Wydarzenia towarzyszące – Kino Muza
Wiemy, co gramy
19. Millennium Docs Against Gravity

Wydarzenia towarzyszące

13.05.2022
Wydarzenia towarzyszące - okładka

Poznańskie wydarzenia towarzyszące 19 edycji festiwalu!

spotkania z twórcami, dyskusje, wykłady oraz filmpterapia

Spis wydarzeń:

Sobota, 14 maja | godz. 18.30 | Sala nr 1
Po filmie DOM Z DRZAZG
Ocalić dzieciństwo - spotkanie z reżyserem Simonem Lerengiem Wilmontem.
To historie podopiecznych tymczasowego domu dziecka, znajdującego się w samym środku ukraińskiej strefy wojennej. Pracujący w nim opiekunowie i opiekunki tworzą niezwykłą, magiczną atmosferę dla dzieciaków, które mają za sobą traumatyczne przeżycia. O filmie opowie jego reżyser, Simon Lereng Wilmont.
Prowadzenie:
Olga Sokal – ukończyła filologię rosyjsko-angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Przez ostatnią dekadę związana z poznańskimi stacjami radiowymi i telewizyjnymi. Rzeczniczka prasowa takich festiwali jak Poznań Design Festiwal, ANIMATOR i – już po raz drugi – Millennium Docs Against Gravity Poznań. Obecnie na stałe związana z lubimyczytać.pl, gdzie jest specjalistką ds. marki i PR. Chociaż w jej życiu jest wiele zmiennych, jedno pozostaje bez zmian: po prostu lubi ludzi.

Sobota, 14 maja | godz. 21.00 | Sala nr 1
Po filmie FILM, ŻYWY ZAPIS NASZEJ PAMIĘCI
35mm Historii Kina – podróż do czasów zapisanych na celuloidzie.
Miewała szerokość 8mm, 16mm, 35mm, a nawet 70 mm. Bywała w czerni i bieli, w kolorze, czasami z zapisem dźwięku w systemie mono, czasami w stereo. Zrywała się, doznawała uszkodzeń mechanicznych, a kiedy wpadała w niepowołane ręce, bywało, że miała zamienioną planową kolejność wyświetlania swoich rolek. Choć na dzień dzisiejszy wydaje się elementem odległej historii, taśmą filmową dzieliliśmy się pomiędzy kinami w Poznaniu jeszcze 10 lat temu. Z perspektywy czasu, czy można uznać ją za trwały nośnik zapisu kopii filmowej? Czy jej ziarnisty obraz przegrywa jakościowo ze swoim współczesnym, cyfrowym odpowiednikiem? Które rozwiązanie jest bardziej trwałe i ma możliwość przetrwać przez kolejne dekady oraz pokolenia?
W celu znalezienia odpowiedzi na te i wiele innych pytań, zapraszamy do zwiedzenia kabiny projekcyjnej Kina Muza od kuchni. Zabierzemy Was w sentymentalną podróż, w jedynym kinie
w Poznaniu, które do dzisiaj regularnie wyświetla filmy z taśmy filmowej 35 mm. Strażnikiem historii analogowego filmu oraz Waszym niezawodnym przewodnikiem będzie Seweryn Ptaszyński – wieloletni kinooperator i absolutny czarodziej techniki kinowej.
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY pod adresem mailowym: m.nowicka@kinomuza.pl (ilość miejsc ograniczona)
Grupa I – Start o godz. 23:00
Grupa II – Start o godz. 23:30

Niedziela, 15 maja | godz. 15.30 | Sala nr 1
Po filmie TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE
Partner: Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
Obraz świata na chwilę przed zagładą. Spotkanie z Maciejem Krajewskim, czyli Łazęgą Poznańskim.
Niezwykłe trzy minuty amatorskiego filmu z 1938 roku stają się kanwą śledztwa nad postaciami występującymi w filmie, bo to być może jedyny zachowany ślad ich istnienia z czasów, kiedy mogli żyć w spokoju. Jak długo oglądamy i analizujemy te trzy minuty, tak długo historia społeczności Żydów z Nasielska może trwać.
Film będzie punktem wyjścia do rozmowy z Maciejem Krajewskim, który od wielu lat wędruje z aparatem i tworzy niezwykłe miejsce na mapie Poznania - Atelier w Sercu Miasta. Jako Łazęga Poznański prowadzi w tej przestrzeni niezależny ośrodek kultury, w którego repozytorium cyfrowym ocala i gromadzi stare fotografie, klisze, zbiera rodzinne i miejskie historie, prezentując je podczas wystaw.
Prowadzenie:
Olga Sokal – ukończyła filologię rosyjsko - angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Przez ostatnią dekadę związana z poznańskimi stacjami radiowymi i telewizyjnymi. Rzeczniczka prasowa takich festiwali jak Poznań Design Festiwal, ANIMATOR i - już po raz drugi - Millennium Docs Against Gravity Poznań. Obecnie na stałe związana z lubimyczytać.pl, gdzie jest specjalistką ds. marki i PR. Chociaż w jej życiu wiele zmiennych, jedno pozostaje bez zmian: po prostu lubi ludzi.

Poniedziałek, 16 maja | godz. 20.00 | Sala nr 1
Po filmie BESTIE ZE ZŁEGO
Najciekawszy fenomen polskiej piłki - spotkanie z reżyserem Tomaszem Knittelem.
Film bada fenomen klubu sportowego AKS Zły – równościowej drużyny, w której nikt nie patrzy na kolor skóry czy orientację seksualną. Z upływem czasu AKS Zły stał się prawdziwym fenomenem polskiego sportu, dowodząc mimo wewnętrznych tarć, że solidarność jest najlepszym sposobem na walkę o równe szanse dla wszystkich osób tworzących społeczeństwo. Reżyser porozmawia o filmie z publicznością po projekcji.
Prowadzenie:
Joanna Piotrowiak – – absolwentka specjalności filmoznawczej na filologii polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zajmowała się produkcją festiwali: Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, a także projektem edukacyjnym Akademia Ale Kino! Prowadziła prelekcje edukacyjne w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej i spotkania z artystami. Przez wiele lat związana była ze środowiskiem poznańskich NGO. Od 2013 roku pracuje w Kinie Muza w Poznaniu, zajmując się programowaniem repertuaru i wydarzeń, a od października 2017 roku pełni funkcję kierownika Kina Muza, którego modernizacja i rozbudowa została zakończona w czerwcu 2019 r.

Wtorek, 17 maja | godz. 18.00 | Sala nr 1
Po filmie POZNALIŚMY SIĘ W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI
Partner: Collegium Da Vinci
Czy czujesz tak jak Twój awatar? Spotkanie z reżyserem Joe Huntingiem i bohaterką filmu, Tią Johnson.
Film powstał w oparciu o dwuletnią podróż reżysera po społecznej platformie wirtualnej rzeczywistości – VRChacie. O jej dokumentowaniu opowiedzą Joe Hunting, reżyser i bohaterka filmu Tia Johnson.
Prowadzenie:
Paulina Głowacka – Zastępca Kierownika Katedry Edukacji i Nowych Mediów, Lider podprocesu Tutoring w Collegium Da Vinci. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół edukacyjnego wykorzystania nowych technologii oraz współczesnego dzieciństwa w świecie mediów.
Partner:
Collegium Da Vinci jest jedną z największych niepublicznych uczelni w Wielkopolsce. Od 25 lat edukuje, a także pozwala na odkrywanie swoich pasji w przyjaznej atmosferze. Kształci między innymi na kierunkach Mediaworking, Game Development, kreatywnej produkcji wideo czy Data Science.
Szczegóły: https://cdv.pl

Wtorek, 17 maja | godz. 20.30 | Sala nr 1
Po filmie ANIOŁY SINDŻARU
Świadectwo siły i odwagi tych, o których zapomnieliśmy. Spotkanie z reżyserką Hanną Polak.
Film jest przejmującym wołaniem o sprawiedliwość i próbą zachowania pamięci o zapomnianym ludobójstwie. Po pokazie o niebezpiecznej podróży opowie reżyserka filmu – nominowana do Oscara® Hanna Polak.
Prowadzenie:
Agnieszka Maciejewska – przez lata dziennikarka Radia Merkury – Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Poznaniu. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej redakcyjnym tematem było m.in kino, i to w najróżniejszych odsłonach – od recenzji filmów w wypożyczalniach wideo, po duże festiwale filmowe. Współpracuje z kinami studyjnymi Poznania oraz wieloma instytucjami kultury, m.in CK Zamek, Bramą Poznania czy Biblioteką Raczyńskich. Prywatnie dużo ogląda, przez to mniej czyta, a odpoczywa pracując ciężko, pod żaglami na morzu.

Środa, 18 maja | godz. 18.00 | Sala nr 1
Po filmie LOMBARD
Opowieść o bohaterach polskiego Detroit - spotkanie z reżyserem Łukaszem Kowalskim.
Jola i Wiesiek prowadzą wspólnie lombard w Bytomiu – mieście upadłych kopalń i szerzącego się bezrobocia. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem Łukaszem Kowalskim. Publiczność dowie się, jak udało mu się zaskarbić zaufanie bohaterów i pokazać ich życie.
Prowadzenie:
Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor Czasu Kultury i vloger (Widma Marca). Jest kuratorem filmowego cyklu Krótkie spięcia w Pawilonie oraz prowadzi Filozoficzne środy w Kinie Muza. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół ontologii zwróconej ku przedmiotom, ciemnej ekologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności (2015).

Środa, 18 maja | godz. 20.15 | Sala nr 1
Po filmie JASON
Filmoterapia: O procesie terapeutycznym, który pomaga wydostać się z mroku i znaleźć życiowa równowagę
Partner: Instytut Pomocy Profesjonalnej
Rethink everything – hasło tegorocznej edycji MDAG śmiało mogłoby być mottem Jasona, transpłciowego bohatera filmu Maasji Ooms. Jason odważnie odkrywa przed nami traumatyczne doświadczenia dorastania w transfobicznej i przemocowej rodzinie, które pogłębiła nieudolność i bezduszność zbiurokratyzowanego systemu opieki społecznej. Maasja Ooms okiem kamery rejestruje intensywny emocjonalnie i fizycznie proces terapii, w którym Jason dociera do najtrudniejszych doświadczeń przemocy z okresu dorastania oraz próbuje odnaleźć życiową równowagę. Choć życiorys Jasona jest przepełniony mrokiem i cierpieniem, to na powierzchnię filmu przebija się jego niewiarygodny hart ducha, odwaga i wrażliwość początkującego aktywisty oraz bezgraniczna radość życia w zgodzie z własną tożsamością. Rozmowę z widzami po tym inspirującym i intensywnym seansie poprowadzi duet znany z Filmoterapii z Sensem: Łukasz Raszewski oraz Joanna Sowińska – psychoterapeutka Instytutu Pomocy Profesjonalnej.
Łukasz Raszewski - z zawodu lekarz radioterapeuta, z pasji kinoman i prowadzący Filmoterapii z Sensem w Kinie Muza.
Joanna Sowińska – psychoterapeutka systemowa z wieloletnim stażem, pracuje terapeutycznie indywidualnie i z parami. Pomysłodawczyni poznańskiego Instytutu Pomocy Profesjonalnej, który kształci młodych psychologów, wspierając ich w doskonaleniu praktycznych umiejętności. Dyrektor autorskiej szkoły podstawowej i liceum O!MEGA.
Partner: Instytut Pomocy Profesjonalnej wypełnia przestrzeń między teoretyczną wiedzą akademicką a drogimi i często niedostępnymi szkoleniami zawodowymi dla psychologów. Na poznańskich Jeżycach zespół klinicystów z wieloletnim stażem dzieli się wiedzą z osobami, które stawiają pierwsze kroki w zawodzie terapeuty. Naszą intencją jest, by młodzi profesjonaliści mieli szansę zdobywać praktyczne szlify, doskonalić kompetencje i dyskutować w gronie specjalistów na długo przed tym, gdy zdecydują się przyjąć pierwszych klientów w gabinecie.

Sobota, 21 maja | godz. 13.15 | Sala nr 1
Po filmie LOT
O czym jest rzeźba Lot Romana Stańczaka? Spotkanie z reżyserką Anną Zakrzewską.
O czym naprawdę jest rzeźba LOT legendarnego performera i rzeźbiarza Romana Stańczaka, która Polakom kojarzy się jednoznacznie z katastrofą smoleńską? Podczas spotkania z publicznością o znaczeniu sztuki tego kultowego artysty opowie współreżyserka filmu Anna Zakrzewska.
Prowadzenie:
Olga Sokal – ukończyła filologię rosyjsko-angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Przez ostatnią dekadę związana z poznańskimi stacjami radiowymi i telewizyjnymi. Rzeczniczka prasowa takich festiwali jak Poznań Design Festiwal, ANIMATOR i – już po raz drugi – Millennium Docs Against Gravity Poznań. Obecnie na stałe związana z lubimyczytać.pl, gdzie jest specjalistką ds. marki i PR. Chociaż w jej życiu jest wiele zmiennych, jedno pozostaje bez zmian: po prostu lubi ludzi.

Sobota, 21 maja | godz. 15.30  | Sala nr 1
Po filmie SIMONA
Partner: Nowe Zoo w Poznaniu
O czarownicy, która umiała rozmawiać ze zwierzętami.
Kruk, który bywał też nadwornym terrorystą, łosie o imionach Pepsi i Cola, dzik, który wylegiwał się
na kanapie razem z psem, stado oddanych sarenek, towarzyski osioł, kumkające beztrosko na bezludziu żaby i najlepsza córka - ryś Agatka. Simona mawiała, że zwierzęta same wybierają sobie imiona, a ponad wszystko szanowała ich podmiotowość oraz emocjonalność. Właściwie to kochała zwierzęta bardziej, aniżeli ludzi. Leśniczówka Dziedzinka, w której mieszkała, szybko stała się azylem dla wszystkich istnień, które potrzebowały opieki. Po drugiej stronie tej pełnej wrażliwości opowieści są potrzaski, kłusownictwo w imię nauki, łowiectwo będące koszmarem wszystkich dzikich zwierząt, a w końcu śmierć bioróżnorodności -  obraz umierającej stopniowo Puszczy Białowieskiej. Czy ktokolwiek słyszy, kiedy ten ekosystem woła o ratunek dla swoich zwierząt?
Po świecie przepełnionych miłością relacji Simony Kossak z osobami zwierzęcymi, oprowadzi nas dr Ewa Zgrabczyńska – zoolog, dyrektorka poznańskiego Ogrodu Zoologicznego, bohaterka walcząca na co dzień o godność dzikich i skrzywdzonych przez człowieka zwierząt.
Gościni:
dr Ewa Zgrabczyńska - od 2015 roku dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Polska zoolog, stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Działaczka na rzecz ochrony zwierząt; współpracuje z organizacjami ekologicznymi i organami ścigania w interwencjach dotyczących przemytu i nielegalnej hodowli zwierząt egzotycznych i dzikich. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, była wykładowczyni uniwersytecka i adiunkta w Zakładzie Zoologii Systematycznej na Wydziale Biologii UAM.
Prowadzenie:
Dorota Reksińska - kulturoznawczyni i filmoznawczyni, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od czerwca 2017 roku związana z Estradą Poznańską i Kinem Muza w Poznaniu. Główny obszar jej pracy to produkcja wydarzeń i ustalanie miesięcznego programu filmowego kina, a także koordynacja działań wizerunkowych. Prywatnie od 2019 roku pracuje w formie wolontariatu w schronisku pod Poznaniem.

Niedziela, 22 maja | godz. 15.45 | Sala nr 1
Po filmie NAJGŁOŚNIEJ SŁYCHAĆ MILCZENIE
Partner: Galeria Miejska Arsenał
Oddajcie nam głos. Spotkanie z reżyserką Anną Konik.
Rozmowa z Anną Konik autorką filmu i książki Silence Heard Loud. Artystka w swoich realizacjach  porusza m.in. problem samotności i wykluczenia społecznego. Ich nośnikiem są istniejące rzeczywiście osoby: chorujące psychicznie, starsze, bezdomne, emigrantki. Anna Konik nawiązuje z nimi relacje oparte na akceptacji i zaufaniu. Słuchając umożliwia im wypowiedzenie skrywanych historii. Doświadczenia własnych spotkań z wyobcowanymi ludźmi Konik przenosi w obszar sztuki, która uwrażliwia widza na samotność i trudne położenie drugiego człowieka.
Prowadzenie:
Marek Wasilewski – artysta, autor tekstów o sztuce.  Absolwent PWSSP w Poznaniu oraz Central Saint Martins College of Art & Design w Lonynie. Jest profesorem   na Wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 1994–2013 był redaktorem naczelnym „Zeszytów Artystycznych”. Od 2001 do 2017 roku był redaktorem naczelnym Czasu Kultury. Od 2017 – dyrektor galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Niedziela, 22 maja | godz. 18.00 | Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska (Św. Marcin 75)
W nawiązaniu do filmu TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE
Film jako świadek historii.
Partner: Fundacja TRES, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
W nawiązaniu do filmu TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE opowiadającym o społeczności Żydów z Nasieka zachowanych na 3-minutowym nagraniu zapraszamy na wydarzenie towarzyszące w Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska (Św. Marcin 75) na wyprodukowany przez Fundację TRES film pt. "Do zobaczenia za rok w Jerozolimie". Film dokumentalny (35 min.) w reżyserii Wojciecha Olejniczaka przedstawia archiwalny zapis akcji władz niemieckich tzw. Polenaktion z października 1938 r., w wyniku których z terenu III Rzeszy deportowani zostali Żydzi posiadający polskie paszporty. Brutalnie, wygnano kilkanaście tysięcy ludzi, pozwalając na zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy oraz 10 marek. Do Zbąszynia (granicznego wtedy miasteczka na zachodzie Wielkopolski) od 28 października 1938 roku dotarło około 9 tysięcy Żydów siłą przepchniętych przez granicę.
Oba filmy z pewnością będą punktem wyjścia do rozmowy zarówno o wartości zapisów filmowych jako świadków historii, a także nawiązaniem do obecnych wydarzeń w XXI w.
Film posiada angielskie podpisy.
Partnerzy:
Fundacja TRES realizuje projekty artystyczne, edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowania fundacji to fotografia - jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Bada ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.
Stowarzyszenie Łazęgi Poznańskiego – w starym zakładzie fotograficznym w podwórzu pustostanu miejskiego kamienicy Święty Marcin 75 prowadzi niezależny ośrodek kultury jako Atelier w Sercu Miasta. Atelier Łazęgi ocala i gromadzi w repozytorium cyfrowym stare fotografie, klisze, zbiera rodzinne i miejskie historie, prezentując je podczas wystaw.

 

Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wliczony w cenę biletu na dowolne odpłatne seanse festiwalu MDAG. Pierwszeństwo mają posiadacze biletów na seans filmowy połączony z danym wydarzeniem.

UWAGA: Podana w programie godzina dla rozpoczęcia danego wydarzenia to czas, w którym startuje seans filmowy! Bezpośrednio po nim rozpoczyna się wydarzenie towarzyszące (poza paroma wyjątkami, które są wyraźnie zaznaczone w programie).

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące