Wiemy, co gramy
Flee

Przeżyć | NOMINACJE LUX PRIZE 2022

Przeżyć | NOMINACJE LUX PRIZE 2022 - okładka
reż. Jonas Poher Rasmussen
Dania, Francja, Szwecja
2021
92’
Przeżyć | NOMINACJE LUX PRIZE 2022 - okładka

LUX – Europejska Nagroda Publiczności (Nagroda Publiczności LUX) przyznawana przez Parlament Europejski i European Film Academy jest wyrazem zaangażowania Parlamentu Europejskiego w promowanie kultury. Inicjatywa propaguje różnorodność kulturową i zapewnia wsparcie dla kina i sztuki.

Podwalinę tego wyróżnienia stanowi poprzednia nagroda LUX – nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego ustanowiona w 2007 r. – oraz People’s Choice Award (nagroda publiczności) przyznawana przez European Film Academy od 1997 r. Nominowane filmy zwracają uwagę na aktualne problemy społeczne i polityczne, w nietuzinkowy sposób angażują widzów w dyskusje o Europie oraz pokazują piękno i różnorodność kina europejskiego.

Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie kina od 29 kwietnia.

Zagłosuj na laureata Nagrody Publiczności LUX 2022: https://luxaward.eu/pl.

Wielki zwycięzca 18.MDAG oraz zdobywca trzech Europejskich Nagród Filmowych.

Za pomocą animacji, Przeżyć tworzy olśniewającą mozaikę obrazów i wspomnień, przedstawiając głęboko poruszającą opowieść o człowieku zmagającym się z traumą przeszłości po to, by odnaleźć prawdziwą istotę siebie i tego, co znaczy dom.

Amin Nawabi (pseudonim), 36-letni ambitny naukowiec, boryka się z bolesną tajemnicą ukrywaną od 20 lat, która zagraża stabilności życia, jakie buduje dla siebie i dla narzeczonego, z którym zaraz weźmie ślub. Głównie za pomocą animacji odtworzono historię, którą Amin  opowiada reżyserowi Jonasowi Poherowi Rasmussenowi, przyjacielowi i koledze ze szkoły średniej, po raz pierwszy — historię niełatwej drogi, jaką przebył jako dziecko-uchodźca z Afganistanu. Drogą szczerych rozmów pomiędzy Jonasem i Aminem, Przeżyć opowiada niezapomnianą historię samopoznania. Ukazuje, że kształtować przyszłość można tylko wówczas, gdy się uporało z przeszłością, przekazuje uniwersalną prawdę o tym, że rozumiemy naprawdę, co to znaczy być u siebie dopiero wówczas, gdy przestaniemy uciekać przed samym sobą.

Głos prasy

Wzrusza, przeraża, daje nadzieję
Noizz
Bardzo ważny film o możliwości życia w prawdzie
Agnieszka Holland
Najbardziej poruszające kino, jakie obejrzałem w tym roku
Bong Joon Ho twórca „Parasite"
Ten film to dar
Vanity Fair

Zwiastun

Nagrody
Millennium Docs Against Gravity 2021
Nagroda Co Jest Grane 24, Nagroda Magazynu Zwierciadło, Nagroda Grand Prix Banku Millenium
Europejskie Nagrody Filmowe 2021
Najlepszy europejski dokument oraz najlepsza europejska animacja
Annecy International Animated Film Festival 2021
Najlepszy film oraz muzyka
Sundance Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Palm Springs International Film Festival 2022
Nagroda dla reżysera
Seville European Film Festival 2021
Nagroda dla reżysera
British Independent Film Awards 2021
Najlepszy film międzynarodowy
Gotham Awards 2021
Najlepszy dokument
Jerusalem Film Festival 2021
Najlepszy film międzynarodowy
Göteborg Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Biografilm Festival 2021
Najlepszy film
Fredrikstad Animation Festival 2021
Najlepszy film
Guldbagge Awards 2022
Najlepszy film nieanglojęzyczny
Melbourne Queer Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Montclair Film Festival 2021
Nagroda dla reżysera
Newport Beach Film Festival 2021
Najlepsza animacja
Nordic Council 2021
Nagroda dla reżysera
Nordisk Film Award 2021
Nagroda dla reżysera
Nyon Visions du Réel 2021
Nagroda publiczności
Oslo/Fusion International Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Philadelphia Film Festival 2021
Najlepszy dokument
Viborg Animation Festival 2021
Najlepszy dokument

Jeszcze dziś

Chrzciny - kadr 13:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Chrzciny Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci.
Simona - kadr 14:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Simona Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków?
Słoń - kadr 14:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Słoń Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny.
Silent Twins - kadr 15:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Silent Twins Historia buntu czy ekscentrycznej zabawy, która wymknęła się spod kontroli? A może studium toksycznej miłości, tak silnej, że świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie.
Jednym głosem - kadr 15:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jednym głosem Historia, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Weinsteina.
Moonage daydream - kadr 16:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Moonage daydream Geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów.
Na pełny etat - kadr 17:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Na pełny etat Niepewność jutra, niestabilny rynek pracy, społeczne niepokoje, brak bezpieczeństwa socjalnego. Przejmująco prawdziwa opowieść o życiu w czasach kryzysu.
Do ostatniej kości - kadr 18:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do ostatniej kości Opowieść o pierwszej miłości między Maren, młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee, porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.
Kociarze - kadr 19:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kociarze Kociarze to w efekcie wspaniały film na trudne czasy – podnoszący na duchu, dający nadzieję, wzruszający i udowadniający, że opieka nad kotem może przynieść nieoczekiwane skutki.
Słoń - kadr 19:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Słoń Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny.
Jednym głosem - kadr 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jednym głosem Historia, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Weinsteina.
Do ostatniej kości - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do ostatniej kości Opowieść o pierwszej miłości między Maren, młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee, porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.
Lombard - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Lombard Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym.
Gramy!
Pimi z Krainy Tygrysów
reż. Brando Quilici