Wiemy, co gramy
MENU
THE WORLD TO COME

Świat, który nadejdzie

reż. Mona Fastvold
USA
2020
98’

Stan Nowy Jork, lata 50. XIX wieku. Abigal (Katherine Waterson) mieszka na odludnej farmie z mężem Dyerem (Casey Affleck). Spokojne życie odlicza porami roku i zapiskami w dzienniku. Gdy nadchodzi wiosna, Abigail poznaje Tallie (Vanessa Kirby), która wprowadza się wraz z mężem Finneyem (Christopher Abbot) na sąsiednią farmę. Dwie kobiety nawiązują nieśmiałą relację, wypełniającą powoli pustkę w ich życiu, o której wcześniej nie miały pojęcia.

Intymność i namiętne oddanie między kobietami rośnie wraz ze świadomością, w jakiej znalazły się sytuacji. Obaj mężowie na intensywność między żonami reagują w różny sposób. Dyer wycofuje się ze swoimi zranionymi uczuciami, podczas gdy mściwy Finney postanawia odsunąć Tallie od Abigail. Ta zrozpaczona i zdeterminowana rusza za Tallie.

Film prezentowany był w konkursie głównym na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji. W jednej z festiwalowych recenzji zauważono, że Świat, który nadejdzie to nie tylko opowieść o bliskości z poruszającymi kreacjami aktorskimi. To również złożony obraz o izolacji, nie tylko kobiet, uwięzionych na odludnej farmie, ale i mężczyzn obarczonych oczekiwaniami społecznymi, bezlitosnymi żywiołami i niezrozumieniem wewnętrznego życia ich żon. Choć film skupia się w dużej mierze na bliskości między dwiema bohaterkami, ukazuje również trudną sytuację mężczyzn. Abigail i Tallie zostały wychowane tak, że niewiele oczekują od życia poza rozczarowaniem. Dla mężczyzn natomiast, odkrycie, że przestrzeganie wszystkich właściwych reguł ściśle skodyfikowanego świata może nie zagwarantować im szczęścia, miłości, ani nawet szacunku ich kobiet, wydaje się bolesnym zaskoczeniem.

Głos prasy

Hipnotyzujący film. Zachwycająca opowieść o miłości

Indiewire

Zachwycająco piękne Love Story

the guardian

Znakomity. Liryczne odkrywanie kobiecego pożądania

Variety
Zwiastun
Nagrody
Stockholm Film Festival 2020
Najlepsza aktorka
MFF w Wenecji 2020
Nagroda dla reżyserki
La Roche-sur-Yon International Film Festival 2020
Nagroda dla reżyserki