Wiemy, co gramy
MENU
PRIDE

DUMNI I WŚCIEKLI

reż. Matthew Warchus
Wielka Brytania
2014
120’

Małe górnicze miasteczko, żyjące historią i tradycjami. Kiedyś spokojne, dziś targane strajkami. I to właśnie tu pewnego dnia przyjeżdżają, domagający się równouprawnienia, geje i lesbijkiz wielkiej metropolii.

Co musi się wydarzyć, by ci ostatni ruszyli na pomoc i zastrajkowali z górnikami w obronie ich praw? Co musi się stać, by konserwatywne staruszki odważyły się ruszyć w rajd po nocnych klubach i seks barach Londynu? Czy wszyscy będą umieli razem bawić się i tańczyć w rytm hitów Bronski Beat? Czy raczej padną najgorsze obelgi i posypia się zęby?
Nie uwierzycie, choć ta historia oparta jest na faktach.

”Dumni i wściekli” to jeden z największych brytyjskich przebojów ostatnich lat. Niezwykła komedia w tradycji takich hitów, jak „Goło i wesoło”, czy „Dziewczyny z kalendarza” z udziałem plejady gwiazd m.in. Billa Nighy („To tylko miłość”), Imeldy Staunton (seria „Harry Potter”), Andrew Scotta (Jim Moriarty w serialu ”Sherlock”) i Dominica Westa („300”).

Głos prasy

Twórcy przy użyciu dowcipnych, inteligentnych dialogów nie boją się łamać stereotypów, ale robią to w na tyle bezpieczny sposób, by nie urazić ani tych, którzy stereotypowo myślą, ani tych, którzy ofiarą stereotypowego myślenia padają.

Aktivist!

Budzi żywe emocje przez cały czas jej trwania. Nie dość, że wybuchamy gromkim śmiechem, to jeszcze uśmiechamy się ciepło przez większość seansu, a i znajdzie się miejsce na łzy smutku.

popkultura
Zwiastun
Nagrody
BAFTA Awards 2015
Nagroda dla reżysera
British Independent Film Awards 2014
Najlepszy brytyjski film
Cannes Film Festival 2014
Nagroda dla reżysera
Ghent International Film Festival 2014
Najlepszy film
Schwule Filmwoche Freiburg 2015
Nagroda dla reżysera