Inwazja Krwawych Farmerów – Kino Muza
Wiemy, co gramy
Invasion of the Blood Farmers

Inwazja Krwawych Farmerów

Zakrwawiona kobieta przykuta łańcuchem.
reż. Ed Adlum
USA
1972
84’
Rysowany plakat przedstawiający farmera atakującego kobietę widłami.

Budżet wynosił 24 tys. dolarów, a członkowie ekipy gażę wypłacaną mieli w… piwach. To już powinno dać wyobrażenie o skali produkcji Inwazji krwawych farmerów, supertaniego i super przaśnego horroru folkowego z 1972 roku.

Litry sztucznej krwi leją się tu wartko (melioracja na najwyższym poziomie) za sprawą farmerów-druidów mordujących w imieniu pewnej bogini. Zdjęcia powstawały przez trzy weekendy, czyli sześć dni, a grający w filmie Richardowie Erickson i Kennedy tak bardzo nie potrafili nauczyć się swoich kwestii, że musieli odczytywać je przed kamerą z kartek. Wszystko to wystarczyło, by Inwazja krwawych farmerów przeszła do historii.

Film Eda Adluma (napisał też wspólnie z Edem Kelleherem scenariusz i zagrał rolę mężczyzny zamordowanego pod prysznicem) to dziś rarytas i legenda. Także dlatego, że pracował przy nim – jeszcze jako nieopierzony asystent operatora – sam Frederick Elmes, zdobywca dwóch nagród Emmy, stały współpracownik Jima Jarmusha, autor zdjęć do „Głowy do wycierania” Davida Lyncha.

Na plakacie promującym film odziany w ogrodniczki wykrzywiony złowieszczo farmer wbija widły w jedną ze swoich ofiar. Otacza go cmentarz, w tle lśni księżyc w pełni. Wygląda to efektownie, ale takiej sceny w filmie nie ma. Jest za to sporo morderstw w lesie, jest filmowana wielokrotnie pasiasta kanapa, jest szef druidów ze złotym, gangsterskim łańcuchem na szyi, jest wreszcie wspomniana już scena pod prysznicem, która niezdarnie nawiązuje do Psychozy.

Wszyscy grają tu od niechcenia, a sceny śmierci bywają wręcz karykaturalne. Nic to jednak, skoro Inwazja krwawych farmerów wyraźnie powstała z miłości do kina i już samo to wynosi ją o kilka poziomów wyżej (wciąż jednak znajduje się na skali ujemnej).

Usiądźcie wygodnie i zapnijcie pasy, bo Inwazja krwawych farmerów to jazda bez trzymanki. Od 50 lat jej twórcy zbierają plony tych trzech szalonych weekendów, podczas których powstało – jak pisał serwis Horror Newsprzypadkowe arcydzieło.

Jeszcze dziś

Kadr z animacji przedstawia scenę z jazdy samochodem. 14:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Mars Express. Świat, który nadejdzie To niezwykle dynamiczna animacja pełna zaskakujących pomysłów wizualnych, której akcja pulsuje w rytm muzyki elektronicznej.
portret zamyślonego mężczyzny. 14:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do usług szanownej pani Owdowiały brytyjski biznesmen podejmuje pracę lokaja w dworku we Francji, aby zachować wspomnienia swojej zmarłej francuskiej żony.
Chłopak zbliżający się do młodej dziewczyny. 14:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jutro będzie nasze Mocny, a jednocześnie zabawny i pełen emocji kobiecy głos, który stał się jednym z największych przebojów kinowych we Włoszech.
Zbliżenie na parę na zatłoczonym dworcu. 15:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do granic Hiszpański thriller psychologiczny, który zamyka się w zaledwie 77 minutach i niemal w całości rozgrywa się w jednej przestrzeni, a mimo to nie można oderwać od niego oczu.
Ojciec z synem spacerują po ulicy. 16:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Mój syn Ezra Pełna serca i humoru opowieść o mocy ojcowskiej miłości, która zachwyciła widzów na Festiwalu w Toronto.
portret zamyślonego mężczyzny. 16:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Do usług szanownej pani Owdowiały brytyjski biznesmen podejmuje pracę lokaja w dworku we Francji, aby zachować wspomnienia swojej zmarłej francuskiej żony.
Mężczyzna na kanapie a obok niego dwójka dzieci/ 17:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Tylko my dwoje Przejmująca opowieść o toksycznej relacji i próbie odzyskania wolności.
Chłopak zbliżający się do młodej dziewczyny. 18:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Jutro będzie nasze Mocny, a jednocześnie zabawny i pełen emocji kobiecy głos, który stał się jednym z największych przebojów kinowych we Włoszech.
Kadr z animacji przedstawia scenę z jazdy samochodem. 18:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Mars Express. Świat, który nadejdzie To niezwykle dynamiczna animacja pełna zaskakujących pomysłów wizualnych, której akcja pulsuje w rytm muzyki elektronicznej.
Młoda dziewczyna za hotelowym barem. 19:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 The Royal Hotel Hanna i Liv podróżują z plecakami po Australii. Po tym, jak skończyły im się pieniądze, Liv namawia przyjaciółkę do podjęcia tymczasowej pracy barmanki w pubie na prowincji.
Mężczyzna czytający książkę na łóżku przy nocnej lampce. 20:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Perfect Days Medytacja nad prostotą i pięknem życia. Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienn...
Ojciec z synem spacerują po ulicy. 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Mój syn Ezra Pełna serca i humoru opowieść o mocy ojcowskiej miłości, która zachwyciła widzów na Festiwalu w Toronto.
Kobieta wybierająca flakony z krwią. 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo Jeden z najciekawszych debiutów sezonu, takiej historii o wampirach jeszcze nie widzieliście!
Gramy!
Opadające liście
reż. Aki Kaurismäki
nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące