Wiemy, co gramy
MENU
Everyone Has a Summer

Każdy ma swoje lato

reż. Tomasz Jurkiewicz
Polska
2020
77’
Premiera
12.03.2021

Kameralna opowieść o młodzieńczym buncie, pierwszej miłości i rodzinnej tajemnicy.

Akcja debiutanckiego filmu Tomasza Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim, konserwatywnym miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny, który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny.

Agata przyjeżdża do Trzebini gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego cierpiący na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać postępującą chorobę dziadka, by się zbliżyć do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy.

Choć nie jest to autobiograficzna historia, ceniony dokumentalista Tomasz Jurkiewicz opowiada w swoim fabularnym debiucie o miejscu i środowisku, które dobrze zna. Konfrontując wartości, z dużą empatią odmalowuje senny krajobraz prowincji, w którym prawdziwe uczucie oraz spotkanie bratniej duszy są na wagę złota.

Głos prasy

Jurkiewicz z wielkim wyczuciem i przenikliwością pokazuje głęboki polski konflikt o wartości

Gazeta Wyborcza

Film bardzo niepolski. Próbujący łączyć to, co w polskiej kulturze zawsze było tak mocno rozdzielane, czyli cielesność i duchowość

Audio/Wizualny
Zwiastun
Nagrody
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020
Wyróżnienie za film mikrobudżetowy
Kadry
Gramy!

QUEBONAFIDE: ROMANTIC PSYCHO FILM