Warsztaty – Kino Muza
Wiemy, co gramy
MFFA ANIMATOR

Warsztaty

21.06.2023
Warsztaty - okładka

ANIMACJA W PRAKTYCA - WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH:

Praktyczne zajęcia z tworzenia animacji dla nieprofesjonalistów. Mogą brać w nich udział dorośli i młodsi, 12+. W tym roku punktem wyjścia jest literatura a to za sprawą obchodzonego Roku Wisławy Szymborskiej. Pomysłodawcami i prowadzącymi są Paweł Prewencki, Paulina Wyrt i Robert Kuźniewski.

Do tworzenia animacji zaproponują różne narzędzia i techniki. Warsztaty odbywają się w terminach 21-22.06 oraz 23-24.06.

21-22.06.2023 - Warsztaty animacja klockami Lego. Prowadzenie: Paweł Prewencki.

Warsztat, na którym kreatywnie wykorzystamy klocki Lego do stworzenia animacji. Tematem przewodnim jest twórczość i osoba Wiesławy Szymborskiej. Uczestnicy będą mieli okazję, by poznać kuchnię filmową, związaną z kreowaniem wrażenia ruchu, oraz spróbować sił w podejmowaniu artystycznych decyzji, wynikających z adaptacji tekstu literackiego. Zrealizowane animacje ożyją w rzeczywistej przestrzeni za pomocą bardzo ciekawego triku związanego z pseudohologramem. Zapraszamy tych, którzy wciąż budują  z klocków, oraz pozostałych, chcących przypomnieć sobie jakie to przyjemne zajęcie.

Ilość miejsc - 10 os.

21-22.06.2023, godz. 11.00-16.00

Niepoważne kolaże - prowadzenie: Paulina Wyrt, Robert Kuźniewski

„Proszę do mnie nie przychodzić przez kilka dni, bo będę artystką” – mawiała podczas pracy nad swoimi wyklejankami Wisława Szymborska

Noblista zaczęła tworzyć kolaże prawdopodobnie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. Wycinała zdjęcia i litery z gazet tworząc karteczki zwane wyklejankami lub karteczkami własnego wyrobu, tworząc małe dzieła sztuki. Zapraszamy Was do udziału w warsztacie animacji wycinankowej, której punktem wyjścia stanie się inspirowany plastyczną twórczością Szymborskiej niepoważny kolaż. Warsztatowicze zapoznają się z podstawami animacji klasycznej, poklatkowej na wieloplanie tworząc unikatowe minietiudy.

Liczba uczestników: 10 osób

Wiek: młodzież (od 12 lat) i dorośli

23-24.06.2023, godz. 11.00-16.00

ZAPISY:

Każdy warsztat obejmuje cykl 2 spotkań w stałych grupach, każde po 5 godz.:

Warsztaty będą odbywały się w budynku UAP na ul. Solnej 4 w Poznaniu (sala 14-106).

Premiera filmów zrealizowanych na warsztatach odbędzie się w niedzielę, 2 lipca, o godzinie 14.30, w Kinie Muza, w sali nr 2.

Koszt udziału w 2 spotkaniach (łącznie 10 godzin zajęć) w ramach cyklu: 120 zł / os.

 ZGŁOSZENIA: 

- będą przyjmowane od6.06.2023 r.,

- na adres n.olszak@animator-festival.com prosimy przesłać:

 • tytuł wybranego warsztatu
 • imię i nazwisko uczestnika
 • wiek, jeżeli dot. osoby niepełnoletniej
 • numer telefonu oraz adres mailowy do kontaktu.

- poczekaj na maila zwrotnego, w którym zapoznasz się z regulaminem uczestnictwa i dostaniesz do wypełnienia odpowiednie zgody, a także instrukcje jak dokonać opłaty za warsztaty,

- bilet na 2-dniowe warsztaty (10 godzin zajęć łącznie) kosztuje 120 zł

- o opłaceniu warsztatów zostaniesz wpisany na listę. Potem czeka Cię już tylko filmowa przygoda!

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. O zapisie na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.

ANIMATOR JUTRA – WARSZTATY ANIMACJI DLA DZIECI W WIEKU 7-14 LAT

W ramach Festiwalu ANIMATOR zawsze przygotowywany jest specjalny program wydarzeń dla najmłodszych. Od wielu lat dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty animacji Animator Jutra prowadzone przez znakomitych polskich i zagranicznych artystów. Powstają na nich filmy, które prezentowane są na wielu festiwalach i zdobywają liczne nagrody.

Zapraszamy serdecznie dzieci do udziału w tej niezwykłej przygodzie z animacją!

W tym roku warsztaty poprowadzą artyści z Polski i Czech.

PROGRAM (opisy warsztatów na dole strony)

 1. Czerwony Kapturek w krainie EMOCJI – warsztat animacji w technice klasycznej i wycinankowej

Prowadzenie: Alicja Witkowska

 1. Tajemniczy świat z papieru – warsztat animacji w technice wycinankowej

Prowadzenie: Anna Mastniková (Czechy)

 1. Zaczarowany dom – warsztat animacji w technikach mieszanych

Prowadzenie: Jakub Baniak, Katarzyna Radecka

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O WARSZTATACH ANIMATOR JUTRA:

Terminy warsztatów: 26-29 czerwca 2023 r.

Każdy warsztat obejmuje cykl czterech spotkań w stałych grupach:

- grupa poranna : godz. 10.00-12.00,

- grupa popołudniowa : godz. 13.00-15.00.

Warsztaty będą odbywały się w budynku Estrady Poznańskiej (ul. Masztalarska 8a)

Premiera filmów zrealizowanych na warsztatach odbędzie się w sobotę, 1 lipca, o godzinie 16.00, w Kinie Muza, w sali nr 1.

Koszt udziału w 4 spotkaniach (łącznie 8 godzin zajęć) w ramach cyklu: 80 zł / os.

ZGŁOSZENIA:

- będą przyjmowane od 1.06.2023,

- na adres animatorjutra@animator-festival.com prosimy przesłać:

 • tytuł wybranego warsztatu
 • wybraną grupę (poranną lub popołudniową)
 • imię i nazwisko dziecka
 • wiek dziecka
 • numer telefonu oraz adres mailowy do rodzica/opiekuna

- poczekaj na maila zwrotnego, w którym zapoznasz się z regulaminem uczestnictwa i dostaniesz do wypełnienia odpowiednie zgody, a także instrukcje jak dokonać opłaty za warsztaty,

- bilet na 4-dniowe warsztaty (8 godzin zajęć łącznie) kosztuje 80 zł, a z kartą Dużej Rodziny 60 zł,

- o opłaceniu warsztatów zostaniesz wpisany na listę. Potem czeka Cię już tylko filmowa przygoda!

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. O zapisie na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.

OPISY WARSZTATÓW:

Czerwony Kapturek w krainie EMOCJI – warsztat animacji w technice klasycznej i wycinankowej

Prowadzenie: Alicja Witkowska

Motywem przewodnim warsztatów będzie znana wszystkim postać „Czerwonego Kapturka”. Czy rzeczywiście jest to tylko historia o łatwowiernej dziewczynce idącej przez las do babci i zjedzonej przez wilka? A może o czymś więcej? Uczestnicy zastanowią się wspólnie nad emocjami, jakie towarzyszą Czerwonemu Kapturkowi oraz postaciom pojawiąjącym się w tej bajce. Podczas zajęć będą mieli możliwość skorzystania z potencjału dźwięków i fragmentów muzyki ilustrujących emocje i różne gatunki filmowe. Uruchomią swoją wyobraźnię i stworzą ożywione obrazy za pomocą ołówków, kredek, tłustych pasteli, ekoliny i tuszów. W zależności od dynamiki grupy powstanie jedna wspólna opowieść filmowa lub kilka indywidualnych etiud.

Alicja Witkowska – absolwentka Liceum Plastycznego w Jarosławiu i „Łódzkiej Filmówki”. Reżyserka filmów animowanych, scenarzystka, graficzka, ilustratorka. Pracowała między innymi przy kultowym „Tytusie Romku i A'Tomku wśród złodziei marzeń”. Jej filmy były nominowane i wyróżniane na wielu festiwalach filmowych w kraju i na świecie. Wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Reklamy, gdzie pełni obowiązki opiekunki specjalizacji „Animacja”. Trzykrotna laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka i realizatorka projektu Klatka po Klatce (warsztaty z tworzenia filmów animowanych z dziećmi, młodzieżą i rodzinami). Od momentu powstania projektu w 2016 roku zostało zrealizowanych ponad pół tysiąca filmów w różnych technikach. Liczne z nich były nagradzane na wielu festiwalach dziecięcych. Mama dwójki nastolatków.

Alicja Witkowska o sobie:

Cechuje mnie wszechstronność działań w różnych formach przekazu. Daje mi to olbrzymią siłę i rozbudza wyobraźnię przy kolejnych wyzwaniach i projektach. Interesuję się tematami związanymi z zagadnieniami rozwoju dzieci i młodzieży, edukacji i jej reformy, nauką przez zabawę oraz różnymi formami sztuki. Poszukuję nowych rozwiązań w systemie edukacji i oświaty. Wierzę w tkwiącą w każdym człowieku naturalną zdolność i potrzebę kreatywnego działania. Lubię stawiać czoła kolejnym wyzwaniom widząc w nich inspirację i drogę do rozwoju osobistego. Chętnie też dzielę się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem. Kocham ANIMACJĘ i uważam, że jest ona najbardziej inspirującą z form przekazu.

Tajemniczy świat z papieru – warsztat animacji w technice wycinankowej

Prowadzenie: Anna Mastniková (Czechy)

Warsztat prowadzony w j. angielskim

Pozornie wydaje się, że papier, to tylko papier – nic nadzwyczajnego… Ale papier to nie jest zwykła rzecz – można z niego wycinać, rysować po nim, sklejać, zgniatać, składać, drzeć. A najważniejsze, że można go też animować! Daje nam możliwość opowiadania o tajemniczych światach albo o naszych snach. Pozwala na swobodę tworzenia, podążanie bez ograniczeń za wyobraźnią. Z papieru możemy zrobić śnieg lub łódź, mięsożerną roślinę albo głównego bohatera wymyślonej przez nas historii. Wystarczą do tego kredki, nożyczki, papier i oczywiście dużo, dużo wyobraźni!

Anna Mastniková – ilustratorka i animatorka, zajmuje się klasyczną animacja rysunkową oraz animacją lalkową. Ukończyła Vysoká Škola Umělecko-Průmyslová w Pradze (Ateliér Filmové a Televizní Grafiky). Przebywała na stażach w École Supérieure des Arts Décoratifs w Stasburgu oraz na Wydziale Ilustracji w Vysoká Škola Umělecko-Průmyslová w Pradze. Tworzy lalki do animacji oraz autorskie zabawki. Prowadzi warsztaty animacji klasycznej dla dzieci i dorosłych w Stowarzyszeniu Ultrafun zachęcając uczestników do rozwijania kreatywności, wyobraźni i uczenia się pracy zespołowej. Autorka filmów: „Ota Tulil”, „Jako každá jiná”, „Dezert”, „Paní Kolomazníková”, „Bizzarre shoe”, „Cukrářka”, „Kofeinová smrt”, „Výlet” oraz ilustracji do książek: „Ňouma z áčka”, „Pohádková mateřídouška”, „Tajemství pumpy”, „O panáčkovi”, „Borůvky na prodej”, „Žížalí pomazánka pro Davida”.

Zaczarowany dom – warsztat animacji w technikach mieszanych

Prowadzenie: Jakub Baniak, Katarzyna Radecka

Niezbadane korytarze pewnego tajemniczego domu na pierwszy rzut oka wydają się puste, ale to tylko pozory. Różnorakie stworki i żyjątka kręcą się w ich zakamarkach, niestrudzenie wypełniając swoje obowiązki. Czas odkryć kim są, co jedzą na śniadanie i jaka jest ich ulubiona pora roku! Uczestnicy warsztatów za pomocą różnych technik animacji stworzą fantazyjny dokument przyrodniczy, w którym będą mogli wcielić się w rolę domowych cudaków i pokazać ich sekretny kolorowy świat.

Jakub Baniak – autor krótkich filmów animowanych, zajmuje się motion designem, filmem i montażem. Stara się łączyć techniki tradycyjne i nowe media cyfrowe – w tym 3D, fotogrametrię i motion capture. Ukończył Wydział Animacji na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje jako asystent w Pracowni Animacji Komputerowej. Jego krótkie formy pojawiały się na polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. ŻUBROFFKA, O!pla, Linoleum), a film dyplomowy „Pusty pokój” zdobył specjalne wyróżnienie na Festiwalu Animator.

Katarzyna Radecka – twórczyni licznych animacji, teledysków i serii komiksów. Specjalizuje się głównie w technikach poklatkowych. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Jej film dyplomowy „He” pojawił się na wielu polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. AleKino! i O!pla) oraz zdobył główną nagrodę na festiwalu ŻUBROFFKA i GazteFilmFest.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące