Wiemy, co gramy
MENU
THE WHISTLERS

La Gomera

reż. Corneliu Porumboiu
Niemcy, Francja, Rumunia
2019
97’

Nieprzewidywalna, rozpędzona, stale zmieniająca gatunkowe przebrania La Gomera kluczy i myli scenariuszowe tropy, niczym wyjątkowo sprytny zbieg. Kryminalna komedia w reżyserii Corneliu Porumboiu zaskakuje pomysłowością, bawi absurdalnym humorem, a przede wszystkim dowodzi, że każdy, kto traktuje siebie śmiertelnie poważnie, jest po prostu śmieszny.

Mistrz rumuńskiej Nowej Fali zabiera nas więc na wakacje od powagi, i to nie byle gdzie, bo na Gomerę, jedną z Wysp Kanaryjskich. To tu przypływa skorumpowany, ponury gliniarz z Bukaresztu (Vlad Ivanov), by nauczyć się sekretnego lokalnego języka gwizdów, el silbo. Dzięki niemu Cristi może dogadywać się z mafią i planować porwanie, gwiżdżąc na policyjne podsłuchy. Nauczycielami Rumuna zostają tutejszy gangster i tajemnicza, ciemnowłosa femme fatale (Catrinel Marlon), której nie mogło zabraknąć w opowieści mistrzowsko doprawiającej mieszankę kryminału, komedii, heist movie i westernu garścią błyskotliwych nawiązań do filmów noir. Zresztą to właśnie kobiety pociągają za sznurki tej nietypowej opowieści o policjantach i złodziejach.

La Gomera sprytnie buduje komedię o cynicznym policjancie uwikłanym w podwójną (czy tylko?) grę, używając do tego licznych nawiązań. A przy tym kojarzący się z serią Ocean’s, brawurowo żonglujący cytatami z arcydzieł Hitchcocka, Hawksa i Forda; odsyłający do Gildy z Ritą Hayworth, ale i słynnych obrazów Edwarda Hoppera; film Porumboiu jest pochwałą własnego języka. Takiego, którym można opowiadać o świecie bez uciekania się do klisz, i w którym humor obnaża dętą powagę wszelkich struktur i instytucji – czy będzie to przywiązana do rytuałów mafia, uzależniona od biurokracji policja, czy ślepo powielające gatunkowe przykazania Hollywood.

Głos prasy

Napędzana przez czarny humor, smakowicie pokręcona jazda bez trzymanki!

The Wrap

Gdyby Bracia Coen byli z Rumunii, zrobiliby dokładnie taki film jak La Gomera

The New York Times

Czarna komedia, która nigdy nie przekracza cienkiej granicy pomiędzy śmiertelną powagą, a męczącym absurdem

AV Club

Ekscytujący, elegancki i bardzo stylowy kryminał

The Guardian

Wyjątkowo wysmakowana rozrywka

The Hollywood Reporter

Gangsterska komedia z absurdalnym punktem wyjścia i jeszcze bardziej absurdalnym finałem

Filmweb.pl

Niezwykle delikatna satyra na różnorakie formy zinstytucjo-nalizowanej hipokryzji

Filmweb.pl
Zwiastun
Nagrody
Gopo Awards Rumunia 2020
Najlepszy film, reżyseria, scenariusz oraz muzyka
Seville European Film Festival 2019
Nagroda dla reżysera
Online Film Critics Society Awards 2020
Najlepszy film nieanglojęzyczny