Wiemy, co gramy
MENU
ABOUT ENDLESSNESS

O nieskończoności

reż. Roy Andersson
Szwecja, Niemcy, Norwegia
2019
76’

Jeden z najbardziej oryginalnych twórców kina europejskiego Roy Andersson powraca z nowym filmem i w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Nad jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Wykorzystuje do tego narzędzia, które tak dobrze są znane z jego poprzednich filmów, z Trylogią absurdu na czele – surrealizm, melancholię, humor, nonsens, pozostając w tym – co ważne – niezmiennie oryginalny.

Bunkier Hitlera, gabinet psychiatry, zniszczona wojną Kolonia, miejska ulica czy niepozorna ławka na wzgórzu. Przenosząc akcję swojego nowego filmu do tak różnych miejsc, Roy Andersson odważnie miesza ze sobą porządki –  przeszłość ze współczesnością, jawę ze snem, surrealizm z prozą dnia codziennego.

Przez serię starannie zakomponowanych krótkich epizodów, z których zbudowany jest film, przeprowadza nas łagodny głos Narratorki, inspirowanej postacią Szeherezady z Księgi tysiąca i jednej nocy. Tym sposobem poznajemy przechodzącego kryzys wiary księdza, parę kochanków unoszących się nad miastem w rytm nastrojowej muzyki, tańczące na ulicy młode dziewczyny czy mężczyznę drżącego o swoje oszczędności. Na pozór nie łączy ich nic, ale czy aby na pewno?

Głos prasy

Andersson nie prosi, byśmy się śmiali bądź litowali nad jego bohaterami, zachęca nas do zastanowienia się nad ich sytuacją i odniesienia jej do naszych doświadczeń

Guardian

Słodko-gorzki i doskonale pomyślany zbiór szkiców egzystencjalnych Roya Anderssona

Variety

Głęboko humanistyczny film, w którym reżyser kolejny raz kontempluje nasze życie, składające się z małych, niby przypadkowych momentów

Moviesroom.pl

To kino dotykające tematów ostatecznych, które wybrzmiewają tu w zupełnie niewymuszony i organiczny sposób

Filmweb.pl
Zwiastun
Nagrody
Dublin International Film Festival 2020
Najlepszy reżyser
European Film Awards 2019
Najlepsze efekty specjalne
Guldbagge Awards 2020
Najlepsza scenografia