Wiemy, co gramy

ANIMUZA: The Best Of Etiuda&Anima

ANIMUZA: The Best Of  Etiuda&Anima - okładka

73’
ANIMUZA: The Best Of  Etiuda&Anima - okładka

Pokaz animacji nagrodzonych podczas zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima – jednego z najstarszych polskich festiwali konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata. W 2022 roku filmy Konkursu ANIMA oceniało międzynarodowe Jury cenionych animatorek i animatorów: Joanna Quinn (Wielka Brytania), Atsushi Wada (Japonia) oraz Katarzyna Agopsowicz (Polska).

PROGRAM:

KOERKORTER / DOG APARTMENT, reż. Priit Tender, Estonia 2022, 14’07” / Grand Prix Złoty Jabberwocky
Zrządzeniem losu tancerz baletowy Sergei zostaje przeniesiony do podmiejskiego kołchozu. Toczy tam żmudną walkę z rutyną, zwierzętami domowymi i alkoholem.

SLOW LIGHT / POWOLNE ŚWIATŁO, reż. Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski, Polska, Portugalia 2022, 10’59” / Srebrny Jabberwocky
Niewidomy od urodzenia chłopiec niespodziewanie w wieku siedmiu lat dostrzega światło. Badanie wykazuje, że oczy chłopca są tak gęste, że światło, aby dotrzeć do siatkówki, a w konsekwencji obraz, aby dotrzeć do świadomości, potrzebuje siedmiu lat. Ta wada wzroku przekłada się na niedojrzałość człowieka, brak zrozumienia teraźniejszości i opóźnioną analizę dawno minionych wydarzeń. Człowiek nigdy nie jest dostatecznie dojrzały i wciąż tkwi w przeszłości. Film zrealizowany oryginalną techniką przedstawiającą dotykową realność teraźniejszości i przeszłość w animacji 2D.

THE DEBUTANTE, reż. Elizabeth Hobbs, Wielka Brytania 2022, 8’07” / Brązowy Jabberwocky
Energiczna młoda kobieta przekonuje hienę z londyńskiego zoo, by zastąpiła ją podczas uroczystego balu zorga-nizowanego na jej cześć, którego się obawia. Ich plan wymaga finezji i przemocy. Debiutantka jest oparta na opowiadaniu artystki Leonory Carrington, która została przedstawiona na dworze króla Jerzego V, a tym samym zadebiutowała, w 1936 roku. Elizabeth Hobbs składa hołd śmiałej i zabawnej historii Carrington za pomocą tuszu, farby i kolażu oraz wykorzystując muzykę napisaną przez kompozytora Hutcha Demouilpieda.

IN SEINER GNADE / IN HIS MERCY, reż. Christoph Büttner, Niemcy 2022, 11’55” / Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej
Pewnego wieczoru naczelnik więzienia ogłasza osadzonemu, że następnego dnia zostanie zgładzony. Cudownym zrządzeniem losu w nocy otwierają się drzwi celi skazanego. Wyczerpany ciągłymi przesłuchaniami wlecze się ciemnymi więziennymi korytarzami. W odysei ku wolności miota się między różnymi stanami psychicznymi: strachem przed zdemaskowaniem, nadzieją na odkupienie i chwilami czystego szaleństwa.

BEAR HUG, reż. Margrethe Danielsen, Francja, Norwegia 2021, 10’33” / Specjalne wyróżnienie Joanny Quinn
Niedźwiadek z wielką ekscytacją czeka w dniu swoich urodzin na przybycie gości. Powoli dociera do niego, że nikt się nie pojawi. Jednak wciąż mocno pragnąc uczcić urodziny, wolny jak ptak, wyrusza na poszukiwanie towarzystwa.

STEAKHOUSE, reż. Špela Čadež, Słowenia, Niemcy, Francja 2021, 9’30” / Specjalne wyróżnienie Katarzyny Agopsowicz
Stek marynuje się już od kilku dni. Patelnia rozgrzana. Francowi burczy w brzuchu. Znajomi z pracy urządzają Lizie urodzinowe przyjęcie niespodziankę. Czy Liza wróci do domu na czas?

AU REVOIR JÉRÔME! / GODBYE JÉRÔME!, reż. Gabrielle Selnet, Adam Sillard, Chloé Farr, Francja 2021, 7’44” / Specjalne wyróżnienie Atsushi Wady
Gdy tylko Jerome dociera do raju, wyrusza na poszukiwanie swojej żony Maryline. W trakcie poszukiwań zatapia się w surrealistyczny i kolorowy świat, w którym nikt nie potrafi mu pomóc.

Jeszcze dziś

Chleb i sól - kadr 16:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Chleb i sól Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura.
Pięć diabłów - kadr 16:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Pięć diabłów To prawdziwa uczta dla zmysłów. Film Léi Mysius to wysmakowane wizualnie, oszałamiające i szalone love story, które niespodziewanie pobudza także nasze powonienie.
Chleb i sól - kadr 18:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Chleb i sól Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura.
W trójkącie - kadr 18:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 W trójkącie Dzika komedia, niezwykle aktualna satyra i drapieżny komentarz do absurdalnych czasów, w których żyjemy.
Duchy Inisherin - kadr 18:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Duchy Inisherin Życie dwóch długoletnich znajomych znajduje się w impasie, gdy jeden z nich nagle kończy ich przyjaźń, co ma nieoczekiwane konsekwencje dla nich obydwu.
Podejrzana - kadr 20:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Podejrzana Najpiękniejszy romantyczny film roku, o miłości, której nikt nie zauważył i której być może wcale nie było. Ale skoro jej nie było, to dlaczego tak boli?
Mężczyzna imieniem Otto - kadr 20:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Mężczyzna imieniem Otto Historia zrzędliwego wdowca, który nie lubi ludzi, swoich sąsiadów ledwo toleruje. Kiedy jednak poznaje nową rodzinę, która dopiero się wprowadziła, Otto przechodzi przemianę.
Cudowne życie - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Cudowne życie Konrad jest standuperem. Ma za sobą odniesiony jakiś czas temu międzynarodowy sukces, ale obecnie  jego pomysły nie znajdują uznania ani producentów, ani publiczności. Żyje w ci...
Gramy!
Poranek Rodzinny | Frajda W Muzie | Laszlo boi się ciemności