Wydarzenia towarzyszące – Kino Muza
Wiemy, co gramy
21. Millennium Docs Against Gravity

Wydarzenia towarzyszące

10.05.2024
Uśmiechnięty chłopak w czapce z daszkiem stoi na tle tańczących ludzi i kolorowego graffiti

Poznańskie wydarzenia towarzyszące 20 edycji festiwalu!

spotkania z twórcami, dyskusje i debaty, dyskusyjny klub filmowy, kino plenerowe oraz party

Spis wydarzeń:

Otwarcie Festiwalu Pokaz filmu Las i spotkanie z reżyserką i bohaterami filmu
sb. 10 maja 20:30 Kino Muza 1
Bohaterowie filmu po studiach kupili stary dom tuż przy wschod niej granicy Polski – w Puszczy Białowieskiej. Chcieli uciec przed problemami cywilizacji, dlatego przeprowadzili się do miejsca, gdzie stworzyli swój mały raj. Tutaj ich dzieci miały bezpiecz nie dorastać blisko natury, z dala od problemów współczesnego świata. Chwilę po ich przeprowadzce wybuchł kryzys uchodźczy na granicy Polsko-Białoruskiej, który otaczające lasy zmienił bezpowrotnie. O wrażliwości na los drugiego człowieka, polityce, która niespodziewanie puka do drzwi, potrzebie pomocy i świadomemu wychowywaniu dzieci, porozmawiamy po projekcji filmu z reżyserką Lidią Dudą, a także z bohaterami: Asią, Markiem, Marysią, Ignacym oraz Frankiem.
Prowadzenie: Dorota Reksińska, Joanna Piotrowiak

Kino plenerowe Łazarski Przegląd Filmowy. Pokaz specjalny filmu Pianoforte
sb. 11 maja 21:15 Rynek Łazarski
Kino plenerowe w ramach Millennium Docs Against Gravity

Sztuczna inteligencja a intymność. Rozmowa z Paulą Skrzypecką
nd. 12 maja 15:00 Kino Muza 1
Po filmie SKRADZIONE CIAŁO, reż. Sophie Compton, Reuben Hamlyn
Na szeroką skalę obserwujemy zacieranie się granicy między bytami samoświadomymi a cyfrowymi. Obcujemy z chatbotami GPT, przejmujemy zachowania androidów, nasze relacje kształtuje online dating. Dokument autorstwa Sophie Compton i Reuben Hamlyn jest pretekstem do rozmowy o użyciu technologii, stosowanej również w filmach animowanych. Użyciu – w szerszym kontekście wyzwań, oczekiwań i etycznego wymiaru – rozwiązań wspieranych przez AI. Gościnią spotkania nie bez powodu zostanie Paula Skrzypecka – prawniczka i specjalistka od sztucznej inteligencji. Sztuczna Inteligencja będzie bowiem szeroko dyskutowana podczas 17. odsłony Festiwalu Animator, którego hasłem jest Artificial Empathy/Sztuczna Intuicja, rozumiana jako relacja między technologią a intymnością.
Gościni: Paula Skrzypecka – doktora nauk prawnych, liderka zespołów tech i e-com w Creativa Legal, wykładowczyni akademicka. Specjalizuję się w prawie nowych technologii, w tym bezpiecznym i legalnym tworzeniu i wdrażaniu modeli AI, obsłudze startupów, firm technologicznych oraz ochronie danych osobowych.
Prowadzenie: Adriana Prodeus

O ludziach, o świecie i o żyrafach. Spotkanie z reżyserką Leą Hartlaub
pn. 13 maja 18:00 Kino Muza 1
Po filmie SR, reż. Lea Hartlaub
Lea Hartlaub swój pierwszy aparat analogowy wzięła do rąk w wieku 14 lat. Tak narodziła się jej miłość do fotografii. Trochę później dołączyła do niej miłość do filmowania i wykorzystywania obu mediów do tworzenia instalacji artystycznych. Oscylując między formą eseju a sztuką konceptualną, w swoim najnowszym filmie sr Lea Hartlaub przedstawia panoramę ludzkiej aktywności, w której powtarzającym się motywem jest sr – mityczna i symboliczna żyrafa. O jej roli w powstawaniu filmu, inspiracjach, wyborach i ich znaczeniu, opowie nam sama reżyserka Lea Hartlaub.
Prowadzenie: Olga Sokal

Herstoria zapomnianych mistrzostw. Spotkanie z reżyserką Rachel Ramsey
wt. 14 maja 17:30 Kino Muza 1
Po filmie COPA 71
Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych, który został wymazany z kart historii. Fakt, że zdecydowana większość fanów piłki nożnej nie wie nic o Copa 71 świadczy o tym, jak niewygodnym wydarzeniem była dla władz światowego futbolu. Film odkrywa przed nami bogactwo archiwalnych materiałów dotyczących turnieju. Za jego produkcję odpowiadają między innymi Venus i Serena Williams.
Prowadzenie: Olga Sokal

Spotkanie DKF Kamera: Miasto niespełnionych marzeń – Nowy Jork
wt. 14 maja 20:00 Kino Muza 1
Po filmie LEGENDA NOCNEGO KOWBOJA
LEGENDA NOCNEGO KOWBOJA to film, który opowiada o produkcji jednego z najoryginalniejszych obrazów drugiej połowy XX wieku. W tym miesiącu w Muzie postanowiliśmy nie tylko wyświetlić oryginalny film, o którym opowiada dokument, ale też cały majowy cykl DKF Kamera poświęcamy na dyskusję o ciemnych stronach Nowego Jorku. Bo choć sam tytuł NOCNY KOWBOJ przywodzi na myśl dzikie prerie i saloony, to jednak ci, którzy film znają, wiedzą, że tytułowy bohater przemierza mroczne uliczki dusznego miasta, poszukując sukcesu, którego to miasto jest synonimem. Niestety, pod obietnicą sławy i blichtru kryją się często odrapane ulice, obskurne motele i porażki, których kinematografia nie wstydzi się pokazywać, a my nie boimy się o tym dyskutować.
Prowadzenie: Dominika Stachowiak, Natalia Rosicka

Głosy w głowie, które nigdy nie umilkną. Spotkanie z reżyserką Małgorzatą Imielską oraz bohaterką filmu Gosią
śr. 15 maja 18:00 Kino Muza 1
Po filmie POSŁUCHAJ, CO CHCĘ CI POWIEDZIEĆ, reż. Małgorzata Imielska
Gosia to pozornie zwykła, młoda dziewczyna, która chce mieć przyjaciół i uwielbia malować ich portrety. Prywatnie ma za sobą głębokie stany psychotyczne i długie epizody depresji. Wie, że choroba, której doświadcza od 13 roku życia nigdy nie będzie w stanie pełnej remisji. O małych i wielkich sukcesach osoby żyjącej na co dzień ze schizofrenią, a także o sile dzielenia się własnymi doświadczeniami dla dobra innych, porozmawiamy z reżyserką Małgorzatą Imielską oraz bohaterką filmu Gosią.
Prowadzenie: Łukasz Raszewski

Rave Party
czw. 16 maja 22:00 Klub Rewiry
Inspirowane filmem RAVE
Filmowymi przewodnikami po kulturze rave i świecie muzyki techno są: dwójka młodych rejwerów – Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów tego gatunku w Polsce. Bohaterowie szukają odpowiedzi na pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce. Po projekcji zapraszamy na parkiet do klubu Rewiry. Ten wieczór po Wręczeniu Nagrody Wolności będzie kontynuacją spotkania z ravem. Za konsolą staną utalentowani lokalni DJ-e, specjalizujący się w intensywnych elektronicznych brzmieniach. W myśl dokumentu reżyserów Łukasza Rondudy i Dawida Nickela, eksplorujących fascynację modą na lata 90. XX wieku, zachęcamy do zaprezentowania swoich kreacji, inspirowanych tym okresem i kulturą klubową.

Pierwsza kobieta na szczytach Ziemi. Spotkanie z reżyserką filmu Elizą Kubarską
pt. 17 maja 18:00 Kino Muza 1
Po filmie OSTATNIA WYPRAWA, reż. Eliza Kubarska
OSTATNIA WYPRAWA to prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach Ziemi. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami zaginionej 30 lat temu Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki, znaleziony wśród materiałów archiwalnych. Z twórczynią tego dokumentu porozmawia założycielka Fundacji Wandalistki, Daria Sieradzka.
Prowadzenie: Daria Sieradzka, Fundacja Wandalistki

Debata W stronę równości i bezpieczeństwa zdrowotnego. Dlaczego aborcja to prawo człowieka?
sb. 18 maja 16:30 Kino Muza 1
Po filmie NIE JESTEŚ SAMA, reż. Karolin Domagalska
W filmie poznajemy bliżej Justynę, Kingę, Natalię i Karolinę – przyjaciółki i aktywistki tworzące Aborcyjny Dream Team. Dziewczyny odbierają telefon pomocowy i chwalą się na TikToku, że umożliwiają 100 aborcji dziennie, szokując hasłem „Aborcja jest OK!”. Mają przeciwko sobie wszystkich – opinię publiczną, lekarzy, polityków. Jak sprawić, by kobiety w Polsce miały zapewnioną pełnię praw? Dlaczego tylko kompleksowe podejście do takich tematów jak dostęp do antykoncepcji, aborcji i rzetelnej edukacji seksualnej pozwoli uchronić przed nadużyciami i zapewnić równość szans oraz bezpieczeństwo zdrowotne? Jak sprawić, by prawa o decydowaniu o swoim życiu, zdrowiu i przyszłości dotyczyły w Polsce wszystkich – na równi? To pytania, na które odpowiedzi poszukają: reżyserka filmu „Nie jesteś sama” – Karolina Domagalska, bohaterki: aktywistki Natalia Broniarczyk i Justyna Wydrzyńska, a także Mikołaj Czerwiński z Amnesty International. Po debacie zapraszamy na zaczerpnięte z kultury rdzennych amerykanów godzinne Kręgi dialogowe o (s)prawach kobiet. W atmosferze intymnego spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania związane z aborcją. W duchu wzajemnej akceptacji i szacunku dla różnic w poglądach, wysłuchamy opowieści o życiowych wyborach, czasem trudnych doświadczeniach i związanych z nimi emocjach. Zadbamy o równe szanse wypowiedzi o własnych przeżyciach i postaramy się usłyszeć siebie nawzajem.
Goście i gościnie: Karolina Domagalska, Natalia Broniarczyk, Justyna Wydrzyńska
Prowadzenie: Magdalena Chrzczonowicz

Sława i śmierć – w poszukiwaniu prawdy o człowieku. Spotkanie z reżyserem Edwardem Porembnym
sb. 18 maja 19:00 Kino Muza 1
Po filmie ŻYCIE I ŚMIERCI MAXA LINDERA, reż. Edward Porembny
Film rozpoczyna się hollywoodzką kroniką filmową z 31 października 1925 roku, przedstawiającą „Intymne spojrzenie na ulubioną gwiazdę: Maxa Lindera”. Max ma wszystko, o czym mężczyzna może marzyć. Jest światowej sławy bogatą gwiazdą filmową. Jest żonaty z bardzo młodą i piękną kobietą, z którą wychowuje 18-miesięczną córkę. Następnego dnia – 1 listopada 1925 roku – świat nagle dowiaduje się, że Max Linder i jego żona, Ninette Peters, popełnili samobójstwo. Zaczynając od policyjnego śledztwa, film bada, co mogło skłonić aktora do tak tragicznego kroku.
Prowadzenie: Andrzej Marzec

Black Queer Artists Night
sb. 18 maja 22:00 | Nowe Lokum Stonewal
Inspirowane filmem LIL NAS X: NIECH ŻYJE MONTERO
Lil Nas X, a właściwie Montero Lamar Hill, to artysta bez precedensu, który wykracza poza muzyczne gatunki i przeciwstawia się oczekiwaniom. To wyjątkowe nazwisko dla współczesnej popkultury: amerykański raper, piosenkarz i autor tekstów, aktywista LGBTQ+, uhonorowany dwiema nagrodami Grammy i wykonawca viralowego „Old Town Road”. Film przedstawia spektakularne nagrania z jego tras koncertowych, ujęcia za kulisami i reakcje fanów, przeplatane biografią Montero, w tym tą sprzed osiągnięcia sławy. Po projekcji zapraszamy do Nowego Lokum Stonewall na imprezę queerową, która będzie okazją do wspólnej zabawy w rytmie utworów artystów LGBTQ+. Tego wieczoru najwięcej muzycznej uwagi zostanie poświęcone środowisku czarnoskórych queerowych wykonawców, w tym bohaterowi festiwalowego filmu. Impreza w Nowym Lokum Stonewall będzie okazją do celebracji swojej tożsamości, tak jak bohater dokumentu zachęca do tego choćby ekspresją sceniczną.

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące