Wiemy, co gramy
CALL ME BY YOUR NAME

TAMTE DNI, TAMTE NOCE

TAMTE DNI, TAMTE NOCE - okładka
reż. Luca Guadagnino
Brazylia, Francja, USA, Włochy
2017
132’
TAMTE DNI, TAMTE NOCE - okładka

Nowy film Luki Guadagnino (”Nienasyceni”, ”Jestem miłością”) to sensualna opowieść o porywach pierwszej miłości. Północne Włochy, lato 1983 roku. Elio Perlman, błyskotliwy siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, spędza wakacje w XVII-wiecznej willi, komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swą przyjaciółką – Marzią.

Cieszy go każda chwila spędzona w willi, zwłaszcza że za kompana ma swego ojca, szanowanego profesora specjalizującego się w greko-romańskiej kulturze, oraz matkę Annellę, tłumaczkę, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą i przyrodą Włoch.

Obycie i wykształcenie oraz talent Elia sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z dorosłym, w pełni ukształtowanym mężczyzną, a jednak wielu rzeczy musi się jeszcze nauczyć – zwłaszcza w obcej mu dotąd dziedzinie – miłości. Pewnego dnia do willi przybywa Oliver, młody amerykański stypendysta, pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem.

W porażająco pięknych krajobrazach spalonej słońcem Italii Elio i Oliver odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. To lato zapamiętają na zawsze.

Głos prasy

Guandagnino ze swoim wspaniałym operatorem, Sayombhu Mukdeepromem dokonuje niemożliwego. Rozbuchany kolorystycznie i wizualnie ekran oddycha tamtymi dniami, i nocami - tamtym latem.
HBO
Rodzaj filmu, który zdarza się rzadko. Opowiadający o miłości bez wyniosłości, bezpretensjonalnie, nad wyraz prawdziwie. Niezwykle sensualny, intymny, osobisty, który dla każdego będzie wędrówką do własnego wspomnienia.
Popkultura
Film, od którego nie można oderwać oczu. Przeżycie do rozpamiętywania.
Radio RAM

Zwiastun

Nagrody
Oscar 2018
Najlepszy scenariusz adaptowany
BAFTA Awards 2018
Najlepszy scenariusz adaptowany
AFI Awards USA 2018
Najlepszy film
Atlanta Film Critics Circle 2017
Najlepszy aktor - Timothée Chalamet
Austin Film Critics Association 2018
Najlepszy scenariusz oraz najlepszy aktor
Chlotrudis Awards 2018
Najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepszy film oraz najlepsza muzyka
David di Donatello Awards 2019
Najlepszy scenariusz oraz piosenka do filmu
European Film Awards 2018
Nagroda dla reżysera
Film Independent Spirit Awards 2018
Najlepszy scenariusz oraz najlepszy aktor
Gold Derby Awards 2018
Najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor oraz najlepsza muzyka
Gotham Awards 2017
Najlepszy aktor oraz nagroda dla reżysera
La Roche-sur-Yon International Film Festival 2017
Nagroda dla reżysera
Lisbon & Estoril Film Festival 2017
Najlepszy film
Lisbon & Estoril Film Festival 2017
Najlepszy reżyser
Melbourne International Film Festival 2017
Nagroda dla reżysera
Palm Springs International Film Festival 2018
Najlepszy aktor

Jeszcze dziś

Chrzciny - kadr 13:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Chrzciny Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci.
Simona - kadr 14:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Simona Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków?
Słoń - kadr 14:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Słoń Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny.
Silent Twins - kadr 15:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Silent Twins Historia buntu czy ekscentrycznej zabawy, która wymknęła się spod kontroli? A może studium toksycznej miłości, tak silnej, że świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie.
Jednym głosem - kadr 15:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jednym głosem Historia, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Weinsteina.
Moonage daydream - kadr 16:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Moonage daydream Geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów.
Na pełny etat - kadr 17:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Na pełny etat Niepewność jutra, niestabilny rynek pracy, społeczne niepokoje, brak bezpieczeństwa socjalnego. Przejmująco prawdziwa opowieść o życiu w czasach kryzysu.
Do ostatniej kości - kadr 18:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do ostatniej kości Opowieść o pierwszej miłości między Maren, młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee, porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.
Kociarze - kadr 19:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kociarze Kociarze to w efekcie wspaniały film na trudne czasy – podnoszący na duchu, dający nadzieję, wzruszający i udowadniający, że opieka nad kotem może przynieść nieoczekiwane skutki.
Słoń - kadr 19:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Słoń Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny.
Jednym głosem - kadr 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jednym głosem Historia, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Weinsteina.
Do ostatniej kości - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do ostatniej kości Opowieść o pierwszej miłości między Maren, młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee, porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.
Lombard - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Lombard Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym.
Gramy!
W trójkącie
reż. Ruben Ostlund