Wiemy, co gramy
MENU

Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych I


Polska

66’

Tegorocznej edycji Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych, jeszcze bardziej niż rok temu, towarzyszy atmosfera pandemicznej traumy. To zrozumiałe i naturalne. Nie dało się tego uniknąć.

Czy można jednak w tym temacie powiedzieć jeszcze coś oryginalnego? Czy pozostaje miejsce na podejmowanie innych, równie ważnych kwestii? Okazuję się, że tak. Do finałowego pokazu wybrane zostały filmy smutno – śmieszne i surowo – ładne. Medialno – internetowe i oniryczno – antropocenowe. Igrające z aktualnymi, globalnymi problemami, których przybywa coraz więcej.

Mimo dziwnej i niespokojnej rzeczywistości w jakiej przyszło nam egzystować, a może właśnie dlatego, twórcy nie tracą trzeźwego widzenia i poczucia humoru. Kreatywność przejawia się w gorzkich, ale pobudzających do myślenia spostrzeżeniach. Artyści zwracają uwagę na algorytmy i kody które łamią serce. Krzyczą o prawach, które do tej pory były ignorowane. Ironicznie śmieją się mówiąc o niepewnej i mrocznej przyszłości. Dywagują na temat powrotu do natury lub ucieczki w świat absurdu i groteski. Niepokoją się i chcą to przekazać Tobie i mnie, może o czymś przypomnieć lub coś uświadomić. Więc jeśli narzekałeś lub narzekałaś kiedyś, że żyjesz w nudnych czasach, to uwaga, teraz już będzie tylko coraz ciekawiej!

Zestaw filmowy + Q&A

01. … i kody, które łamią mi serce. W każdym razie. (… and codes that break my heart. Anyway.)
Polska 2020. Eksperyment. 7′. Reżyseria: Amy Muhoro, Weronika Wysocka
02. Wszystko o wyjazdach za granicę (All about going abroad)
Polska 2020. Eksperyment. 8′. Reżyseria: Krystyna Dobrzańska
03. Człowiek, który nie posługuje się mową, nie jest człowiekiem (A Person Who Does Not Speak Is Not a Person)
Polska 2020. Eksperyment. 1′. Reżyseria: Daniel Kotowski
04. Bal na cześć, że młodzi nie uzbierają na emeryturę (Ball in honour of that youth can’t save money for the retirement)

Polska 2020. Eksperyment. 27′. Reżyseria: Klaudia Prabucka
05. Kobieta. Bez morałów

Polska 2020. Animacja. 2′. Reżyseria: Julia Bardziejewska
06. Szkatułka czasu

Polska 2020. Eksperyment. 8′. Reżyseria: Zuzanna Palińska
07. I showed him covid-19

Polska 2021. Eksperyment. 2′. Reżyseria: Karolina Gliniewicz
08. To co we mnie siedzi (Inside me)

Polska 2020. Eksperyment. 18′. Reżyseria: Mateusz Kułacz

Zwiastun
Jeszcze dziś
15:15 SALA 1 Bo we mnie jest seks Lata 60. Przed ekranami czarno-białych odbiorników zasiadają miliony Polaków. I nagle ktoś przykuwa ich wzrok. To Kalina, pierwsza seksbomba PRL-u, zwana polską Marilyn Monroe.
17:00 SALA 1 Bo we mnie jest seks Lata 60. Przed ekranami czarno-białych odbiorników zasiadają miliony Polaków. I nagle ktoś przykuwa ich wzrok. To Kalina, pierwsza seksbomba PRL-u, zwana polską Marilyn Monroe.
17:15 SALA 1 Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun Wes Anderson, w filmie Kurier francuski przenosi na ekran zbiór opowiadań publikowanych w amerykańskim magazynie ukazującym się w fikcyjnym dwudziestowiecznym mieście we Francji.
17:30 SALA 1 Wszystko zostaje w rodzinie Pełen zwrotów akcji rodzinny dramat o cenie życiowych kompromisów. Ekranizacja głośnej powieści cenionego włoskiego pisarza Domenico Starnone.
19:15 SALA 1 Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun Wes Anderson, w filmie Kurier francuski przenosi na ekran zbiór opowiadań publikowanych w amerykańskim magazynie ukazującym się w fikcyjnym dwudziestowiecznym mieście we Francji.
19:30 SALA 1 Przystanek Ziemia Debiutująca ukraińska reżyserka Kateryna Hornostaj przedstawia głęboko osobistą, zjawiskową i poetyczną opowieść o odkrywaniu siebie i cierpliwości, jakiej to wymaga.
20:00 SALA 1 Dom Gucci Oto dziedzictwo, za które warto zabić. Nazwisko uważane za synonim bogactwa i stylu, władzy i namiętności. Nazwisko z podręczników historii. Ale będące również przekleństwem.
21:30 SALA 1 Dom Gucci Oto dziedzictwo, za które warto zabić. Nazwisko uważane za synonim bogactwa i stylu, władzy i namiętności. Nazwisko z podręczników historii. Ale będące również przekleństwem.
21:45 SALA 1 Wszystkie nasze strachy Oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej i łączącej skrajności postaci Daniela Rycharskiego –  zaanagażowanego katolika walczącego o odnowę duchową swojej społeczności...
Gramy!

Wszystkie nasze strachy

reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt