Wiemy, co gramy
DKF Kamera

Steven samouk Spielberg

28.06.2022
Steven samouk Spielberg - okładka

Steven Spielberg jest reżyserem, którego wybitnie trudno scharakteryzować w obrębie gatunku. Przez oko jego kamery zetknęliśmy się już z horrorem (SZCZĘKI 1975), kinem familijny (E.T. 1982), przygodą (PARK JURAJSKI 1993) oraz dramatem (LISTA SCHINDLERA 1993). W nowej dekadzie Spielberg ani trochę nie zwolnił tempa – wręcz przeciwnie! RAPORT MNIEJSZOŚCI (2002), czy CZAS WOJNY (2011) to filmy, które śladami produkcji Spielberga z lat poprzednich, stały się ważnymi punktami w historii kinematografii światowej. Część dorobku reżyserskiego tego twórcy znajduje się po dziś dzień na liście najbardziej dochodowych produkcji wszechczasów. Natomiast siedem z nich przechowywanych jest w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych,  jako dzieła znaczące kulturowo, historycznie bądź estetycznie.

Pierwszy film, krótki metraż, stworzony przez Spielberga – SKIDOO. AMBLIN (1968) – błyskawicznie utorował mu drogę na sam szczyt. W roku premiery filmu został on najmłodszym reżyserem, który dostał długoterminową umowę z hollywoodzkim studiem, a była nim wytwórnia Universal. Sam Alfred Hitchcock wielokrotnie wyrażał słowa uznania względem nowych pozycji w dorobku młodego twórcy.

W stylu operatorskim Spielberga za każdym razem dostrzec można innowacyjne środki narracji. Bardzo świadomie używa on oka kamery, żeby uczynić widza czynnie zaangażowanym w historię, która toczy się na ekranie. Świetnym przykładem jest narracja w filmie SZCZĘKI (1975), kiedy widz bardzo długo nie wie, co jest krwiożerczą bestią – nie widzi jej. Ekstremalnie wysokie lub niskie kąty kamery, długie ujęcia, a także zastosowanie kamery z ręki są lubianymi przez Spielberga technikami przy większości jego dzieł.

Mając w pamięci przygody uczestników OSTATNIEJ KRUCJATY, którą również wyreżyserował bohater czerwcowego cyklu DKF, cytujemy samego Inidianę Jones’a: Osiemdziesiąt procent odkryć archeologicznych dokonuje się w bibliotekach. Dodajmy, że tyle samo procent odkryć filmowych dokonuje się w kinie!

Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z tym gigantem reżyserii na ekranie Kina Muza w Poznaniu!

Do zobaczenia w kinie!

Bilety: 14 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW