maliszewska
Polska, Ukraina
2022
111’
Premiera
24.02.2023
Tata - okładka

Film jest debiutem fabularnym Anny Maliszewskiej.

Lubos wciela się w postać Michała – kierowcy TIRa i samotnie wychowującego córkę Miśkę (Kurak). Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, córką opiekuje się jego ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena (Gromova) i Miśka są nierozłączne. Gdy niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą. Przymusowa podróż z dziećmi sprawi, że w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

TATA to mądra i wzruszająca opowieść o ojcostwie, dojrzewaniu, budowaniu i odbudowywaniu relacji.  W swoim debiucie fabularnym Anna Maliszewska pokazuje, że często proste gesty tworzą między ludźmi związki silniejsze niż więzy krwi.

Ojcostwo zawsze mnie interesowało. Sama wychowałam się bez taty.  W czasach, kiedy dużo mówi się o sile kobiet, coraz częściej szukamy odpowiedzi na pytania, jak dziś być ojcem, jak na nowo zdefiniować męskość, kiedy kluczowe stają się takie sprawy jak komunikacja, empatia i bliskość. Nasz filmowy bohater, kochający wolność kierowca TIRa, w wyniku przymusowej podróży z córką mierzy się z demonami przeszłości i usiłuje naprawić relacje z dzieckiem. Macho z wielkiej maszyny musi zapanować nad dwiema szalonymi dziewczynkami i odnaleźć w sobie tę wrażliwą stronę. Ale wcale nie jest mu lekko! – mówi reżyserka. Dla mnie to bardzo ciekawa podróż, trochę w świat dzieciństwa, a trochę w świat wielkich maszyn, przydrożnych barów i samotności w drodze – dodaje Maliszewska.

Dystrybutorem filmu jest Warner Bros. Entertainment Polska. Firma od kilku lat intensywnie poszerza swoje portfolio o lokalną produkcję. TATA to kolejny polski tytuł, po INNYCH LUDZIACH, który będzie dystrybuowany przez Warner Bros. w Polsce.

Nagrody
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2022
Najlepszy film

Kadry

Gramy!
Zabójczy trening
reż. David A. Prior