Wiemy, co gramy
MENU
AND THEN WE DANCED

A POTEM TAŃCZYLIŚMY

reż. Levan Akin
Szwecja
2019
113’

Film Levana Akina A potem tańczyliśmy prezentowany był na Festiwalu w Cannes, a później stał się festiwalowym i frekwencyjnym hitem na całym świecie. Nawet w rodzimej Gruzji wszystkie bilety były wyprzedane, pomimo silnych protestów ze strony konserwatywnej części społeczeństwa, w tym ze strony dyrektorki Narodowego Baletu Gruzji Nino Sukhishvili. Ta historia młodego tancerza to uniwersalna opowieść o pożądaniu, ambicji i wyzwoleniu, a finałowa scena po prostu zapiera dech w piersiach.

Zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani) od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

W tym czasie do zespołu dołącza nowy tancerz, charyzmatyczny i utalentowany Irakli (Bachi Valishvili), który może stanąć Merabowi na drodze. Wspólne treningi sprawiają, że Irakli staje się nie tylko jego najgroźniejszym rywalem, ale też obiektem pożądania, które może na zawsze przekreślić jego karierę.

Film w rodzimej Gruzji uważany jest za obraz przełomowy. Premiera spotkała się z protestami przypominającymi te z 1994 roku w Polsce przed premierą brytyjskiego filmu Ksiądz w reżyserii Antonii Bird

Głos prasy

Bawi, wzrusza i ekscytuje, pozwala się widzowi zrelaksować, lecz nie pozostawia go bez przemyśleń. Wybierzcie się w podróż na Kaukaz przy dźwiękach tradycyjnej adżarskiej muzyki.

Pełna sala
Zwiastun
Nagrody
Chicago International Film Festival 2019
Nagroda dla reżysera
CinEuphoria Awards 2020
Najlepszy aktor - Levan Gelbakhiani
Faro Island Film Festival 2020
Najlepszy debiut aktorski - Levan Gelbakhiani
Guldbagge Awards 2020
Najlepszy film, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz oraz najlepszy aktor
Minsk International Film Festival LISTAPAD 2019
Nagroda dla aktora - Levan Gelbakhiani
Montréal Festival of New Cinema 2019
Nagroda dla reżysera
Montréal Festival of New Cinema 2019
Nagroda dla reżysera i aktora
Sarajevo Film Festival 2019
Nagroda dla aktora
Seville European Film Festival 2019
Nagroda dla reżysera
Valladolid International Film Festival 2019
Nagroda dla reżysera i aktora