Wiemy, co gramy
The Lost Daughter

Córka

Córka - okładka
reż. Maggie Gyllenhaal
Grecja, USA, Wielka Brytania, Izrael
2021
121’
Premiera
04.03.2022
Pokaz przedpremierowy
Córka - okładka

Maggie Gyllenhaal (niezapomniana Lee w Sekretarce) debiutuje w roli reżyserki i od razu wyjeżdża z festiwalu w Wenecji z nagrodą za najlepszy scenariusz. W niepokojącej historii opartej na powieści Eleny Ferrante, autorki Genialnej przyjaciółki, pokazuje kobietę, której macierzyństwo nie dało szczęścia. Leda (Olivia Colman), nazwana tak na cześć wiersza Yeatsa, jedzie na wakacje. Zamiast odpoczywać, woli jednak obserwować młodą mamę (Dakota Johnson), jej córkę i dziwaczną, agresywną rodzinę mieszkającą w różowej willi i terroryzującą całe miasteczko. Leda rozumie, przez co przechodzi fascynująca dziewczyna – wiele lat temu sama musiała walczyć o przetrwanie we własnym domu, gdzie jej córeczki domagały się od niej pełni uwagi, a mąż skupiał się na własnej karierze. Dzieci to przygniatająca odpowiedzialność – mówi ciężarnej kobiecie spodziewającej się słów otuchy, a Gyllenhaal umiejętnie buduje rosnące napięcie.  – Marta Bałaga

Córka zdobyła już szereg nagród i kilkadziesiąt nominacji, w tym nagrodę za scenariusz na festiwalu w Wenecji, cztery Gotham Awards (w tym dla najlepszego filmu!), dwie nominacje do Złotych Globów i cztery do Film Independent Spirit Awards. Tym samym „Córka” stała się jednym z najważniejszych kandydatów w Oscarowym wyścigu.

W obsadzie tego niezwykłego, chwytającego za serce, przewrotnego dramatu psychologicznego zobaczymy laureatkę Oscara Olivię Colman, Dakotę Johnson, Jassie Buckley, Eda Harrisa i Petera Sarsgaarda.

Głos prasy

To film niepokojący, poruszający ważny temat, fenomenalnie zagrany i nakręcony
Moviesroom

Zwiastun

Nagrody
Palm Springs International Film Festival 2022
Nagroda dla reżysera
Venice Film Festival 2021
Najlepszy scenariusz
Gotham Awards 2021
Najlepszy scenariusz
Hamilton Behind the Camera Awards, Hollywood 2021
Nagroda dla reżysera
Middleburg Film Festival 2021
Najlepsza aktorka
Montclair Film Festival 2021
Nagroda dla reżysera
Gramy!
Titane
reż. Julia Ducournau