Fokus na Rumunię: Dobre intencje


Trzy programy prezentowane w sekcji fokusowej mają na celu przedstawienie różnorodności tematów, stylów i formatów istniejących w praktyce krótkometrażowej współczesnych rumuńskich filmowców, a także podjęcie szeregu zagadnień, które mogą dać widzom lepsze zrozumienie społecznego i kulturowego kontekstu obecnej Rumunii. Złożona z realistycznych filmów fabularnych, które pod względem formalnym przypominają uznaną Rumuńską Nową Falę , misternie wykonanych animacji, zaskakujących obrazów eksperymentalnych i prowokacyjnych filmów dokumentalnych found footage, selekcja przedstawia tętniący życiem kinowy krajobraz, który czeka na odkrycie.
Programerka: Oana Ghera
Oana jest kuratorką filmową z Rumunii. Jej działalność obejmuje także edukację oraz zarządzanie kulturą, od ponad pięciu lat jest zaangażowana w koordynację serii krajowych programów edukacji filmowej. Od 2020 roku jest Dyrektorką Artystyczną Bucharest International Experimental Film Festival. Wcześniej współtworzyła program NexT International Film Festival (2015-2018).
Dobre intencje
Filmy zawarte w tym programie, stylistycznie nawiązujące do ugruntowanej już neorealistycznej tradycji współczesnego kina rumuńskiego, przedstawiają społeczeństwo nacechowane indywidualizmem i podziałami. Tutaj relacje rodzinne i tradycyjne wartości zaczęły określać większość interakcji społecznych, podczas gdy osoby z zewnątrz są często przedstawiane jako potencjalni wrogowie. Bohaterowie tych filmów jeden po drugim głoszą o wartości wspólnoty, o hojności i wierze, o grzechu hipokryzji czy poczuciu obowiązku. Twierdzą, że wznoszą się ponad powszechnymi podziałami, jednak ich działania są nimi kierowane pomimo dobrych intencji. A kto ma prawo decydować co jest dobre, a co złe w miejscu, w którym każdy musi sobie radzić sam?
PROGRAM:
Last Trip to the seaside / Rumunia 2019 / Fabuła / 12’ / Reżyser: Adi Voicu
Black Clothes / Rumunia 2017 / Fabuła / 20’ / Reżyser: Octav Chelaru
Candy Can / Rumunia 2021 / Animacja / 9’ / Reżyser: Anton Octavian
Contraindications / Rumunia 2020 / Fabuła / 18’ / Reżyser: Lucia Chicos
Interfon 15 / Rumunia 2021 / Fabuła / 21’ / Reżyser: Andrei Epure