Wiemy, co gramy
Chleb i sól - okładka

Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe. Chleb i sól zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni – Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota, czyli Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku. W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz Intruz Olewiński i Wojciech TPS Walkiewicz.

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

Głos prasy

Wiarygodny, zaangażowany społecznie film
Movies Room
Uderza w nasze sumienia
Newsweek
Wielki debiut, błyskotliwa analiza polskiej współczesności
Gazeta Wyborcza
Kino przenikliwe i dojrzałe
Wyborcza.pl

Zwiastun

Nagrody
Gijón International Film Festival 2022
Najlepszy film
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2022
Najlepszy film
Venice Film Festival 2022
Nagroda dla reżysera
Gijón International Film Festival 2022
Najlepszy film

Jeszcze dziś

Chora na siebie - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Chora na siebie Ostra satyra na świat, gdzie największą wartością jest bycie zauważonym. Historia szczególnie aktualna w dobie ekspansji mediów społecznościowych.
Chleb i sól - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Chleb i sól Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura.
Gramy!
Goya. Śladami mistrza
reż. José Luis López-Linares