Wiemy, co gramy
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana. Szkoła na końcu świata

Lunana. Szkoła na końcu świata - okładka
reż. Pawo Choyning Dorji
Bhutan
2019
110’
Lunana. Szkoła na końcu świata - okładka

Poruszająca opowieść o sile człowieczeństwa i zaskakujących scenariuszach, jakie potrafi pisać życie.

Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej.

Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka.

Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.

Lunana. Szkoła na końcu świata łączy w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Pawo Choyning Dorji nakręcił film będący afirmacją prostego życia w zgodzie z prawami natury. Piękne krajobrazy, muzyka i subtelne poczucie humoru przełożyły się na pierwszą w historii Bhutanu nominację do Oscara.

Głos prasy

Przenikliwy, uduchowiony i trzymający w napięciu film opowiadający o mało znanym obszarze świata
Wall Street Journal
Odpowiedni balans pomiędzy subtelnym humorem a afirmującym życie dramatem
FilmWeek
Prostota tego filmu sprawia, że jest on urzekający
Deadline Hollywood Daily
Ten film jest piękną celebracją Bhutanu
KMUW

Zwiastun

Nagrody
Palm Springs International Film Festival 2020
Nagroda dla reżysera
Chichester International Film Festival 2022
Najlepszy film
CinemAsia Film Festival 2020
Najlepszy film
Festival Cinema Africano Asia e America Latina 2021
Najlepszy film
Festival International de Film Saint-Jean-de-Luz 2020
Najlepszy aktor
Filmkunstmesse 2021
Nagroda publiczności
Hebden Bridge Film Festival 2021
Najlepszy film
International Film Festival Innsbruck 2021
Najlepszy film
Inverness Film Festival 2022
Najlepszy film
Lessinia Film Festival 2020
Najlepszy film
Mountain Film Festival 2020
Najlepszy film
Ulju Mountain Film Festival 2020
Nagroda dla reżysera
Wisconsin Film Festival 2021
Nagroda dla reżysera
WOW Film Festival 2021
Nagroda dla reżysera

Jeszcze dziś

Chleb i sól - kadr 18:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Chleb i sól Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura.
W trójkącie - kadr 18:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 W trójkącie Dzika komedia, niezwykle aktualna satyra i drapieżny komentarz do absurdalnych czasów, w których żyjemy.
Duchy Inisherin - kadr 18:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Duchy Inisherin Życie dwóch długoletnich znajomych znajduje się w impasie, gdy jeden z nich nagle kończy ich przyjaźń, co ma nieoczekiwane konsekwencje dla nich obydwu.
Podejrzana - kadr 20:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Podejrzana Najpiękniejszy romantyczny film roku, o miłości, której nikt nie zauważył i której być może wcale nie było. Ale skoro jej nie było, to dlaczego tak boli?
Mężczyzna imieniem Otto - kadr 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Mężczyzna imieniem Otto Historia zrzędliwego wdowca, który nie lubi ludzi, swoich sąsiadów ledwo toleruje. Kiedy jednak poznaje nową rodzinę, która dopiero się wprowadziła, Otto przechodzi przemianę.
Cudowne życie - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Cudowne życie Konrad jest standuperem. Ma za sobą odniesiony jakiś czas temu międzynarodowy sukces, ale obecnie  jego pomysły nie znajdują uznania ani producentów, ani publiczności. Żyje w ci...
Gramy!
W trójkącie
reż. Ruben Ostlund