Wiemy, co gramy
MENU
Ballad of a White Cow

Ballada o białej krowie

reż. Behtash Sanaeeha, Maryam Moghaddam
Iran, Francja
2020
105’
Premiera
03.12.2021

Wstrząsająca opowieść o ludzkim dramacie i desperackim poszukiwaniu sprawiedliwości.

Życie Miny naznaczyła wielka tragedia, jaką była śmierć jej męża. Codzienność kobiety staje na głowie, gdy się dowiaduje, że Babak został uwięziony, a w konsekwencji stracony za zbrodnię, której nie popełnił. Odpowiedzialne za tę feralną pomyłkę władze chcą zamieść sprawę pod dywan i obok przeprosin oferują bohaterce finansową rekompensatę.

Zrozpaczona Mina nie może pogodzić się z tragicznym w skutkach nieporozumieniem. Rozpoczyna walkę z cynicznym systemem, dążąc do tego, by sprawiedliwość wyszła na jaw. Takie działania wymagają nie tylko siły i determinacji, ale także nakładów finansowych. Gdy sytuacja kobiety oraz jej córki ulega pogorszeniu, do drzwi Miny puka nieznajomy, który przekonuje, że chce spłacić zaciągnięty u jej męża dług. Ostrożna początkowo kobieta z czasem nabiera zaufania do Rezy. Nie jest jednak świadoma prawdziwych motywacji, jakie stoją za jego zachowaniem.

Ballada o białej krowie to wstrząsająca kameralna opowieść o ludzkim dramacie i poszukiwaniu sprawiedliwości, tam, gdzie o nią wyjątkowo trudno. Reżyserski duet Behtash Saneeha i Maryam Moghaddam (wciela się też w rolę Miny) nawiązuje do najlepszych tradycji irańskiego kina, poprzez lokalną historię opowiadając o uniwersalnych, ponadczasowych wartościach.

Głos prasy

Wciągająca opowieść o smutku i poczuciu winy

indieWire

Pozory niewinności stają się pierwszą rzeczą, która zostaje zniszczona w represyjnym reżimie

The Film Stage
Zwiastun
Nagrody
Valladolid International Film Festival 2021
Najlepszy reżyser
Zurich Film Festival 2021
Nagroda dla reżyserów
Mocne studium postaci, podkreślone znakomitą rolą Maryam Moghaddam
One Room With A View
Kadry
Gramy!

Truflarze

reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw