Wiemy, co gramy

Lęki i marzenia naszej przyszłości

Lęki i marzenia naszej przyszłości - okładka

76’
Lęki i marzenia naszej przyszłości - okładka

W chwilach zwątpienia kierujemy nasze myśli ku przyszłości, pocieszając się kojącą perspektywą odmiany losu, sukcesów, lepszego jutra. I niemal w tym samym czasie, przepełnieni strachem, spodziewamy się tego, co najgorsze. Zaklinanie rzeczywistości determinuje nasze poczynania i określa naszą egzystencjalną tożsamość.

Na pokaz składają się opowieści o kondycji i prognozach dla człowieka.  Bohaterowie – mniej lub bardziej wyeksponowani – są zawsze drugoplanowi wobec idei, które za sobą niosą. To everymani, którzy – szczęśliwie bądź nie – ogniskują doświadczenia nas wszystkich i w naszym imieniu proszą o diagnozę i uzdrowienie. /

In times of doubt we tend to escape to the future, taking comfort in the healing perspective of a good fortune, success and a better tomorrow. At the same time, paralysed with fear, we expect the worst. Arguing with reality drives us and defines our existential identity.

Fears and Dreams of Our Future is a collection of stories about human condition and prospects. The protagonists – no matter how prominently featured – are always secondary to the ideas they portray. Whether we like it or not, those everymen reflect the experience of every single one of us, and ask for a diagnosis on our behalf.

Program / programme:

Yearbook, Bernardo Britto, USA, 2014, 5’30”
Origin of man, Pjotr Sapegin, Norwegia / Norway, 2019, 13’
Czerń / Black, Tomasz Popakul, Polska, Japonia / Poland, Japan, 2016, 14’09”
Glove, Alexa Lim Haas, Bernardo Britto, USA, 2016, 6’
The Lonely Orbit, Benjamin Morard, Frederic Siegel, Szwajcaria / Switzerland, 2019, 9’30”
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People’s Thoughts, Don Hertzfeldt, USA, 2017, 23’
In The Future, Phil Mulloy, UK, 2019, 5′

Zwiastun

Jeszcze dziś

Chrzciny - kadr 13:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Chrzciny Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci.
Simona - kadr 14:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Simona Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków?
Słoń - kadr 14:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Słoń Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny.
Silent Twins - kadr 15:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Silent Twins Historia buntu czy ekscentrycznej zabawy, która wymknęła się spod kontroli? A może studium toksycznej miłości, tak silnej, że świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie.
Jednym głosem - kadr 15:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jednym głosem Historia, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Weinsteina.
Moonage daydream - kadr 16:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Moonage daydream Geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów.
Na pełny etat - kadr 17:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Na pełny etat Niepewność jutra, niestabilny rynek pracy, społeczne niepokoje, brak bezpieczeństwa socjalnego. Przejmująco prawdziwa opowieść o życiu w czasach kryzysu.
Do ostatniej kości - kadr 18:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do ostatniej kości Opowieść o pierwszej miłości między Maren, młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee, porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.
Kociarze - kadr 19:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Kociarze Kociarze to w efekcie wspaniały film na trudne czasy – podnoszący na duchu, dający nadzieję, wzruszający i udowadniający, że opieka nad kotem może przynieść nieoczekiwane skutki.
Słoń - kadr 19:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Słoń Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny.
Jednym głosem - kadr 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jednym głosem Historia, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Weinsteina.
Do ostatniej kości - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do ostatniej kości Opowieść o pierwszej miłości między Maren, młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee, porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.
Lombard - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Lombard Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym.
Gramy!
Przytul mnie. Poszukiwacze miodu
reż. Anna Błaszczyk