Trzy Dekady Jonathana Glazera – Kino Muza
Wiemy, co gramy
DKF Kamera

Trzy Dekady Jonathana Glazera

30.04.2024
Kobieta za kierownicą przeglądająca się w lusterku.

Sezon nagród filmowych już za nami, niemniej w naszych uszach echa Oscarów nadal pobrzmiewają! W związku z tym przygotowaliśmy dla Was prawdziwą perłę! Zapraszamy Was na kwietniowy cykl: TRZY DEKADY JONATHANA GLAZERA, poświęcony, do niedawna jeszcze tajemniczemu, a dziś jednemu z najgłośniejszych twórców na filmowych salonach.

Tegoroczny laureat Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, to urodzony w 1965 roku, brytyjski reżyser i scenarzysta, który zaczynał swoją reżyserską przygodę na deskach teatru. Szybko jednak przerzucił się na ekran, reżyserując kampanię reklamowe dla takich marek, jak np. Guiness. W tym czasie stał się też cenionym reżyserem teledysków. Twórca może się pochwalić zrobieniem videoklipów dla takich zespołów jak: Radiohead, Massive Attack, Nick Cave and the Bad Seeds czy takich artystów jak Jamiroquai i Richard Ashcroft.

Na dużym ekranie zadebiutował w 2000 roku nietypowym filmem gangsterskim ,SEXY BEAST, w którym widać już pierwsze próby zabawy reżysera formą audiowizualną. Cztery lata później powrócił z o wiele mroczniejszym filmem: NARODZINY z znakomitą rolą Nicole Kidman. Reżyser nie należy do artystów płodnych, bo może poszczycić się tylko czterema filmami pełnometrażowymi z czego na jego dwa następne filmy trzeba było czekać po równo dekadę. Ten skromny dorobek, jednakże uznaje się za jeden z najciekawszych dorobków reżyserskich XXI wieku.  Autor po udanym debiucie pieczołowicie tworzy w swych następnych dziełach audiowizualną wiwisekcję ludzkiego mroku, która często będzie polaryzować publikę, ale niewątpliwie zapisze się w pamięci widowni.

Zaczniemy od początku, czyli wspomnianym debiutem reżysera. SEXY BEAST. Gangsterski komediodramat zaowocował nominacją do Oscara za drugoplanową rolę męską dla Bena Kingsley’a. Później przyjrzymy się najnowszemu i bezsprzecznie najgłośniejszemu filmowi Glazera, o którym już teraz się mówi, że zapisze się w historii kina - STREFA INTERESÓW czyli obraz, który ukazuje nam zagładę w inny porażający sposób – poprzez dźwięk. Zakończymy niemniej intrygującym tytułem, bo adaptacją powieści science fiction – POD SKÓRĄ.  Metafizyczny thriller o tajemniczej kobiecie został w 2016 roku został wpisany na listę stu najlepszych filmów XXI wieku.

Zapraszamy Was do prześledzenia niemal całego pełnometrażowego dorobku jednego z najbardziej intrygujących reżyserów XXI wieku!

Bilety: 16 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW

Logo Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Filmy
Plakat przedstawia opalającego się mężczyznę przy domowym basenie.
09.04.2024 20:00
Sala 1

Sexy Beast

reż. Jonathan Glazer
Hiszpania, Wielka Brytania
2000
88’

Gangster porzuca przestępczy fach i wraz z żoną udaje się do słonecznej Hiszpanii, gdzie zamierza wieść spokojne życie. Odnajduje go jednak były znajomy, który proponuje mu ostatni skok.

Artystyczny plakat przedstawia czerwony kwiat na czarnym tle.
16.04.2024 20:00
Sala 1

Strefa interesów

ZONE OF INTEREST

reż. Jonathan Glazer
Polska, Niemcy, Wielka Brytania
2023
105’

To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

Plakat przedstawia kolaż twarzy kobiety i gwieździstego nieba.
30.04.2024 20:00
Sala 1

Pod skórą

under the skin

reż. Jonathan Glazer
Wielka Brytania, Szwajcaria
2013
106’

Tajemnicza brunetka przemierza szkockie drogi, polując na samotnych mężczyzn-autostopowiczów. Zwabieni przez atrakcyjną kobietę pasażerowie są usypiani i przewożeni na odludną farmę, gdzie czeka ich szokujący i okrutny los.

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące