Animuza: The Best Of Etiuda&Anima 2022 – Konkurs Anima.Pl – Kino Muza
Wiemy, co gramy

Animuza: The Best Of Etiuda&Anima 2022 – Konkurs Anima.Pl

Kadr z czarnobiałej animacji, w pełnym zbliżeniu przedstawia szympansa.

68’
Animowany kadr, zbliżenia na blok z oknami, w jednym z nich widać rodzinę.

Pokaz animacji nagrodzonych podczas zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima – jednego z najstarszych polskich festiwali konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata. W 2022 roku filmy Konkursu Filmów Polskich ANIMA.PL oceniało międzynarodowe Jury cenionych animatorek i animatorów: Mariusz Wilczyński, Daria Kopiec oraz Andrea Martignoni.

PROGRAM:

3 GENARRATIONS / 3 GENARRACJE, reż. Paulina Ziółkowska, Polska 2021, 8’30” / Złoty Żmij – Grand Prix
Rodzi się dziecko. Córka staje się matką. Matka staje się babcią. Babcia…. ona po prostu chce umrzeć. Zmiana pokoleń. Członkowie rodziny muszą wejść w cudze buty, wstąpić w nowe role. Ale czyżby? Czy to jest po prostu krok, który się stawia, czy zaproszenie do dziwnego tańca pokoleń? Jeden krok do przodu, dwa kroki do tyłu, aby nie zamienić się we własną matkę.

HEADPRICKLES / SZCZYPIGŁÓWKI, reż. Katarzyna Miechowicz, Polska 2022, 8’20” / Srebrny Żmij
Jeżeli dręczą cię natrętne pytania, takie jak: „Co zapewnia zwycięstwo w konkursie kościotrupów?”, „Jaka ilość plastikowych woreczków jest optymalna do zapakowania jednego banana?” lub „Skąd przyszliśmy?”, „Kim jesteśmy?”, „Dokąd idziemy?” – to świetnie! Szczypigłówki odpowiedzą na co najmniej jedno z nich. Film składa się ze zbioru kilkunastu animowanych fraszek połączonych motywem zapętlenia w absurdzie.

SLOW LIGHT / POWOLNE ŚWIATŁO, reż. Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski, Polska, Portugalia 2022, 10’59” / Brązowy Żmij i Nagroda publiczności
Niewidomy od urodzenia chłopiec niespodziewanie w wieku siedmiu lat dostrzega światło. Badanie wykazuje, że oczy chłopca są tak gęste, że światło, aby dotrzeć do siatkówki, a w konsekwencji obraz, aby dotrzeć do świadomości, potrzebuje siedmiu lat. Ta wada wzroku przekłada się na niedojrzałość człowieka, brak zrozumienia teraźniejszości i opóźnioną analizę dawno minionych wydarzeń. Człowiek nigdy nie jest dostatecznie dojrzały i wciąż tkwi w przeszłości. Film zrealizowany oryginalną techniką przedstawiającą dotykową realność teraźniejszości i przeszłość w animacji 2D.

THE VISIT / WIZYTA, reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2021, 8’/ Wyróżnienie
Afrykański las tropikalny. Przez gęstwinę ucieka ciemna postać. Pokrzykiwania myśliwych narastają. Oczy ofiary błyszczą na ciemnej twarzy. Postać, a dokładniej szympansica, oddycha ciężko, uciekając przez dżunglę. Przestraszone zwierzę dociera do pięknej kolonialnej willi. Zaciekawiona szympansica wchodzi do środka. Opuszczając swoje naturalne środowisko, stanie przed ważnym wyborem. Wizyta to film, który zadaje pytanie o to, gdzie zaczyna się człowieczeństwo.

THIS IS NOT A BATH / TO NIE KĄPIEL, reż. Pola Włodarczyk, Polska 2022, 7’49” / Specjalny Złoty Żmij dla najlepszej etiudy studenckiej
W pewnej kamienicy mieszkaniec najwyższego piętra po raz kolejny utrudnia życie swoim sąsiadom. Sąsiedzi są zmuszeni do reakcji na jego zachowanie.

DREAMBOOK 33 / SENNIK 33, reż. Weronika Michel, Polska 2021, 4’/ Wyróżnienie
Sennik 33 jest alfabetyczną podróżą poprzez transcendentalne światy snu, wspomnień oraz perypetie cienia. Przez cztery minuty autorka opowiada o własnych skojarzeniach z tłumaczeniami w powszechnym senniku i zaprasza widza do głębokiej immersji w świat jej fantazji w akompaniamencie dziwacznych uczuć, kolorów, pojęć i muzyki.

FORTRESS / TWIERDZA, reż. Sławek Zalewski, Polska 2021, 12’54” / Wyróżnienie
Władze ogłaszają stan oblężenia. Dowódcą zostaje niedowidzący staruszek. Zmanipulowani mieszkańcy ufają mu bezgranicznie. Miasto staje się zamkniętą twierdzą. Władze decydują się na oddanie strzału z armaty w kierunku wroga. Wybuch niszczy wszystko. Choć nie ma już nic, wszystko jest pod kontrolą. Twierdza staje się bezpowrotną przeszłością, ale demony czuwają…

DESSERT DACHSCHUND / DESEROWY JAMNIK, reż. Betina Bożek, Polska 2022, 7’20” / Wyróżnienie Jury studenckiego
Oryginalna i surrealistyczna opowieść o jamniku, który zamknięty w weselnym torcie ma przynieść szczęście młodej parze. Radosne usposobienie psa nadaje nastrój animacji, która w lekki i dowcipny sposób podejmuje uniwersalny i istotny w dzisiejszych czasach problem powierzchowności i rytualizmu w traktowaniu najważniejszych chwil w życiu.

Kadry

Jeszcze dziś

Dwie młode kobiety a za nimi większy tłum wyglądający z balkonu. 14:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Sundown Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy i radykalne decyzje.
TÁR - kadr 15:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 TÁR Zdobywczyni Oscara, Cate Blanchett wcieli się w postać dyrygentki, niemieckiej orkiestry, Lydii Tar. Lidia jest uważana za jedną z najwybitniejszych w swoim zawodzie.
Rodzina w pokoju dziennym, mama i syn na kanapie, ojciec stoi za nimi 15:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Syn Historia rodziny, która walczy o ponowne połączenie się po rozpadzie. Życie Petera ulega całkowitej zmianie, gdy nagle zjawia się w nim jego była żona z ich nastoletnim synem.
W gorsecie - kadr 16:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 W gorsecie Wibrujący, błyskotliwy, obdarty z laurkowego pudru. Vicky Krieps w roli Sisi, skandalistki, buntowniczki i najpiękniejszej oraz najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki.
Grupa kobiet protestujących na ulicy z transparentami. 17:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Styczeń Świat początkującego operatora filmowego pogrąża się w chaosie, gdy zostaje wciągnięty w protesty ludzi przeciwko próbie przejęcia władzy w jego kraju przez armię sowiecką.
Bezmiar - kadr 18:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Bezmiar Wyjątkowo osobista filmowa podróż w głąb siebie z olśniewającą rolą Penélope Cruz.
Holy Spider - kadr 18:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Holy Spider Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu.
Wieloryb - kadr 20:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Wieloryb Charlie żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość, odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść.
W trójkącie - kadr 20:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 W trójkącie Dzika komedia, niezwykle aktualna satyra i drapieżny komentarz do absurdalnych czasów, w których żyjemy.
Dwie młode kobiety a za nimi większy tłum wyglądający z balkonu. 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Sundown Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy i radykalne decyzje.
Gramy!
Aftersun
reż. Charlotte Wells
nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące