Wiemy, co gramy
MENU

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

reż. Jan Holoubek
Polska
2020
112’
W repertuarze
30.09 Jutro
14:00 Sala 1 Kup bilet Kup bilet
19:15 Sala 2 Kup bilet Kup bilet
03.10 sobota
14:45 Sala 3 Kup bilet Kup bilet
19:00 Sala 3 Kup bilet Kup bilet
04.10 niedziela
16:15 Sala 2 Kup bilet Kup bilet
17:30 Sala 3 Kup bilet Kup bilet
05.10 poniedziałek
14:15 Sala 2 Kup bilet Kup bilet
17:45 Sala 3 Kup bilet Kup bilet
06.10 wtorek
14:15 Sala 2 Kup bilet Kup bilet
20:30 Sala 3 Kup bilet Kup bilet
07.10 środa
14:15 Sala 2 Kup bilet Kup bilet
18:45 Sala 3 Kup bilet Kup bilet
08.10 czwartek
14:30 Sala 3 Kup bilet Kup bilet
19:00 Sala 3 Kup bilet Kup bilet

Debiut reżyserski Jana Holoubka – to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. ”25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Film powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – autor głośnego i popularnego serialu ”Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: ”Chce się żyć” czy serial ”Pułapka”.

Zwiastun
Jeszcze dziś
20:00 GNIAZDO Jude Law i Carrie Coon w znakomitym thrillerze o małżeństwie, którego pozornie idealne życie zamienia się w spiralę sekretów i kłamstw.
20:30 NIEDOSYT Niezwykłe połączenie społecznego dramatu i psychologicznego thrillera. Hunter ma przystojnego męża, wielki dom, bajecznie bogatych teściów i wyniki badań wskazujące na to, że w...
21:00 A POTEM TAŃCZYLIŚMY Ta historia młodego tancerza to uniwersalna opowieść o pożądaniu, ambicji i wyzwoleniu, a finałowa scena po prostu zapiera dech w piersiach. Film prezentowany był na Festiwalu w...
Gramy!

JAK NAJDALEJ STĄD

reż. Piotr Domalewski