Wiemy, co gramy
MENU
CALL ME BY YOUR NAME

TAMTE DNI, TAMTE NOCE

reż. Luca Guadagnino
Brazylia, Francja, USA, Włochy
2017
132’

Nowy film Luki Guadagnino (”Nienasyceni”, ”Jestem miłością”) to sensualna opowieść o porywach pierwszej miłości. Północne Włochy, lato 1983 roku. Elio Perlman, błyskotliwy siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, spędza wakacje w XVII-wiecznej willi, komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swą przyjaciółką – Marzią.

Cieszy go każda chwila spędzona w willi, zwłaszcza że za kompana ma swego ojca, szanowanego profesora specjalizującego się w greko-romańskiej kulturze, oraz matkę Annellę, tłumaczkę, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą i przyrodą Włoch.

Obycie i wykształcenie oraz talent Elia sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z dorosłym, w pełni ukształtowanym mężczyzną, a jednak wielu rzeczy musi się jeszcze nauczyć – zwłaszcza w obcej mu dotąd dziedzinie – miłości. Pewnego dnia do willi przybywa Oliver, młody amerykański stypendysta, pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem.

W porażająco pięknych krajobrazach spalonej słońcem Italii Elio i Oliver odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. To lato zapamiętają na zawsze.

Głos prasy

Guandagnino ze swoim wspaniałym operatorem, Sayombhu Mukdeepromem dokonuje niemożliwego. Rozbuchany kolorystycznie i wizualnie ekran oddycha tamtymi dniami, i nocami - tamtym latem.

HBO

Rodzaj filmu, który zdarza się rzadko. Opowiadający o miłości bez wyniosłości, bezpretensjonalnie, nad wyraz prawdziwie. Niezwykle sensualny, intymny, osobisty, który dla każdego będzie wędrówką do własnego wspomnienia.

Popkultura

Film, od którego nie można oderwać oczu. Przeżycie do rozpamiętywania.

Radio RAM
Zwiastun
Jeszcze dziś
20:00 GNIAZDO Jude Law i Carrie Coon w znakomitym thrillerze o małżeństwie, którego pozornie idealne życie zamienia się w spiralę sekretów i kłamstw.
20:30 NIEDOSYT Niezwykłe połączenie społecznego dramatu i psychologicznego thrillera. Hunter ma przystojnego męża, wielki dom, bajecznie bogatych teściów i wyniki badań wskazujące na to, że w...
21:00 A POTEM TAŃCZYLIŚMY Ta historia młodego tancerza to uniwersalna opowieść o pożądaniu, ambicji i wyzwoleniu, a finałowa scena po prostu zapiera dech w piersiach. Film prezentowany był na Festiwalu w...
Gramy!

ANALOGOWY WIZJONER

reż. Jens Meurer