Wiemy, co gramy
Silent Land

Cicha ziemia

Cicha ziemia - okładka
reż. Aga Woszczyńska
Polska, Włochy, Czechy
2021
113’
Premiera
26.08.2022
Pokaz przedpremierowy
Cicha ziemia - okładka

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora Niepamięci Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.

Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego Wielkiego błękitu.

Od czasu premiery Cichej ziemi na festiwalu w Toronto granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.

Głos prasy

Inteligentny i gęsty od emocji
Filmuforia
Zjawiskowy, intrygujący debiut
Women on film
Filmowy majstersztyk
Fade to her
Do serca widza wkrada się w wywrotowy sposób
Globe and mail
Udany, świadomy debiut w stylu TURYSTY Rubena Ostlunda
Screen International

Zwiastun

Nagrody
Crossing Europe Filmfestival 2022
Nagroda dla reżyserki

Kadry

Gramy!
Cicha ziemia
reż. Aga Woszczyńska