Wiemy, co gramy
MENU
Persian Lessons

Poufne lekcje perskiego

reż. Vadim Perelman
Rosja, Niemcy, Białoruś
2020
127’
Premiera
29.10.2021

W świecie, gdzie każdy dzień może być ostatnim, nie należy poruszać się według schematów. Poufne lekcje perskiego to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie.

Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…

Nagrodzony przez festiwalową publiczność film Vadima Perelmana, wielokrotnie docenianego przez krytykę reżysera (m.in. nominowany do Oscara w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka „Dom z piasku i mgły”) to mistrzowsko zrealizowana, niebanalna opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie, a ciekawie przedstawiona relacja Niemiec- Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie buduje nowy rodzaj napięcia.

Głos prasy

Nieszablonowa opowieść

PR2

Zaskakująca perspektywa

Screen Daily

Fenomenalne aktorstwo

The Hollywood Reporter
Zwiastun
Nagrody
Transatlantyk Festival: Lodz 2020
Najlepszy film
Valladolid International Film Festival 2020
Najlepsze zdjęcia
Gramy!

Na rauszu

reż. Thomas Vinterberg