Wiemy, co gramy
DKF Kamera

klasyka kina noir

27.09.2022
klasyka kina noir - okładka

Po wakacyjnej przerwie DKF KAMERA wraca do Was i z przytupem otwieramy nowy sezon!

Już we wrześniu na Sali 1 Kina Muza w Poznaniu będziecie mogli zmierzyć się z dwoma filmami, które stały się charakterystycznymi symbolami popkultury po dziś dzień. Mowa oczywiście o filmach  CASABLANCA (1942) w reżyserii Michaela Curtiza oraz SOKÓŁ MALTAŃSKI (1941) autorstwa Johna Hustona.

Dwa ikoniczne filmy, które są perełkami w kategorii filmów noir, wywodzących się z kina gangsterskiego.

Stylistka noir rozwijana była w latach 40. i 50. XX wieku. Powstanie tego gatunku związane było ze zmianami ekonomiczno-społecznymi w Stanach Zjednoczonych, do których przyczynił się wybuch II Wojny Światowej. Fala pesymizmu i niepewności zalewająca kraj, ludzie uciekający w konsumpcyjny tryb życia oraz nagła urbanizacja ośrodków miejskich. Scenariusze pisane w tym nurcie odchodziły od moralizatorskiego tonu, szczęśliwego zakończenia czy bezpośredniego podziału na bohaterów dobrych i złych. Podobnie, jak w warstwie wizualnej postaci, które wypełniają oś akcji są przepełnione odcieniami szarości. Najbardziej rozpoznawalnym aktorem kina noir jest Humphrey Bogart. Zbudował on określony typ męskiego bohatera – prywatnego detektywa - cynicznego, skrajnie ironicznego, ale jednak zatroskanego twardziela w prochowcu i z nieodłącznym papierosem w kąciku ust.

Fala emancypacji przetaczająca się w tym okresie przez Stany Zjednoczone naniosła także zupełnie nowy szkic postaci kobiecych. W latach 40. kobiety przestają być damami w opałach, a ich miejsce zajmują famme fatale – kobiety fatalne, wampy, które są czynnymi uczestniczkami akcji i niejednokrotnie znacząco wpływają na losy głównego bohatera.

Mamy nadzieję, że ten krótki wstęp zachęci Was do dotrzymania nam kroku przez deszczowe, ciemne i wypełnione dymem papierosów ulice wielkich miast. Kto wie, może na seansie zasiądzie obok Was tajemnicza nieznajoma z lufką w dłoni lub nieco gburowaty mężczyzna w prochowcu z towarzyszącą mu szklanką whisky.

Po seansie oczywiście zachęcamy do pozostania na wspólnej dyskusji.

Do zobaczenia w kinie!

 

Bilety: 14 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW