Retrospektywa Marcina Giżyckiego – SET I: SFILMOWANE IDEE – Kino Muza
Wiemy, co gramy
Marcin Giżycki Retrospective – SET I: IDEAS ON FILM

Retrospektywa Marcina Giżyckiego – SET I: SFILMOWANE IDEE

reż. Marcin Giżycki
Polska

72’
Retrospektywa Marcina Giżyckiego – SET I: SFILMOWANE IDEE - okładka

Pożegnanie i prezentacja dorobku reżyserskiego Marcina Giżyckiego, zmarłego w 2022 roku, wieloletniego Dyrektora Artystycznego i współzałożyciela Festiwalu ANIMATOR.

Retrospektywa ukazuje Marcina Giżyckiego jako twórcę niezależnego, historyka, badacza i eksperymentatora, który przez bogatą praktykę artystyczną prowadził własne poszukiwania interdyscyplinarne na gruncie filmu, animowanego, dokumentalnego i eksperymentalnego, który odważnie znosił sztywne podziały między wąskimi dziedzinami sztuki. Wybraliśmy do tej wąskiej, niepełnej retrospektywy tytuły rzadko pokazywane lub nieobecne w Polsce, które Marcin Giżycki tworzył samodzielnie lub we współpracy z innymi twórcami, dialogując z nimi, kontynuując ich pracę lub rekonstruując czy rozwijając pomysły, które miały decydujący wpływ na historię sztuki XX wieku. Dlatego nie ujęliśmy w pokazie tytułów szeroko znanych jak Wyspa Jana Lenicy czy Podróże Daniela Szczechury. Podkreśliliśmy za to płynne traktowanie mediów oraz przechodzenie z pozycji komentatora do uczestnika współodpowiedzialnego za proces twórczy.

Interesuje nas w niniejszej retrospektywie również tożsamość jako pole ciągłych negocjacji między przynależnością do określonej profesji, różnych punktów widzenia, a także narodowości. Wyborem życiowym Marcina Giżyckiego było życie na dwóch kontynentach – w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, badał historie i tradycje kultury obu krajów, łączył je, w obu miejscach funkcjonował jako twórca i działacz zaangażowany społecznie w życie wspólnoty. Cechą dominującą jego pracy była odpowiedzialność – brana całkowicie na siebie przez autora, z ducha twórcy niezależnego, w amerykańskim sensie tego słowa. W pełnym zaangażowaniu w rozwinięcie pomysłu na opisywany temat. Niezależnie od warunków technicznych, funduszy i okoliczności prowadził swoje poszukiwania i zapraszał do współdziałania innych entuzjastów. Najważniejszym celem tworzonych przez niego filmów było inspirowanie do refleksji, dyskusji, badań i dalszej twórczości.

 • „Unorthodox Geometry. Sculpture by Ursula von Rydinsvard” dir. Marcin Giżycki i Peter O’Neill, 1998
 • „Monument” dir. Marcin Giżycki, 2016
 • „Pantha Rhei” dir. Marcin Giżycki, 2008
 • „Stone story” dir. Marcin Giżycki, 2016
 • „Sycylijska pchła” dir. Marcin Giżycki, 2008
 • „Mieczysław Szczuka. 5 momentów filmu abstrakcyjnego” dir. Marcin Giżycki, 2006
 • „Zdzisław Lachur. Senat z wozu, koniom lżej” dir. Marcin Giżycki, 2007
 • „Henryk Berlewi. Kinefaktura” dir. Marcin Giżycki, 2012
 • „Fala” dir. Marcin Giżycki, 2021
 • „Sunset” dir. Marcin Giżycki, 2019
 • „Der Blaue Reiter” dir. Marcin Giżycki, 2021

Więcej o programie 16. Festiwalu ANIMATOR przeczytasz na naszej stronie internetowej: animator-festival.com 
You can read more about the programme of the 16th ANIMATOR Festival: animator-festival.com 

Jutro

Mężczyzna czytający książkę na łóżku przy nocnej lampce. 20:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Perfect Days Medytacja nad prostotą i pięknem życia. Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienn...
Kadr z lekcji wychowania fizycznego. 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Monster Matka odkrywa, że nauczyciel jest winny dziwnym zachowaniom jej syna.
Dostawca z jedzeniem pod drzwiami. 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kolacja pożegnalna Od śmiechu do wzruszeń, od złości po zaskoczenie. W końcu co może pójść nie tak na spotkaniu w gronie przyjaciół?
Gramy!
Pokój nauczycielski
reż. İlker Çatak
nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące